Strukoviny by mali byť nemalou súčasťou nášho jedálnička. V prvom rade sú bohatým zdrojom bielkovín. Zastúpia teda mäso u vegetariánov aj vegánov. Ale aj u mäsožravcov sú vítané strukovinové jedlá, ktoré je vhodné striedať s tými mäsovými. Strukoviny nie sú v našej strave žiaduce len z dôvodu obsahu proteínov, ale aj mnohých ďalších živín. Majú aj slušný podiel vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre dobré trávenie.
Vláknina v strukovinách má okrem toho priaznivý vplyv aj na hladinu cholesterolu. Ďalej strukoviny obsahujú viaceré vitamíny skupiny B, ako aj mnohé minerálne látky a stopové prvky, vrátane železa, draslíka či fosforu. Pravidelnou konzumáciou strukovín možno podporiť zdravie srdca a ciev, krvotvorbu, normálny krvný tlak a pravidelné vyprázdňovanie.
Z fazule, šošovice, cíceru či hrachu možno vytvoriť množstvo chutných pokrmov. Ak však máte trochu problém s tým, že vás strukoviny nafukujú, hoc ich aj správne namáčate a varíte, odporúčame červenú šošovicu. Obsahuje 25 g bielkovín na stogramovú porciu, má množstvo železa a hlavne nenadúva. Vhodná je pre osoby s citlivejším trávením i malé deti.
Pripraviť si z nej môžete trebárs aj tento jednoduchý, no chutný prívarok, ktorý ukrýva aj sladké zemiaky bataty. Tie sú zdrojom betakaroténu, z ktorého sa v našom tele tvorí dôležitý vitamín A, nevyhnutný pre náš zrak. Vyskúšate túto dobrotu?
Zdroj: Depositphotos
Na prívarok z červenej šošovice potrebujeme:
- 250 g červenej šošovice
- 400 g sladkých zemiakov batatov
- 1 cibuľu
- 2 strúčiky cesnaku
- 15 g čerstvého zázvoru
- 50 ml olivového oleja
- 700 ml zeleninového vývaru
- 1/4 PL mletého koriandra
- 1/2 PL karí korenia
- soľ a mleté čierne korenie
- 100 g bieleho jogurtu
Postup prípravy šošovicového prívarku:
- Ako prvé si pripravíme zeleninu. Cibuľu a cesnak očistíme a nakrájame nadrobno. Zázvor ošúpeme a rovnako nakrájame najemno. Bataty nakrájame na menšie kocky.
- Vo väčšej panvici alebo v hrnci si rozpálime olivový olej a orestujeme na ňom cibuľu. Zakrátko pridáme aj cesnak a zázvor.
- Potom pridáme bataty s červenou šošovicou a posypeme karí korením.
- Opražíme asi 2 minútky a podlejeme vývarom (alebo vodou). Pridáme mletý koriander a pod pokrievkou varíme asi 15 až 20 minút.
- Podľa potreby osolíme a okoreníme.
- Keď nám bataty zmäknú a červená šošovica sa trochu rozpadne a vytvorí krémovú konzistenciu, prívarok odstavíme.
- Pred podávaním pridáme na prívarok na zjemnenie lyžicu bieleho jogurtu. Dobrú chuť!
TIP: Prívarok z červenej šošovice a batatov chutí dobre aj samostatne, no vychutnať si ho môžete podľa chuti aj s ďalšími prílohami. Odporúčame čerstvé celozrnné pečivo alebo hrianky. Pridať môžete napríklad natvrdo uvarené vajíčko alebo volské oko. Taktiež bude skvelo chutiť s opečeným údeným alebo marinovaným tofu. Prívarok rovnako možno podávať i s mäsom, napríklad mäsovými guľkami z mletého mäsa alebo orestovanými rezancami z kuracích pŕs.