Exotický kardamóm, podobne ako aj šafran či vanilku, radíme medzi najcennejšie a najdrahšie koreniny sveta. Prečo však o ňom hovoríme? Ide totiž o koreninu, ktorá nielen dodá chuť jedlu, ale má aj blahodarný vplyv na naše zdravie. Osvedčené sú napríklad účinky kardamómu na tráviaci systém človeka. A čo ďalšie dokáže zelený kardamóm? Čo by ste mali vedieť, ak chcete vyskúšať zrná kardamómu? V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú účinky kardamómu, ako aj množstvo ďalších zaujímavých a dôležitých informácií o tomto drahom korení!
Poznáte kardamóm?
Kardamóm malabársky, latinsky Elettaria cardamomum, je až 4 metre vysoká trváca rastlina z čeľade ďumbierovitých, ktorej domovinou je India. Dnes je hojne pestovaný napríklad v Tanzánii, Guatemale či na Cejlóne. Charakteristický je hľuzovitým podzemkom, z ktorého vyrastajú vysoké stonky s dlhými kopijovitými listami a neskôr aj stonky nesúce krátke strapce svetložltých kvetov s bielymi až svetložltými pyskmi s fialovým žilkovaním. Plodom je vajcovitá a pozdĺžne ryhovaná zelená tobolka.
Práve pre tieto tobolky je kardamóm najviac pestovaný. Ukrývajú sa v nich totiž malé tmavohnedé až hnedočervené vráskavé semená, a to zvyčajne v počte okolo 15 až 20 kúskov. Aromatické semená kardamómu našli uplatnenie vo voňavkárstve, liečiteľstve aj potravinárstve. Pripravuje sa z nich korenie taktiež známe ako kardamóm, ktoré je hojne využívané najmä v indickej kuchyni. Značne si ho však obľúbili aj severské krajiny, napríklad Švédsko či Fínsko, v ktorých ich využívajú aj pri príprave svojich tradičných pokrmov.
Pozri aj: Top dôvody, prečo jesť patizóny: Nevídané, čo táto zelenina dokáže!
Shutterstock®Čo obsahuje kardamóm?
Nájsť kardamómu miesto aj vo vlastnej kuchyni sa skutočne oplatí. Obsahuje totiž množstvo cenných látok, a to napríklad éterické oleje, minerály či zdravé tuky. Kardamóm je tiež bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Ďalej obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a minerály ako draslík, vápnik a horčík, ktoré podporujú celkové zdravie.
Kardamóm a jeho účinky
Táto korenina je v prvom rade známa svojimi blahodarnými účinkami na tráviaci systém človeka. Pri jeho pravidelnom pridávaní do jedál účinne podporíte správnu funkciu trávenia. Kardamóm dokonca potláča plynatosť a eliminuje zápchu či žalúdočné kŕče. Rovnako môže byť nápomocný pre ľudí, ktorých trápi pálenie záhy.
Kardamóm má antiseptické, detoxikačné aj antioxidačné účinky. Rovnako pôsobí močopudne, vďaka čomu napomáha telu zbavovať sa nadbytočnej vody. Pozitívne tak ovplyvňuje aj činnosť močovej sústavy.
Žutie semienok kardamómu dokáže neutralizovať zápach z úst a osviežiť dych. Čo sa týka ústnej dutiny, tak táto korenina môže byť nápomocná aj pri liečbe zápalov ďasien či iných dentálnych problémov. Stačí kloktať odvar z kardamómu.
Kardamóm ako prírodné afrodiziakum
Kardamóm je v tradičných kultúrach často považovaný za prírodné afrodiziakum. Jeho hrejivé a povzbudzujúce vlastnosti spolu s obsahom éterických olejov stimulujú krvný obeh, čo môže prispievať k zvýšeniu energie a vitality.
Kardamóm navyše obsahuje látky, ktoré zvyšujú produkciu serotonínu, hormónu šťastia, a tým môže pozitívne vplývať na náladu a zlepšiť emocionálnu pohodu, čo sú dôležité faktory pri zvyšovaní sexuálnej túžby. V ázijskej medicíne sa už po stáročia používa na podporu libida a zlepšenie sexuálneho života.
Pozri aj: Ako začať behať? Držte sa týchto zásad a pôjde to!
Shutterstock®Kardamóm a jeho využitie v kuchyni
Kardamóm (Elettaria cardamomum), mletý alebo v celosti, zoženiete napríklad aj vo väčších supermarketoch, špecializovaných predajniach so zdravými alebo orientálnymi potravinami a surovinami alebo jednoducho na internete. Ako sme však už spomínali vyššie, ide o jednu z najdrahších korenín sveta, preto nie je možné očakávať cenu ako za čierne korenie, červenú papriku či sušenú bazalku. Za asi 30 gramové balenie kardamómu dáte približne od 2,5 až 3,5 eura.
Chuť tejto koreniny je však skutočne jedinečná a v pokrmoch ho stačí používať len v malom množstve. Má mierne pikantnú a miestami až sladko korenistú chuť, pričom mnohí vnímajú aj jeho citrónové tóny. V kuchyni má kardamóm takmer všestranné využitie:
- Môžete po ňom siahnuť pri príprave mäsa, strukovín alebo zemiakov.
- Rovnako sa však hodí aj do sladkých pokrmov, napríklad aj ovocných zákuskov alebo kompótov. Skvelo sa dopĺňa s hruškami aj jablkami či pomarančmi.
- Dokonca si ním môžete ozvláštniť chuť čaju, kávy alebo vareného vína.
TIP: Pripravte si domácu zmes garam masala z kardamómu
Na túto jednoduchú zmes korenia potrebujeme:
- 2 polievkové lyžice semien koriandra
- 1 polievková lyžica celých semien rasce
- 1 polievková lyžica čierneho korenia
- 1 polievková lyžica celých semien kardamómu (zelený kardamóm)
- 1 lyžička klinčekov
- 1 lyžička škorice (celá tyčinka alebo mletá)
- 1/2 lyžičky muškátového orieška (mletého)
- 1 polievková lyžica feniklových semien (voliteľné)
Postup: Na suchú panvicu pridajte koriander, rascu, kardamóm, čierne korenie, klinčeky a fenikel (ak používate). Jemne opražte na strednom ohni 2-3 minúty, kým začnú koreniny uvoľňovať svoju vôňu. Dávajte pozor, aby ste ich nespálili. Koreniny nechajte vychladnúť. Potom ich presuňte do mlynčeka na korenie alebo kuchynského robota a rozomeliete na jemný prášok. Ak používate celú škoricovú tyčinku, pridajte ju do mlynčeka.
Ak je škorica už mletá, pridajte ju až po mletí ostatných korenín spolu s muškátovým orieškom. Hotovú zmes garam masala presypte do vzduchotesnej nádoby a uchovávajte na chladnom a tmavom mieste. Zmes si udrží svoju arómu niekoľko mesiacov.
Použitie: Garam masala môžete použiť na dochutenie indických jedál, ako sú kari alebo šošovicové polievky, pričom ju pridávate ku koncu varenia, aby zachovala svoju intenzívnu arómu. Skvele sa hodí aj ako marináda na mäso, zmiešaná s jogurtom a cesnakom, alebo na pečenú zeleninu pre exotickú chuť.
Aktualizovaný článok: 26.09.2024