TOP bylinky na kašeľ: Ktoré z nich najlepšie zatočia s rôznymi druhmi kašľa?

Pomaly, ale isto sa blíži chladnejšie obdobie a i keď nás ešte možno prekvapí babie leto, príchod jesene nezastavíme. Striedanie daždivých a slnečných dní a neustále výkyvy teplôt sa však ľahko môžu podpísať nielen na našej nálade, ale aj zdraví.

Nachladnutie, upchané dutiny, zvýšená teplota aj nepríjemný a otravný kašeľ – s tým všetkým sa človek musí neraz popasovať. Ako však rýchlo podporiť svoje zdravie a dostať sa do formy?

Najmä s rozličnými druhmi kašľa a rôznymi problémami s dýchacími cestami si poradia mnohé bylinky. A rozhodne ich nie je málo. Tak zistite v nasledujúcom článku, ktoré bylinky na kašeľ vám pomôžu s hlienmi, vykašliavaním či dusivým kašľom a razom zlepšia stav vášho respiračného systému.

Skorocel kopijovitý

Prvou bylinkou, ktorú spomenieme v súvislosti s prírodnou liečbou kašľa, je známy skorocel kopijovitý. Táto bylinka je účinným pomocníkom pri nachladnutí a dusivom kašli. Rýchlo rieši problém so zahlienenými pľúcami a prieduškami a uľahčuje vykašliavanie.

Celkovo prispieva k ochrane dýchacích ciest a slizníc a očisťuje ich. Skorocel zoženiete v lekárni aj na internete vo forme tinktúry aj sušenej bylinky, z ktorej si môžete pripraviť čaj.

Bude vás zaujímať: Farba a tvar stolice – čo napovedajú o našom zdraví?

dúška tymiánová

Zdroj: Shutterstock®

Dúška tymianová

Spoľahnúť sa môžete i na tymian. Dúška tymianová, latinsky Thymus vulgaris, je menší aromatický trváci poloker z čeľade hluchavkovité, ktorého vňať sa hojne využíva aj ako korenina. Odoprieť sa jej však nedajú ani liečivé vlastnosti.

Tymian je charakteristický svojimi fialkovými a niekedy i bielymi kvetmi. Vzhľadom je podobný dúške materinej. Podporuje funkčnosť priedušiek a má výrazné antibiotické účinky. Vhodné je jeho použitie najmä pri suchom a neproduktívnom kašli. Tymianový čaj si môžete pripraviť zo sušenej aj čerstvej bylinky.

Podbeľ liečivý

Ak vás trápi suchý a dráždivý kašeľ, tou správnou voľbou je podbeľ liečivý. Čaj z kvetov podbeľa však môže byť nápomocný aj pri probléme s hlienmi. Oplatí sa ním podporiť liečbu zápalov dýchacích ciest aj chrípky.

Často pomáha i zlepšiť stav pri astme a predstavuje tiež podporu imunity. Táto bylina však nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Pri akútnych ťažkostiach je ju vhodné používať maximálne 4 až 6 týždňov vkuse.

Odporúčame: Všetko je inak! Je 10 000 krokov denne realita či mýtus?

slez maurský

Zdroj: Shutterstock®

Slez maurský

Aj krásne kvety slezu maurského predstavujú prírodný liek na ťažkosti s respiračným systémom. Cenné slizovité látky napomáhajú upokojovať podráždenú sliznicu dýchacích ciest. Slez maurský má protizápalové účinky.

Pri zápaloch ústnej dutiny a hrtana sa odvar zo slezu využíva ako kloktadlo. Táto bylinka taktiež účinne rozpúšťa hlieny a prispieva k uvoľneniu dýchacích ciest. Počas akútnych stavov si môžete dopriať jednu až dve šálky čaju zo slezu denne, pričom bylina ani pri dlhodobom užívaní nespôsobuje nejaké vedľajšie účinky.

 

Lipa malolistá

Lipa malolistá, respektíve jej kvety, predstavujú výborného pomocníka do chladného počasia. Podporujú totiž zdravie dýchacích ciest a prispievajú k ich ochrane. Lipa je skvelým liekom na dráždivý kašeľ.

Lipový čaj podporuje potenie, zlepšuje zdravotný stav pri prechladnutí a napomáha riešiť ťažkosti s prieduškami. Lipové kvety si už na konci leta a začiatkom jesene veľmi nenazbierate, no sušené ich zoženiete v lekárňach, na internete aj v predajniach so zdravými potravinami. 

Odporúčame: Liečivé bylinné tinktúry – tipy na 7 tinktúr, ktoré sa oplatí mať v domácej lekárničke

pľúcnik lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Pľúcnik lekársky

Už názov tejto bylinky nám napovedá, že hovoríme o prírodnom lieku na mnohé ťažkosti s dýchacími cestami. Pľúcnik lekársky pôsobí protizápalovo aj močopudne. Uľahčuje vykašliavanie a je veľkým pomocníkom pri zahlienení pľúc. Taktiež je ním vhodné podporiť liečbu zápalu priedušiek či pľúc. Tlmí prejavy astmy a dokonca podporuje vykašliavanie krvi pri vážnejších chorobách. 

Divozel veľkokvetý

Zoznam byliniek, ktoré sú užitočné pri liečbe otravného kašľa, ukončíme divozelom. Ľudovo sa mu hovorí aj kráľovská svieca. Na liečbu rozličných ochorení respiračného systému ho využívali už v antike.

Divozel veľkokvetý uvoľňuje hlieny, tlmí zápaly a mierni podráždenie horných dýchacích ciest. Divozelový čaj si môžete pripraviť počas chrípky aj nachladnutia. Okrem toho má pozitívny vplyv aj tráviace ústrojenstvo.

TIP: Bylinná zmes na vykašliavanie

Ingrediencie:

  • 2 PL sušeného pľúcnika

  • 3 PL prvosienky jarnej
  • 5 PL podbeľu lekárskeho

Postup: Bylinky si zmiešame. Čaj pripravíme z 1 ČL bylinnej zmesi a 200 ml vriacej vody. Necháme lúhovať asi 10 minút a scedíme. Pred podávaním môžeme osladiť medom. Pri zahlienení podávame čaj 2 až 3 razy denne, nie však dlhšie ako 2 týždne po sebe. 

Aktualizovaný článok: 1.9.2023

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE