Vieš, že ti nechýba? Takto sa prejavuje nedostatok horčíka!

nedostatok horčíka

Horčík, inak nazývaný aj magnézium, ktorý má značku Mg, predstavuje pre náš organizmus veľmi dôležitý minerál. Medzi jeho najlepšie potravinové zdroje radíme napríklad banány, mnohé oriešky a semená, horkú čokoládu, avokádo, listovú zeleninu, pšeničné otruby aj strukoviny. 

A prečo ho vlastne potrebujeme? Menovaný minerál má v ľudkom tele viacero dôležitých funkcií. Význam má napríklad pri nervovo-svalovej činnosti. Taktiež podporuje zdravie srdca. Magnézium je dokonca súčasťou vyše stovky enzymatických procesov, ktoré v našom tele neustále prebiehajú. 

A ako sa môže prejaviť dlhodobý nedostatok horčíka? Ak táto minerálna látka organizmu chýba, môže to mať vplyv na rozvoj viacerých zdravotných ťažkostí. V dnešnom článku sme sa zamerali na to, ako rozpoznať nedostatok horčíka. Ak vás trápia niektoré z nasledujúcich ťažkostí, neváhajte do jedálnička zaradiť viac potravín bohatých na tento cenný minerál. Aké sú najčastejšie problémy spôsobené nedostatok horčíka? 

Pozri aj: Aké sú prejavy nedostatku vitamínu D? Tieto príznaky neprehliadaj!

svalové kŕče Shutterstock®

Príznaky, ktoré poukazujú na nedostatok magnézia:

1. Svalové kŕče

Medzi najtypickejšie prejavy výraznejšieho nedostatku dôležitého magnézia radíme hlavne svalové kŕče. Ako sme spomenuli už vyššie, horčík sa podieľa na správnej svalovo-nervovej činnosti. 

Ak vás teda opakovane trápi svalová slabosť, mravčenie v končatinách, strnulosť šije alebo práve nepríjemné svalové kŕče v nohách, neváhajte svoje zdravie podporiť vhodnými zdrojmi magnézia. Na dostatočný prísun tejto látky by mali o to viac dbať najmä športovci, respektíve jedinci s vyššou pohybovou aktivitou.

2. Srdcová arytmia

Prítomnosť horčíka v organizme je nevyhnutná aj pre srdcové zdravie. Práve dostatočná hladina cenného magnézia predstavuje skvelú prevenciu pred viacerými kardiovaskulárnymi ťažkosťami, ako je aj nepravidelný srdcový tep. 

Srdce je svalový orgán, ktorý môže na nedostatok magnézia poriadne doplatiť. Deficit tejto látky môže vplývať na rozvoj srdcovej arytmie, ktorá predstavuje poruchu srdcového rytmu, respektíve nepravidelnú činnosť srdca. Ak vás trápi bolesť na hrudníku či búšenie srdca v kombinácii s dýchavičnosťou alebo závratmi, môže to naznačovať práve nedostatok horčíka.

Odporúčame: Ľahký recept na cícerovú polievku: Zahreje, zasýti a chutí skvelo!

nadmerná únava Shutterstock®

3. Únava

Ako sa ešte môže prejaviť nedostatok magnézia? Je to únava a svalová slabosť. Únava je veľmi nešpecifický príznak, ktorý sa objavuje pri najrozličnejších zdravotných problémoch či ochoreniach. Ak vás však trápia napríklad aj vyššie spomenuté ťažkosti ako kŕče v nohách, skúste pouvažovať nad tým, či je váš príjem horčíka dostatočný. 

Práve dlhodobý nedostatok magnézia sa môže prejavovať chronickými pocitmi únavy a nadmernou ospalosťou, zhoršenou kvalitou spánku aj sťaženým zaspávaním. Pre lepšie udržanie si energie vyskúšajte do jedálnička zaradiť viac potravín bohatých na horčík.

4. Problémy s kosťami

Nízke hladiny horčíka môžu výrazne uškodiť aj našim kostiam či zubom. Tento minerál je totižto veľmi dôležitý pre správne vstrebávanie vápnika, ktorý je rozhodujúci práve pre dobrý stav zubov aj zdravie kostí. 

Dlhodobý nedostatok magnézia tak môže byť príčinou veľkých strát nevyhnutného vápnika, čo sa v konečnom dôsledku môže prejavovať zvýšenou kazovosťou zubov či nesprávnym vývojom kostí. Dostatočný prísun vápnika aj horčíka vzájomne predstavuje dobrú prevenciu pred rozličnými problémami s kosťami, napríklad i osteoporózou.

Odporúčame: Ako uvoľniť bolesť krížov? Skús tieto účinné cviky na boľavé kríže

depresie Shutterstock®

5. Depresie

Ak trpíte nedostatkom horčíka, môže to mať negatívny vplyv nielen na fyzický stav jedinca, ale aj ten psychický, resp. mentálne zdravie. Na začiatku sa deficit tejto látky môže prejavovať napríklad pocitmi úzkosti. Osoby s miernymi príznakmi nedostatku horčíka bývajú často nervózni, vystresovaní a podráždení aj citliví na hluk. 

Dlhodobo nízka hladina tohto minerálu však môže vyústiť až k dráždeniu receptorov v mozgu a poškodzovaniu neurónov. Vo vážnejších prípadov sa nedostatok magnézia prejavuje až depresiami či poruchami pamäte a koncentrácie. 

Denná potreba horčíka

Je zrejmé, že dostatočný príjem horčíka je dôležitý, keďže vieme, čo môže nedostatok horčíka spôsobiť. Aká je denná potreba horčíka pre zdravie tela? Denná dávka horčíka sa pohybuje okolo 300-400 mg horčíka denne. Záleží od veku aj pohlavia. Napríklad tehotné ženy môžu mať väčšiu spotrebu horčíka, preto ho potrebujú viac.

Ako riešiť nedostatok horčíka? Sú potrebné výživové doplnky?

Krvný test na magnézium meria hladinu horčíka v krvi a môže identifikovať, či je hodnota príliš nízka. Ak je horčík v tele v nedostatku, je potrebné to riešiť. V prvom rade je nutné do jedálnička zaradiť viac potravín s obsahom horčíka. Najlepšie zdroje horčíka sú tmavá listová zelenina, orechy a semienka, celozrnné obilniny, ryby, fazuľa a strukoviny, avokádo, tmavá čokoláda a banány.

Avšak, ak nie je vstrebávanie horčíka zo stravy dostatočné, môže byť potrebný výživový doplnok. Vhodné je ohľadom jeho užívania sa poradiť priamo s lekárom. Výživové doplnky spravidla predstavujú rýchle riešenie nízkej hladiny horčíka v tele. 

Článok aktualizovaný 17.6.2024

1 komentár
Jana Čipková

Jana Čipková

07.03.2019 19:02

Horčík užívam každý deň, najprv som ho brala proti krčom v nohách a potom mi ho odporučil aj neurológ.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE