O hrčkách v prsníkoch koluje množstvo mýtov. Tým najčastejším je, že nahmataná hrčka v prsníku s vysokou pravdepodobnosťou znamená rakovinu. Avšak, pravdou je, že viac ako 80 % hrčiek má iný pôvod a nemá spojitosť s nádorovým ochorením. Avšak, spoliehať sa nemožno na to, že na rakovinu upozorní nahmataná hrčka, v mnohých prípadoch tento príznak úplne absentuje.
V súvislosti s hrčkami v prsníkoch je tiež mýtom, že pokiaľ ide len o malú hrčku, je nižšia pravdepodobnosť, že pôjde o rakovinu prsníka, a pokiaľ si žena nahmatá väčšiu hrčku, isto pôjde o závažnejšie ochorenie. To všetko sú len mylné tvrdenia.
Za hrčkami v prsníkoch sa môžu skrývať rôznorodé príčiny. Nie sú vždy závažné, no netreba ich ignorovať. Je potrebné ich konzultovať s lekárom, ktorý pomocou potrebných vyšetrení odhalí príčinu. Akú diagnózu si môže žena u lekára vypočuť?
Bolestivá vs. nebolestivá hrčka v prsníku
Nie je hrčka ako hrčka. Hrčky prsníkoch sa môžu líšiť v mnohých smeroch, napríklad aj v tom, či sú bolestivé alebo nie. Možno by mnohé ženy predpokladali, že ak je hrčka bolestivá na dotyk, pôjde isto o závažnejší zdravotný problém, napríklad aj spomínanú rakovinu a ak naopak hrčka bolesť ani citlivosť na dotyk nespôsobuje, isto nepôjde o nič vážne.
V skutočnosti to tak nemusí byť. Vo väčšine prípadov hrčka priamo nespôsobuje bolesť, či už ide o hrčku spôsobenú zhubným alebo nezhubným nádorom, alebo ide o cystu či tukovú hrčku. Avšak, zhubný nádor, ale napríklad aj cysta, môžu byť u niektorých žien bolestivé na dotyk. Výskyt veľmi bolestivej hrčky často poukazuje na absces, teda zapálené hnisavé ložisko.
Nepohyblivá vs. pohyblivá hrčka v prsníku
Pri nahmataní hrčky v prsníku je tiež dobré si všímať, či je pohyblivá alebo nepohyblivá. Ak hrčka pri dotyku skôr poddajná a mäkšia a pohybuje sa pod kožou, prípadne má aj pravidelnejší tvar, je vyššia pravdepodobnosť, že ide len o cystu alebo nezávažný nezhubný nádor. Naopak, tuhšie hrčky, obvykle nepravidelnejšieho tvaru, ktoré sú nepohyblivé, respektíve sú pod kožou pevne uložené na mieste, bývajú príznakom zhubného nádoru.
Odporúčame: Infekčná mononukleóza: Čo ju spôsobuje, ako sa prenáša a prejavuje?
Zdroj: Depositphotos
Možné príčiny hrčky v prsníku:
• Cysta
V mnohých prípadoch je nahmataný útvar v prsníku cystou, čo je patologická uzavretá dutina alebo vačok s rôznym obsahom, často tekutinou prípadne tuhšou hmotou. Cysty sú prítomné v rôznych telových tkanivách, napríklad v pečeni, obličkách, u žien tiež vo vaječníkoch.
Cysty v prsníkoch vôbec nie sú zriedkavým javom, práve naopak, stretáva sa s nimi množstvo žien rôzneho veku. Sú mäkké a pod kožou pohyblivé. Zvyčajne nepredstavujú závažný problém a nevyžadujú si liečbu. Ak je však cysta veľká, alebo je ich viacero a spôsobujú tlak, zvýšenú citlivosť či bolesť v prsníkoch, môže byť potrebné odsatie ich obsahu, hormonálna terapia či chirurgická liečba.
Často však zostávajú cysty v prsníkoch len pozorované. Neraz sa stáva, že zmiznú samé, prípadne sa ich veľkosť mení v závislosti od fázy menštruačného cyklu. Objaviť sa môžu pred menopauzou, u niektorých žien sa zase objavujú pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.
