Tí, ktorí zažili zápal močových ciest, možno len raz alebo v horšom prípade opakovane, dobre vedia, že ide o veľmi nepríjemný a často bolestivý zdravotný problém. Na infekcie močového traktu, ktoré sú obvykle bakteriálneho pôvodu, sú pritom náchylnejšie ženy, a to okrem iného najmä z dôvodu kratšej močovej rúry. Avšak, i starší muži, ktorí majú problémy s prostatou, musia neraz zabojovať s týmto ochorením.
Močové ústrojenstvo však nepostihujú len zápaly, ale aj mnohé iné ochorenia, vrátane rôznych porúch funkcie či nádorov. A zabudnúť nemožno ani na močové kamene, ktoré môžu byť rovnako veľmi bolestivé. V ktorých častiach vylučovacej sústavy sa objavujú, prečo a z čoho vznikajú a ako na ich liečbu?
Z čoho vznikajú močové kamene?
Pod pojmom močové kamene rozumieme pevné kryštalické čiastočky v močových cestách rôzneho pôvodu a veľkosti. Tie menšie majú spravidla priemer do 5 mm, stredné okolo 5 až 10 mm a veľké môžu mať priemer až nad 10 mm.
Čo sa ich pôvodu, respektíve zloženia týka, vznikať môžu z rôznych látok. Ide napríklad o uráty (soli kyseliny močovej), fosfáty (soli kyseliny fosforečnej), oxaláty (vápenaté soli kyseliny šťavelovej) či aminokyselinu cysteín. Podľa toho rozoznávame základné druhy močových kameňov:
- oxalátové kamene (asi 60 až 70 % prípadov),
- fosfátové kamene,
- urátové kamene,
- cystínové kamene.
Odporúčame: Strava pri reume – ktoré potraviny zaradiť do jedálnička a ktorým sa vyhnúť?
Zdroj: Depositphotos
Prečo vznikajú močové kamene?
Na vzniku kameňov v močových cestách sa podieľajú mnohé príčiny a rizikové faktory. Ku kryštalizácii látok v moči a vzniku kameňov v prvom rade môže dochádzať z dôvodu presýtenia moču kameňotvornými látkami. Príčinou môže byť ich nadbytočný príjem stravou, metabolické poruchy, tiež môže ísť o vedľajší účinok užívaných liekov.
Kryštalizácia látok v moči ďalej môže byť aj následkom zmien týkajúcich sa pH moču, obštrukcie v močových cestách alebo nedostatku inhibítorov kryštalizácie (ako je napr. magnézium). K uvedeným možným príčinám sa následne môžu pridávať rôznorodé rizikové faktory zvyšujúce šancu na vznik močových kameňov:
- výskyt močových kameňov v rodine (genetické faktory),
- vyšší vek,
- mužské pohlavie
- nedostatočný pitný režim (spôsobuje malý objem moču),
- obezita,
- strava s vysokým obsahom oxalátov alebo urátov,
- u mužov zväčšená prostata,
- u žien tehotenstvo (napr. z dôvodu zmien v metabolizme vápnika).
Kde sa vyskytujú močové kamene?
Prítomnosť kameňov v močových cestách odborne nazývame urolitiáza. Tieto pevné kryštalické čiastočky sa pritom môžu vyskytovať v rôznych častiach vylučovacej sústavy. Rozlišujeme:
- ureterolitiázu – močové kamene v močovodoch,
- uretrolitiázu – močové kamene v močovej rúre.
- cystilitiázu – močové kamene v močovom mechúre,
- nefrolitiázu – močové kamene v obličkách, respektíve obličkovej panvičke.
Aké majú močové kamene príznaky?
Prítomnosť močových kameňov v močových cestách sa nemusí vždy zvonka prejavovať. Ak ide o malé kamienky, nemusia človeku spôsobovať žiadne sprievodné ťažkosti. Často dochádza k ich vylúčeniu z tela bez toho, aby človeku spôsobovali problémy. Ak sa však v močových cestách objavia väčšie pevné čiastočky, obvykle na seba upozornia viacerými signálmi.
Ich prítomnosť v močových cestách vytvára prekážku v prirodzenom odtoku moču, čo zvyšuje riziko vzniku infekcií. Kamienky tiež môžu poškodzovať výstelku močových ciest, čo spôsobuje prítomnosť krvi v moči. Močové kamene v závažných prípadoch sprevádzajú i kolikové bolesti, ktoré môžu prichádzať v opakujúcich sa intervaloch.
Na močové kamene môžu poukazovať nasledujúce príznaky:
-
bolesti v bedrách, podbrušku, spodnej časti chrbta, v boku (môžu vystreľovať do slabín alebo rozkroku),
- bolesť a pálenie pri močení,
- zakalený moč,
- intenzívny abnormálny zápach moču,
- časté nutkanie na močenie,
- časté vylučovanie malého množstva moču,
- ružovkasté sfarbenie moču (prítomnosť krvi),
- pri akútnej obličkovej kolike aj nevoľnosť, zvracanie, nechuť do jedla, zvýšená teplota, nadmerné potenie.
Diagnostika močových kameňov
Prítomnosť močových kameňov vo vylučovacom trakte možno potvrdiť viacerými metódami. Pri diagnostike lekár sleduje klinické príznaky pacienta a odoberie anamnézu. Spravidla je potrebné vyšetriť vzorku moču na odhalenie zvýšenej koncentrácie kryštalizujúcich látok. Je dôležité poznať zloženie kamienkov, pretože podľa typu je následne možné nastaviť vhodnú liečbu i prevenciu.
Ďalej sa uplatňuje napríklad počítačová tomografia, RTG alebo ultrazvuk, teda zobrazovacie metódy slúžiace na diagnostiku. Bežné je aj odobratie krvnej vzorky s cieľom určenia hladiny vápniku, fosforu, kyseliny močovej a kreatinínu.
Odporúčame: Streptokok v hrdle – aké sú príznaky a ako preliečiť infekciu?
Zdroj: Depositphotos
Ako odstrániť močové kamene?
Močové kamene je možné z vylučovacieho traktu odstrániť rôznymi metódami. Využíva sa napríklad uteroskop zavedený cez močovú trubicu, ktorým možno vytiahnuť menšie kamene z močovodu alebo obličky (takzvaná ureteroskopia). Ďalej sa uplatňuje litotripsia, ktorej princípom je drvenie kamienkov pomocou rázových zvukových vĺn s cieľom ich následného prirodzené vylúčenia.
Kamienky tiež možno rozbíjať na menšie čiastočky laserom, respektíve intenzívnym lúčom svetla. V praxi sa možno stretnúť aj s takzvanou perkutánnou nefrolitotómiou, pri ktorej je problémový kameň vybratý cez malý otvor na chrbte. Na rozpustenie niektorých druhov močových kameňov sa používajú tiež medikamenty. V prípade potreby liečbu močových kameňov vždy nariaďuje lekár.
Ak ide o malé močové kamienky, liečba nemusí byť vždy potrebná. Pevné čiastočky do 5 mm sa zvyknú bez ťažkostí vylúčiť spolu s močom. Lekár však môže nariadiť rôzne režimové opatrenia a úpravu životného štýlu v rámci prevencie ďalších ťažkostí. Pri problémoch s obličkovými kameňmi sa odporúča:
- zvýšený príjem vody (2,5 až 3 litre denne),
- vyhýbať sa sladeným vodám, alkoholu, káve,
- znížiť podiel živočíšnych bielkovín v strave,
- znížiť príjem šťavelanov (napr. v mangolde, špenáte, orechoch),
- znížiť prísun soli,
- zvýšiť príjem vápnika a vlákniny,
- zvýšiť prísun rastlinných bielkovín,
- udržiavať telo v pohybe.
Bylinky na močové kamene
Rôznorodé bylinky majú blahodarný vplyv na zdravie vylučovacej sústavy. Môžu byť nápomocné pri močových kameňoch a na celkovú podporu správnej činnosti močového traktu. Používať ich možno formou čajov, tinktúr alebo aj výživových doplnkov. Dobre poslúžia hlavne ako podporný prostriedok pri liečbe močových kameňov nastavenej lekárom (po súhlase lekára).
Ajurvédska medicína odporúča bylinku zvanú Chanca Piedra, čo je tropická bylina s latinským názvom Phyllanthus niruri. Vďaka svojmu zloženiu a pôsobeniu je jej pripisovaná schopnosť blokovať tvorbu močových kameňov. Celkovo priaznivo vplýva na funkciu obličiek.
I ajurvédska bylina Varuna (Crataeva nurvala) sa tradične používa pri problémoch s obličkami. Z tunajších bylín sa na močové cesty odporúčajú zápary z petržlenovej vňate či prasličky roľnej. K ďalším osožným rastlinkám môžeme pridať púpavu (koreň), bedrovník, skorocel, zlatobyľ či zápašnicu brezovú.