Krvavé oko spôsobené prasknutou žilkou vyzerá síce hrozivo, no zvyčajne nejde o žiadny vážnejší zdravotný problém. V niektorých prípadoch však môže stáť za praskaním žiliek v oku aj vysoký krvný tlak. A ten by sme už rozhodne podceňovať nemali. Na pozore sa treba mať o to viac, keď sa tento problém objavuje príliš často.
V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú najčastejšie aj menej zriedkavé či vážnejšie príčiny prasknutých žiliek v oku a kedy je čas navštíviť lekára!
Čo to vlastne prasknutá žilka v oku je?
Prasknutá žilka v oku, odborne nazývaná subkonjunktiválne krvácanie, vzniká vtedy, keď drobná cievka pod spojivkou oka praskne a krv sa rozleje do okolitého priestoru. Spojivka je tenká priesvitná blana, ktorá pokrýva bielko oka, a aj malé množstvo krvi v tejto oblasti pôsobí nápadne a dramaticky.
Na rozdiel od poranení hlbších štruktúr oka však tento stav väčšinou nespôsobuje bolesť ani neovplyvňuje zrak. Oko môže vyzerať krvavo alebo podráždene, no vo väčšine prípadov ide o neškodný jav, ktorý sa sám vstrebáva počas niekoľkých dní až dvoch týždňov.
Príčiny prasknutých žiliek nie sú v mnohých prípadoch vážne
Na začiatku je nutné zmieniť, že prasknutá žilka v oku zvyčajne nepredstavuje pre samotný orgán zraku žiadne nebezpečenstvo. Tento zdravotný problém je skôr nepríjemný ako vážny. Nikto sa asi pri pohľade do zrkadla na krvou podliate oko nepoteší. Aké sú teda najčastejšie príčiny popraskaných žiliek?
V mnohých prípadoch sú takéto ťažkosti spôsobené jednoducho iba preťažením a unavením samotného oka. Rizikové je napríklad:
dlhé vysedávanie pri počítači či televízore,
- práca alebo čítanie pri zlom osvetlení,
- nezávažné poranenie oka,
- náhly tlak na oko,
- nosenie kontaktných šošoviek (s týmto zdravotným problémom sa častejšie stretávajú nositelia kontaktných šošoviek),
- úporné a opakované zvracanie (najmä u detí môže viesť aj k praskaniu cievok v očiach),
- užívanie niektorých liekov (napr. proti trombóze),
- potápanie sa do väčších hĺbok.
Kašeľ a kýchanie ako príčiny prasknutých žiliek
Silné kýchnutie, prudký kašeľ alebo dokonca záchvatové dusenie môžu spôsobiť krátkodobé, no intenzívne zvýšenie tlaku v oblasti hlavy a krku. Tento náhly tlak sa môže preniesť aj na drobné cievky v oku, ktoré následne prasknú. Hoci ide o pomerne bežnú a neškodnú príčinu, pri opakovanom výskyte po kašli či kýchnutí je dobré zamyslieť sa nad celkovou kondíciou ciev a ich pevnosťou.
Prasknutá žilka z dôvodu zmeny atmosférického tlaku
Zmeny tlaku, ktoré zažívame napríklad pri lietaní, potápaní, v horách alebo aj počas prudkého zostupu výťahom vo výškových budovách, môžu ovplyvniť aj naše oči. U citlivejších osôb môže náhla zmena atmosférického tlaku spôsobiť prasknutie jemných cievok pod spojivkou, čo vedie k červenému fľaku na oku. Tento jav je zriedkavejší, no zaznamenáva sa najmä u ľudí so sklonom ku krehkosti ciev alebo s neliečeným vysokým krvným tlakom.
Kedy treba pri praskaní žiliek v očiach spozornieť?
Najmä pri opakovanom výskyte prasknutých žiliek by sme sa mali mať na pozore. Za týmito ťažkosťami totiž môžu stáť ďalšie, pokojne aj vážnejšie zdravotné problémy, ktoré nie je vhodné ignorovať. Príčinou prasknutej žilky býva niekedy vysoký krvný tlak či nadmerné kolísanie tlaku. Ak nie je krvný tlak v norme, sú ohrozené naše cievy a rovnako sa tak zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
V prípade, že sa u vás častejšie objavuje nejaká prasknutá žilka v oku, uistite sa, že je úroveň vášho krvného tlaku v poriadku. Okrem toho býva príčinou aj zvýšená krehkosť ciev. Popraskané cievy v oku môžu priamo súvisieť aj s problémami s očami. Môže totiž ísť o jeden z príznakov zápalu spojiviek, pre ktorý je charakteristické začervenanie na vnútornej strane oka.
