Zádušník brečtanovitý: Nenápadná bylinka s účinkom na dýchacie cesty

účinky zádušníka brečtanovitého

Medzi bylinami, ktoré sa nenápadne skrývajú v tienistých kútoch záhrad, lesov a lúk, patrí aj zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea). Táto pôdopokryvná rastlinka s fialkastými kvietkami je známa svojou charakteristickou, mierne štipľavou arómou. 

Hoci sa často považuje za burinu, v ľudovom liečiteľstve má svoje pevné miesto už stáročia. A zaslúžene. Vďaka účinkom na dýchacie cesty, trávenie aj imunitu tvorí hodnotnú súčasť domácej bylinkovej lekárničky.

Zádušník prečistí priedušky, uvoľní hlieny

Zádušník dostal svoje slovenské meno podľa schopnosti pomáhať pri „záduchu“, teda dýchacích ťažkostiach. Obsahuje silice, triesloviny, horčiny a flavonoidy, ktoré spoločne pôsobia protizápalovo, expektoračne a mierne antisepticky. Jeho najznámejšie využitie je pri liečbe kašľa, najmä toho vlhkého, kde napomáha uvoľneniu a vykašliavaniu hlienov.

Je vhodný pri bronchitíde, laryngitíde, prechladnutí a začínajúcich zápaloch horných dýchacích ciest. Okrem toho priaznivo pôsobí aj na hlasivky a priedušky – preto po ňom siahajú aj učitelia, speváci či hlasovo vyťažení profesionáli. Jeho účinok je jemný, ale spoľahlivý, najmä pri dlhšom pravidelnom užívaní.

Trávenie a pečeň usmerní zádušník brečtanovitý

Okrem dýchacích ciest má zádušník priaznivý vplyv aj na tráviaci trakt. Stimuluje vylučovanie tráviacich štiav, podporuje činnosť pečene, žlčníka a pomáha pri nadúvaní či miernych žalúdočných kŕčoch. Práve preto bol v minulosti súčasťou tzv. jarných očistných kúr, ktoré mali prečistiť krv a naštartovať po zime spomalený metabolizmus.

Jeho mierne diuretické účinky napomáhajú telu zbaviť sa prebytočných tekutín a toxínov. V kombinácii s ďalšími bylinami, ako je púpava či žihľava tvorí výborný detoxikačný základ.

zádušník brečtanovitý
Freepik

Ako si pripraviť domáce liečivá zo zádušníka

Zbierajú sa najmä mladé listy a kvitnúce vňate, ideálne v čase od apríla do júna. Rastlina sa suší v tieni, pri dobrej cirkulácii vzduchu, a skladuje na suchom mieste.

Najčastejšie spôsoby použitia zádušníka brečtanovitého:

  • Čaj: Jednu čajovú lyžičku sušenej vňate zaliať 2,5 dl vriacej vody, nechať lúhovať 10 minút. Pije sa teplý, 2 až 3-krát denne, najmä pri prechladnutí.
  • Tinktúra: Nasekanú čerstvú rastlinu zalejeme 40 % alkoholom v pomere 1 : 2, necháme lúhovať 14 dní, prefiltrujeme. Užívame 10 – 15 kvapiek 2× denne, najmä pri dlhodobých respiračných ťažkostiach.

Domáci sirup zo zádušníka proti kašľu a prechladnutiu

Tento sirup je ideálny, keď vás trápia virózy, zachrípnutie či dráždivý kašeľ. Má jemnú, bylinkovo-medovú chuť a v chladničke vydrží niekoľko týždňov.

Potrebujeme:

  • 2 hrste čerstvého zádušníka (vňať aj kvety)
  • 250 ml vody
  • 250 g kvalitného medu (ideálne pastovaný alebo kvetový)
  • 1/2 citróna (voliteľné)

Postup:

  1. Zádušník opláchneme pod studenou vodou a nasekáme na menšie kúsky.
  2. Vodu privedieme do varu a zalejeme ňou bylinku. Necháme lúhovať pod pokrievkou približne 20 minút.
  3. Precedíme cez jemné sitko alebo gázu, mierne vychladnutý odvar zmiešame s medom.
  4. Podľa chuti môžeme pridať trochu citrónovej šťavy – zvýši obsah vitamínu C a predĺži trvanlivosť.
  5. Sirup prelejeme do tmavej fľaše a skladujeme v chladničke.

Dávkovanie: Deti od 6 rokov môžu 1 čajovú lyžičku 2 – 3× denne, dospelí 1 polievkovú lyžicu. Užívame pri príznakoch prechladnutia, zachrípnutí alebo aj preventívne počas obdobia chrípkovej sezóny.

Dávkovanie zádušníka brečtanovitého a dôležité upozornenia

Hoci je zádušník vo všeobecnosti bezpečný, netreba zabúdať na správnu mieru a opatrnosť. Vnútorné užívanie by malo byť obmedzené na 2 – 3 týždne, potom sa odporúča prestávka. Bylina nie je vhodná na dlhodobú konzumáciu vo veľkých množstvách.

