S príchodom chladných mesiacov je náš imunitný systém vystavený vyššej záťaži. Studený vzduch, vlhko, menej slnečného svitu a vyššia frekvencia vírusových ochorení robia toto obdobie výzvou pre naše zdravie. Posilnenie imunity však nemusí spočívať iba v užívaní doplnkov. Príroda nám ponúka celý rad spôsobov, ako prirodzene podporiť obranyschopnosť organizmu a zvýšiť šance, že sa vyhneme bežným zimným ochoreniam.
Prečítajte si: Kuracie stehná 10-krát inak – TOP recepty, ktoré stoja za vyskúšanie
1. Zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na vitamíny a minerály
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako podporiť imunitu, je výživa. Zdravá a vyvážená strava poskytuje telu všetko potrebné pre jeho správne fungovanie.
Vitamín C: Tento antioxidant je známy svojou schopnosťou podporovať imunitu. Zaraďte do stravy citrusové plody, papriku, brokolicu či šípky, ktoré obsahujú vysoké dávky vitamínu C.
Zinok: Tento minerál je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Nachádza sa v tekvicových semienkach, orechoch, celozrnných produktoch či morských plodoch.
Vitamín D: Počas chladných mesiacov má väčšina ľudí jeho nedostatok kvôli nižšiemu množstvu slnečného svetla. Vitamín D môžete doplniť konzumáciou rýb, vajec, či hríbov, ktoré sú jeho prirodzenými zdrojmi.
2. Pravidelné pitie zázvorového čaju
Zázvor je známy svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami, ktoré pomáhajú telu brániť sa pred infekciami. Okrem toho zázvorový čaj pomáha zahriať telo a zlepšuje trávenie.
- Recept na zázvorový čaj: Do šálky nastrúhajte čerstvý zázvor, zalejte vriacou vodou a nechajte luhovať 5 až 10 minút. Čaj môžete dosladiť medom a pridať trochu citrónu pre extra dávku vitamínu C.
3. Vyskúšajte echinaceu a šípky
Echinacea je liečivá rastlina, ktorá má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Pravidelné užívanie echinaceových kvapiek alebo čaju počas zimy môže pomôcť skrátiť dobu choroby a znížiť jej intenzitu.
- Šípky: Šípky sú bohatým zdrojom vitamínu C a antioxidantov. Čaj zo šípok má príjemnú chuť a pomáha posilňovať imunitu. Jednoducho zalejte sušené šípky horúcou vodou, nechajte ich lúhovať 10-15 minút a získate chutný nápoj plný vitamínov.
Odporúčame: Zostať s mužom, ktorý si nás nezaslúži? TOTO sú dôvody a kroky k ukončeniu toxického vzťahu
Depositphotos4. Doprajte si dostatok spánku
Spánok je často podceňovaným, no mimoriadne dôležitým faktorom pre zdravý imunitný systém. Počas spánku sa organizmus regeneruje a produkuje protilátky, ktoré ho chránia pred infekciami.
- Pravidelný spánkový režim: Snažte sa ísť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň. Dosiahnete tak lepšiu kvalitu spánku a podporíte správne fungovanie imunity.
5. Posilnite imunitu cesnakom
Cesnak je prírodné antibiotikum a obsahuje látku alicín, ktorá má silné antibakteriálne a antivírusové účinky. Pravidelná konzumácia surového cesnaku môže pomôcť posilniť imunitu a ochrániť vás pred prechladnutím.
- Tip na konzumáciu: Ak vám vadí chuť alebo vôňa cesnaku, skúste ho rozdrviť a pridať do jedál alebo šalátov. Môžete si ho tiež nastrúhať do medu a užívať ako prírodný doplnok.
6. Nezabúdajte na fermentované potraviny
Fermentované potraviny, ako kyslá kapusta, kimchi, kefír či jogurty, sú bohaté na probiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru. Zdravé črevo je základom silnej imunity, pretože až 70 % imunitných buniek sa nachádza práve v tráviacom systéme.
- Denná dávka probiotík: Zaraďte do stravy aspoň jednu porciu fermentovaných potravín denne, čím posilníte črevné baktérie a zlepšíte obranyschopnosť organizmu.
Neprehliadnite: Fantastická domáca čalamáda zo zeleniny 8-krát inak – lepšie recepty nenájdeš
7. Pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu
Fyzická aktivita má množstvo benefitov, vrátane posilnenia imunity. Pohyb podporuje cirkuláciu krvi a lymfatického systému, čo pomáha vylučovať toxíny z tela a posilňuje imunitný systém.
- Aktivity na čerstvom vzduchu: Prechádzky alebo ľahký beh na čerstvom vzduchu nielen posilnia vašu kondíciu, ale pomôžu vám aj prijať dôležitý vitamín D, ktorý v zime prirodzene chýba.
8. Znížte stres pomocou meditácie a dychových cvičení
Stres má priamy vplyv na oslabenie imunity, pretože zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý môže brániť správnemu fungovaniu imunitného systému. Pravidelná meditácia a dychové cvičenia môžu pomôcť znížiť stres a podporiť vnútornú rovnováhu.
- Dýchacie techniky: Vyskúšajte hlboké dýchanie, ktoré pomáha znižovať stres. Nájdite si tiché miesto, pohodlne sa usaďte a pomaly a hlboko dýchajte, sústreďte sa na svoje telo a uvoľnite napätie.
Prečítajte si aj: Cesnakové šupky nepatria do koša: Uvarte z nich výživný odvar plný zdravia!
Prírodné spôsoby na posilnenie imunity počas zimných mesiacov sú dostupné a účinné, ak ich zahrniete do svojho každodenného režimu. Zdravá strava, pravidelný spánok, pohyb a kvalitné bylinkové čaje sú cestou k silnejšiemu imunitnému systému a lepšiemu zvládaniu chladného obdobia. Podporte svoje zdravie prírodnými prostriedkami a pripravte sa na zimu plní energie a bez obáv z ochorení.