Viete, ktorá bylinka sa skrýva pod ľudovým pomenovaním anjelský koreň? Ide o archangeliku lekársku, latinsky Angelica archangelica, ktorá je rozšírená v Európe aj na niektorých územiach Ázie. Na liečebné účely sa zberá práve jej koreň, ktorý má blahodarný vplyv na ľudský organizmus.
Túto liečivú rastlinu je možné využívať zvonka i zvnútra. Pripravujú sa z nej liečivé odvary či tinktúry. Dnes si však prezradíme, aké účinky má na pohľad obyčajný čaj z archangeliky lekárskej. Zistite, pri ktorých neduhoch vám rýchlo pomôže.
Archangelika lekárska (Angelica archangelica)
A ako táto bylina s krásnym názvom vyzerá? Vzhľadom je veľmi podobná kôpru či feniklu. Spoznáte ju najmä podľa žltých až zelenkastých kvetov, ktoré tvoria okolíky. Celá rastlina je navyše aromatická. Archangelika je trváca bylina, radíme ju do čeľade mrkvovité a má jeden až dva metre vysokú priamu dutú stonku s perovito delenými listami.
Archangelika kvitne zvyčajne od júna do augusta a nájdeme ju najmä na vlhkých lúkach, pri potokoch alebo na brehoch riek. Jej koreň je najviac cenenou časťou rastliny a využíva sa v liečiteľstve aj v potravinárstve. V minulosti bola považovaná za silný ochranný prostriedok proti moru a zlým duchom.
Shutterstock®Kde zohnať archangeliku lekársku?
V prvom rade si môžeme povedať, kde vlastne koreň archangeliky zohnať. Možností je hneď niekoľko. Môžete sa napríklad vybrať na jej zber. Nájdete ju najmä na vlhkých miestach, a to často vo vyšších polohách. Zber je možný hlavne v letných mesiacoch. Často však rastie na chránených miestach, preto si zber treba dobre premyslieť.
Okrem toho je tu riziko zámeny s inými, veľmi podobnými a zároveň i jedovatými druhmi. Archangeliku si však pomerne bezproblémovo môžete pestovať i v záhrade, takže budete mať vždy poruke vlastnú liečivú drogu.
Nakoniec sa však môžete spoľahnúť aj na kvalitnú sušenú drogu z lekárne. Sušený koreň archangeliky tiež zoženiete na internete či v obchodoch s bylinkami.
Čaj z archangeliky
Na prípravu záparu z anjelského koreňa budete potrebovať 1 až 2 lyžičky sušenej archangeliky. Zalejte ich v pohári vriacou vodou, nechajte lúhovať asi 7 minút a sceďte. V akútnych prípadoch si môžete dopriať 1 až 3 šálky archangelikového čaju denne.
Účinky čaju z archangeliky
Pri ktorých neduhoch sa vlastne oplatí pripraviť si čaj z archangeliky lekárskej? Mnohé bylinky sú užitočné len pri konkrétnych zdravotných problémoch, napríklad dýchacích, tráviacich či vylučovacích, no to pri archangelike neplatí. Ide totiž o akýsi prírodný všeliek, ktorý je nápomocný pri dlhom rade zdravotných ťažkostí.
- Táto bylinka je účinná pri bolestiach rôzneho druhu. Tlmí reumatické bolesti, migrénu, bolesti brucha či svalov aj menštruačné kŕče.
- Archangelika má antiseptické aj antibiotické účinky.
- Okrem toho má blahodarný vplyv na proces trávenia a rovnako prečisťuje tráviaci trakt. Pravidelne si z nej pripravujte čaj, ak vás trápi plynatosť alebo nepravidelné vyprázdňovanie.
- Podporuje činnosť pečene aj žlčníka.
- Archangelika tiež zabezpečuje zdravie dýchacích ciest. Bojuje proti kašľu aj hlienom.
- Dokonca je nápomocná pri problémoch s vysokým krvným tlakom.
- Pôsobí močopudne, vďaka čomu zbavuje telo nadbytočnej vody a zabezpečuje tak i prečistenie močových ciest.
Archangelikový čaj si tiež môžete uvariť vo večerných hodinách. Upokojí totiž organizmus a zlepší kvalitu spánku.
Shutterstock®Upozornenie na možné riziká a kontraindikácie
Hoci je archangelika lekárska veľmi účinná a všestranná bylina, nie je vhodná pre každého. Neodporúča sa tehotným ženám, pretože môže stimulovať maternicu. Rovnako by ju mali s opatrnosťou užívať ľudia s cukrovkou alebo poruchami krvného zrážania.
Pri dlhodobom užívaní alebo vo väčších dávkach môže vyvolať fotosenzitivitu pokožky – teda vyššiu citlivosť na slnečné žiarenie. Pred užívaním je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.
Tinktúra, kúpeľ či obklad z archangeliky
Okrem čaju môžete archangeliku využiť aj vo forme tinktúry, ktorú si môžete zakúpiť alebo vyrobiť doma z koreňa a alkoholu. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach aj pri nervovom napätí. Odvar z koreňa sa dá použiť ako prísada do kúpeľa, ktorý uvoľňuje stuhnuté svaly a pôsobí relaxačne. Obklady z archangelikového odvaru sa zas používajú pri bolestiach kĺbov či zápaloch.
Bylinka s anjelským menom, no reálnym účinkom
Archangelika lekárska je skutočne výnimočná bylina, ktorá si zaslúži miesto v každej domácej bylinkovej lekárničke. Vyskúšajte ju pri tráviacich problémoch, bolestiach alebo na zlepšenie spánku. A nezabudnite – aj príroda má svoje silné lieky, no vždy ich používajme s rešpektom a zdravým rozumom.
Aktualizovaný článok: 07.07.2025