• Hrčka v prsníku spôsobená nezhubným nádorom
Hrčka v prsníku môže byť skutočne príznakom nádoru, no omnoho častejšie ide o rôzne benígne, čiže nezhubné nádorové útvary. Nezhubné nádory prsníka sa vyskytujú z rôznych dôvodov a vychádzajú z viacerých typov tkanív. Vo všeobecnosti mávajú guľatý tvar, pod kožou bývajú pohyblivé a v bežných prípadoch nezvyknú spôsobovať bolesť (ale môžu).
V prsníkoch sa môžu objaviť napríklad tieto nezhubné druhy nádorov:
-
adenóm – nezhubný nádor zo žľazového epitelu, pričom v tkanive prsníka sú najčastejšie prítomné tzv. fibroadenómy,
- lipóm – nezhubný nádor z tukového tkaniva, nezvykne sa malígne zvrhávať,
- intraduktálny papilóm (papilóm mliekovodu) – nezhubný nádor či výrastok vo vnútri mliekovodu, má vyššie riziko malígneho zvrhnutia,
- ateróm – nezhubný útvar, ktorý predstavuje cystu mazovej žľazy vzniknutú upchatím jej vývodu (ide o akúsi tukovú hrčku).
• Hrčka v prsníku spôsobená zhubným nádorom
V menšom množstve prípadov hrčka nahmataná v prsníku naozaj signalizuje malígny nádor, teda rakovinu. Vo väčšine prípadov ide o určitý typ karcinómu prsníka, čo je nádor vychádzajúci zo žľazového tkaniva pŕs. Na karcinóm v prsníku môžu poukazovať tieto príznaky:
- tvrdá a pod kožou nepohyblivá hrčka,
- hrčka má nepravidelný tvar,
- hrčka na dotyk môže, ale aj nemusí byť bolestivá,
- celkový opuch prsníka,
- abnormálny výtok z bradavky,
- vtiahnutie bradavky,
- iné zmeny farby alebo textúry prsníka.
Veľmi zriedkavo (menej ako v 1 % prípadov) sa v prsníku nenachádza karcinóm, ale sarkóm, čo je nádor vznikajúci zo spojivového tkaniva prsnej žľazy. Najčastejšie ide o rýchlo rastúci angiosarkóm.
Odporúčame: Prírodné diuretiká: Toto sú najlepšie potraviny na odvodnenie organizmu!
Zdroj: Depositphotos
• Hrčky v prsníku z dôvodu zápalu
V niektorých prípadoch je hrčka v prsníku abscesom, čo je ohraničené hnisavé ložisko, ktoré vzniká následkom zápalu v prsníku. Často ide o prejav zápalu prsníkovej žľazy (odborne mastitídy), ktorý postihuje prevažne dojčiace ženy. V mieste hrčky je pri tomto ochorení koža červená a horúca na dotyk. Postihnutá oblasť býva veľmi bolestivá. Dochádza aj k zväčšeniu uzlín v podpazuší či zvýšeniu telesnej teploty.
Návštevu gynekológa neodkladajte, ak:
- si nahmatáte akýkoľvek nový útvar, zdureninu alebo uzlík v prsníku (bolestivý aj nebolestivý, pohyblivý aj nepohyblivý) – vždy je potrebné, aby bol útvar skontrolovaný lekárom,
- pri samovyšetrení spozorujete zväčšenie diagnostikovaných cýst či nezhubných útvarov,
- dôjde k viditeľnému zväčšeniu jedného prsníka,
- sa objavia zmeny farby pokožky prsníka,
- z bradavky vyteká hnis alebo krv,
- je prsník v niektorom mieste veľmi bolestivý,
- sa pri dojčení objaví opuch, začervenanie a veľká bolesť prsníka,
- ucítite zväčšenie uzlín v okolí prsníka, v podpazuší, na krku a nad kľúčnou kosťou,
- dôjde k náhlemu zvráskaveniu kože prsníka,
- dôjde k vtiahnutiu bradavky,
- k zmenám na prsníku došlo po intenzívnom údere do prsníka.