Ďalšími vážnejšími príčinami prasknutých žiliek sú napríklad alergia či nedostatok vitamínu C, ktorý má v organizme okrem iného aj vplyv na pevnosť ciev. Viac ohrození môžu byť nakoniec i jedinci, ktorí užívajú lieky proti zrážanlivosti krvi.
Praskanie žiliek v oku a cukrovka
Praskanie žiliek v oku sa môže spájať aj s cukrovkou, najmä pri jej nedostatočnom alebo nesprávnom liečení, ak dochádza ku kolísaniu hladín cukru v krvi. Ak máte cukrovku a často vám praskajú cievky v očiach, určite o tom povedzte svojmu lekárovu. Diabetes a hlavne nesprávne liečená vysoká hladina cukru v krvi majú veľmi škodlivý vplyv na stav ciev a môžu viesť k mnohým závažným komplikáciám.
Jednou z komplikácií cukrovky je aj takzvaná diabetická retinopatia, ktorá môže človeka pripraviť až o zrak.
Shutterstock®Liečba prasknutej žilky v oku
Ak sa u vás objaví prasknutá žilka, jednoducho nechajte svoje oči oddýchnuť, a to od obrazoviek aj silných slnečných lúčov. Tento zdravotný problém zvyčajne ustúpi do pár dní a nie sú pri jeho liečbe potrebné žiadne liečivá, prípadne postačia len nejaké dezinfekčné alebo zvlhčujúce kvapky.
Svojmu telu však môžete pokojne doplniť vitamín C či rutín, napríklad prostredníctvom výživových doplnkov. Ako sme spomenuli už vyššie, známe céčko je nevyhnutné pre pevnosť cievnych stien a rutín zase znižuje nadmernú priepustnosť krvných kapilár, a to najmä pri problémoch s vysokým krvným tlakom.
Kedy je dôvod zájsť k očnému lekárovi?
V niektorých prípadoch tu však je dôvod aj na návštevu lekára, napríklad, ak sa oko ani po dvoch týždňoch nezahojí. Odkladať vyšetrenie nie je rozumné ani vtedy, ak u jedinca dochádza k praskaniu cievok v očiach nadmerne často. Lekár totiž môže postihnutému zmerať krvný tlak či tlak vo vnútri oka.
Ak nájde príčinu tohto zdravotného problému, môže stanoviť vhodnú liečbu. Návštevu očného lekára neodkladajte ani v prípade, ak sa k prasknutej cievke pridávajú aj iné príznaky súvisiace s okom – začervenanie, bolesť, výtok, zhoršenie zraku, zvýšená citlivosť na svetlo a podobne.
Ako predchádzať prasknutým žilkám v oku
Aj keď sa prasknutá žilka v oku často objaví bez vážnejšej príčiny, existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžu znížiť riziko jej vzniku. Prevencia sa zameriava najmä na ochranu očí pred zbytočnou záťažou, posilnenie cievnych stien a celkovú starostlivosť o zdravie. Dôležité je tiež venovať pozornosť faktorom ako je krvný tlak, výživa a správne návyky pri práci s počítačom.
Čo pomáha predchádzať prasknutým žilkám:
Dodržiavajte pravidlá vizuálnej hygieny – napríklad metódu 20-20-20 (každých 20 minút sa pozrieť na 20 sekúnd na objekt vzdialený aspoň 6 metrov).
Dbajte na dostatok oddychu a kvalitný spánok, aby sa oči zregenerovali.
Pri práci s počítačom alebo čítaní zabezpečte dostatočné osvetlenie.
Používajte zvlhčujúce očné kvapky pri suchých očiach alebo pri práci v klimatizovanom prostredí.
Noste kvalitné slnečné okuliare na ochranu pred UV žiarením.
Udržujte si optimálny krvný tlak a kontrolujte jeho výkyvy.
Zaraďte do stravy potraviny bohaté na vitamín C, E a rutín (citrusy, paprika, pohánka).
Pri nosení kontaktných šošoviek dodržiavajte hygienické zásady a pravidlá výmeny.
Aktualizovaný článok: 30.04.2025