Kto by sa mal zádušníku radšej vyhnúť:

  • Tehotné a dojčiace ženy – rastlina môže ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu a neexistuje dostatok štúdií o jej bezpečnosti v tomto období.
  • Deti do 6 rokov – kvôli siliciam, ktoré môžu byť pre malé deti dráždivé.
  • Osoby s ochoreniami pečene – hoci zádušník podporuje pečeň, pri vážnejších ochoreniach je potrebná konzultácia s lekárom.

použitie zádušníka
Depositphotos

Zádušník v kuchyni i ako podpora imunity

Zaujímavosťou je, že zádušník sa kedysi bežne používal aj ako korenina do polievok, omeliet či tvarohových nátierok. Jeho aromatická chuť je špecifická, trochu pripomínajúca majorán s náznakom mäty. V malých množstvách sa môže pridávať do jarných šalátov, kde spolu s medvedím cesnakom alebo púpavou vytvára harmonickú a zároveň liečivú kombináciu. 

Navyše, obsah antioxidantov a antibakteriálnych látok podporuje imunitný systém, čo sa hodí najmä v prechodných obdobiach roka, keď býva zvýšený výskyt viróz. Pripravte si aj vy zo zádušníka vynikajúce bylinkové maslo!

Bylinkové maslo zo zádušníka na chlieb aj do polievky

Zádušník nie je len liek – je to aj chutná bylinka, ktorá krásne doplní jarný jedálniček. Jeho vôňa pripomína zmes mäty a majoránu a hodí sa tam, kde by ste použili pažítku, tymian alebo petržlen.

Potrebujeme:

  • 100 g masla (izbovej teploty)
  • Hrsť čerstvých lístkov zádušníka
  • Štipka soli
  • (Voliteľne: trocha cesnaku alebo citrónovej kôry)

Postup:

  1. Lístky umyjeme, osušíme a nasekáme nadrobno.
  2. Maslo vymiešame do peny, pridáme bylinky a ostatné ingrediencie.
  3. Premiešame a necháme aspoň hodinu odležať v chladničke, aby sa chute prepojili.

Použitie: Skvelé na chrumkavý chlieb, hrianky, ale aj do zemiakovej kaše, na varené zemiaky, do zeleninových polievok alebo len tak na teplý toast s reďkovkou.

Zádušník brečtanovitý – bylinka z lúk, ktorú sme takmer zabudli

Zádušník brečtanovitý patrí medzi tie rastliny, ktoré sa ešte pred niekoľkými desaťročiami hojne používali v domácnostiach – staré mamy ho miešali do čajových zmesí, prikladali na boľavé miesta či ho dávali sušiť do vrecúšok na zimné obdobie. Dnes, v čase preplnených lekární a instantných liekov, akoby sa naň zabudlo. A predsa, práve v jeho jednoduchosti sa skrýva návrat k rovnováhe.

Ak sa počas jarnej prechádzky v lese či popri plotoch pozorne rozhliadnete, možno ho nájdete – nenápadne rozprestretý po zemi, s drobnými fialovými kvietkami a výraznou, trochu korenistou arómou. Stačí privoňať, natrhať zopár vňatí a zrazu akoby sa spomalil čas.

Tipy, ako zaradiť zádušník do každodenného života

Ak si kladiete otázku, ako prakticky využiť zádušník v bežný deň, tu je niekoľko nápadov:

  • Ranný detox čaj: Spojte ho s listami žihľavy, púpavy a trochou medovky. Získate jemne horkastý, ale osviežujúci nápoj, ktorý povzbudí trávenie a prečistí organizmus.
  • Inhalácia pri prechladnutí: Hrsť čerstvého alebo sušeného zádušníka zalejte vriacou vodou a inhalujte pod uterákom – výborne uvoľní dutiny a uľahčí dýchanie.
  • Bylinkový kúpeľ: Pridajte zväzok zádušníka do horúcej vody vo vani – jeho silice upokoja pokožku aj myseľ, najmä po náročnom dni.
  • Zádušník ako jarný korenistý doplnok: Nakrájajte čerstvé lístočky do bylinkového masla, nátierky alebo na zemiaky so syrom – dodajú pokrmu nielen chuť, ale aj liečivú silu.

Liečivé byliny nám neprinášajú len fyzickú úľavu. Učia nás pozornosti. Spomaľujú. Pozývajú nás znova sa spojiť s rytmom prírody – pozorovať, kedy kvitnú, ako voňajú, kedy sú najsilnejšie. Zádušník brečtanovitý je jeden z tých pokladov, ktoré nepotrebujú veľa starostlivosti, len trochu našej pozornosti. 

Jeho sila nie je v agresívnej chuti ani v okamžitom efekte. Je to bylinka, ktorá pôsobí jemne, ale vytrvalo – ako láskavé pohladenie, ktoré si pamätáte ešte dlho po tom, čo zmizne.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE