Aké sú príčiny prasknutej žilky v oku? Môže to byť vážne?

Krvavé oko spôsobené prasknutou žilkou vyzerá síce hrozivo, no zvyčajne nejde o žiadny vážnejší zdravotný problém. V niektorých prípadoch však môže stáť za praskaním žiliek v oku aj vysoký krvný tlak. A ten by sme už rozhodne podceňovať nemali. Na pozore sa treba mať o to viac, keď sa tento problém objavuje príliš často. 

V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú najčastejšie aj menej zriedkavé či vážnejšie príčiny prasknutých žiliek v oku a kedy je čas navštíviť lekára!

Príčiny prasknutých žiliek nie sú v mnohých prípadoch vážne

Na začiatku je nutné zmieniť, že prasknutá žilka v oku zvyčajne nepredstavuje pre samotný orgán zraku žiadne nebezpečenstvo. Tento zdravotný problém je skôr nepríjemný ako vážny. Nikto sa asi pri pohľade do zrkadla na krvou podliate oko nepoteší. Aké sú teda najčastejšie príčiny popraskaných žiliek?

V mnohých prípadoch sú takéto ťažkosti spôsobené jednoducho iba preťažením a unavením samotného oka. Rizikové je napríklad:

  • dlhé vysedávanie pri počítači či televízore,

  • práca alebo čítanie pri zlom osvetlení,
  • nezávažné poranenie oka,
  • náhly tlak na oko,
  • nosenie kontaktných šošoviek (s týmto zdravotným problémom sa častejšie stretávajú nositelia kontaktných šošoviek),
  • úporné a opakované zvracanie (najmä u detí môže viesť aj k praskaniu cievok v očiach),
  • užívanie niektorých liekov (napr. proti trombóze),
  • potápanie sa do väčších hĺbok.

Pozri aj: Viete, čo znamená bolesť pod rebrami? Príčinou môžu byť aj rôzne ochorenia!

praskanie žiliek v očiach

Zdroj: Shutterstock®

Kedy treba pri praskaní žiliek v očiach spozornieť?

Najmä pri opakovanom výskyte prasknutých žiliek by sme sa mali mať na pozore. Za týmito ťažkosťami totiž môžu stáť ďalšie, pokojne aj vážnejšie zdravotné problémy, ktoré nie je vhodné ignorovať. Príčinou prasknutej žilky býva niekedy vysoký krvný tlak či nadmerné kolísanie tlaku. Ak nie je krvný tlak v norme, sú ohrozené naše cievy a rovnako sa tak zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

V prípade, že sa u vás častejšie objavuje nejaká prasknutá žilka v oku, uistite sa, že je úroveň vášho krvného tlaku v poriadku. Okrem toho býva príčinou aj zvýšená krehkosť ciev. Popraskané cievy v oku môžu priamo súvisieť aj s problémami s očami. Môže totiž ísť o jeden z príznakov zápalu spojiviek, pre ktorý je charakteristické začervenanie na vnútornej strane oka.

Ďalšími vážnejšími príčinami prasknutých žiliek sú napríklad alergia či nedostatok vitamínu C, ktorý má v organizme okrem iného aj vplyv na pevnosť ciev. Viac ohrození môžu byť nakoniec i jedinci, ktorí užívajú lieky proti zrážanlivosti krvi.

Praskanie žiliek v oku a cukrovka

Praskanie žiliek v oku sa môže spájať aj s cukrovkou, najmä pri jej nedostatočnom alebo nesprávnom liečení, ak dochádza ku kolísaniu hladín cukru v krvi. Ak máte cukrovku a často vám praskajú cievky v očiach, určite o tom povedzte svojmu lekárovu. Diabetes a hlavne nesprávne liečená vysoká hladina cukru v krvi majú veľmi škodlivý vplyv na stav ciev a môžu viesť k mnohým závažným komplikáciám. 

Jednou z komplikácií cukrovky je aj takzvaná diabetická retinopatia, ktorá môže človeka pripraviť až o zrak. 

Odporúčame: Spoznajte účinky nálevu z kyslých uhoriek. Odstráni až 5 zdravotných problémov!

očné vyšetrenie

Zdroj: Shutterstock®

Čo na prasknutú žilku v oku?

Ak sa u vás objaví prasknutá žilka, jednoducho nechajte svoje oči oddýchnuť, a to od obrazoviek aj silných slnečných lúčov. Tento zdravotný problém zvyčajne ustúpi do pár dní a nie sú pri jeho liečbe potrebné žiadne liečivá, prípadne postačia len nejaké dezinfekčné alebo zvlhčujúce kvapky. 

Svojmu telu však môžete pokojne doplniť vitamín C či rutín, napríklad prostredníctvom výživových doplnkov. Ako sme spomenuli už vyššie, známe céčko je nevyhnutné pre pevnosť cievnych stien a rutín zase znižuje nadmernú priepustnosť krvných kapilár, a to najmä pri problémoch s vysokým krvným tlakom.

Kedy je dôvod zájsť k očnému lekárovi?

V niektorých prípadoch tu však je dôvod aj na návštevu lekára, napríklad, ak sa oko ani po dvoch týždňoch nezahojí. Odkladať vyšetrenie nie je rozumné ani vtedy, ak u jedinca dochádza k praskaniu cievok v očiach nadmerne často. Lekár totiž môže postihnutému zmerať krvný tlak či tlak vo vnútri oka.

Ak nájde príčinu tohto zdravotného problému, môže stanoviť vhodnú liečbu. Návštevu očného lekára neodkladajte ani v prípade, ak sa k prasknutej cievke pridávajú aj iné príznaky súvisiace s okom – začervenanie, bolesť, výtok, zhoršenie zraku, zvýšená citlivosť na svetlo a podobne. 

Aktualizovaný článok: 25.4.2023

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE