Ako naštartovať trávenie? Skús tieto 3 zázračné nápoje! ​

Je vedecky dokázané, že jablčný ocot je veľmi zdravý pre ľudský organizmus. Pomáha pri chudnutí, ale aj na vážnejšie diagnózy, ako je problém s hladinou cukru alebo cholesterolu v krvi. Niet sa čomu čudovať, že práve jablčný ocot je hlavnou prísadou troch receptov na nápoje, ktoré vám pomôžu s haprujúcim tráviacim systémom. Ako naštartovať trávenie, aj keď práve neposlúcha, sa dočítate v tomto článku.

Ako funguje trávenie?

Trávenie je dôležitý proces v tele, ktorý umožňuje telu získať živiny z potravy a energiu potrebnú na fungovanie. Začína už v ústach, kde sa potrava rozdrví a začne sa tráviť enzýmami v slinách. Potom sa potrava presunie do žalúdka, kde sa mieša s kyselinou a enzýmami, aby sa rozložila na jednoduchšie zložky. Potom sa potrava presunie do tenkého čreva, kde sa živiny absorbuje do krvi a lymfy a prenášajú sa do celého tela.

Problémy s trávením - ako povzbudzovať trávenie?

Trávenie môže byť ovplyvnené viacerými faktormi, ako je napríklad zdravie tráviaceho traktu, prítomnosť enzýmov potrebných na vstrebávanie živín, strava a stres. Je dôležité mať vyváženú stravu, aby sa telo dokázalo správne tráviť a získavať všetky potrebné živiny. Ak máte problémy s trávením, je dobré vyhľadať lekársku pomoc a prípadne sa poradiť s nutričným poradcom. Trávenie je kľúčovou súčasťou zdravého tela a duše, preto sa o svoje tráviace zdravie starajte primerane.

Nápoje na lepšie trávenie ​

Keďže pravidelný príjem jablčného octu vám môže priniesť mnoho zdravotných benefitov, vrátane krásy, odborníci ho neodporúčajú popíjať samotný. Po prvé, jeho chuť nie je až taká lákavá a po druhé, by ste si pitím čistého jablčného octu mohli podráždiť hrdlo. Práve preto sa odporúča jablčný ocot denne zaradiť do niektorého z nápojov či jedál.

My vám prinášame hneď 3 recepty na zdravé nápoje, po ktorých bude váš tráviaci systém fungovať ako švajčiarske hodinky. Pripravte si výkonný mixér, ponorný mixér alebo smoothie mašinku a poďme na to!

TAKTO stimulujte trávenie!

Pre stimuláciu trávenia je veľmi dôležité dodržiavať zdravý životný štýl a stravovací režim.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete podporiť svoje trávenie + kľúčové faktory vplývajúce na trávenie:

 • Príjem vlákniny: Vláknina pomáha pri správnom trávení, pretože podporuje pohyb čriev a odstraňovanie toxínov z tela. Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na vlákninu, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné produkty a strukoviny. Vláknina a trávenie spolu veľmi úzko súvisia.
 • Pitný režim môže pomôcť naštartovať trávenie: Hydratácia je kľúčová pre správne fungovanie tráviaceho systému, ako aj zlepšenie tráviaceho systému. Vypite minimálne 2 litre vody denne a radšej zvoľte vodu pred sladenými nápojmi.
 • Znížte príjem príliš mastných a ťažkých jedál: Tieto potraviny môžu spomaliť trávenie a spôsobiť nepríjemné tráviace ťažkosti. Zamerajte sa na potraviny vhodné na naštartovanie trávenia, ako sú napríklad zeleninové šaláty a dusené pokrmy či zdravé smoothie. S týmito potravinami dokážete naštartovať trávenie prirodzenou cestou rýchlo a jednoducho!
 • Jedzte pomaly a dôkladne žuvajte: Dôkladné žuvanie jedla pomáha na trávenie už v ústach a výrazne uľahčuje prácu žalúdku a črevám. Navyše vám to pomôže cítiť sa sýto skôr, menej sa prejedať a naštartovať trávenie prirodzenou cestou.
 • Pravidelne cvičte: Fyzická aktivita podporuje tráviaci trakt tým, že stimuluje pohyb čriev a zvyšuje metabolizmus. Zahrňte do svojho týždenného plánu aspoň 30 minút cvičenia, ako je beh, plávanie, joga alebo cvičenie s posilňovacími prvkami.
 • Príjem probiotík, vitamíny na podporu trávenia, detox organizmu + kvalitné potraviny: Môžu taktiež pomôcť naštartovať zdravé trávenie, aby mohla tráviaca sústava správne fungovať.

Tieto jednoduché tipy môžu mať veľký vplyv na zdravé stravovanie, váš tráviaci systém a pomôcť vám dosiahnuť optimálne zdravie tráviaceho traktu. Nezabudnite v prípade problémov s trávením konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

Zápcha a trávenie - ktoré príčiny spôsobujú zápchu?

Zápcha je bežným problémom, ktorý postihuje mnohých ľudí a môže mať rôzne príčiny, čo spôsobuje pomalé trávenie.

Medzi hlavné faktory, ktoré spôsobujú tráviace problémy a zápchu, patria:

 • Nedostatok vlákniny v strave - ak nedostatočne konzumujete potraviny bohaté na vlákninu, môže dôjsť k zápche. Nedostatok vlákniny vedie k pomalému pohybu potravy v čreve a následne k tvorbe tvrdých stolíc.
 • Nedostatočný príjem tekutín - pitie dostatočného množstva vody je dôležité pre správne fungovanie tráviaceho systému. Ak ste dehydrovaní, môže sa znížiť schopnosť tela spracovať potravu a viesť k zápche.
 • Nedostatok pohybu - nedostatok fyzickej aktivity môže spomaliť trávenie a vedieť k problémom s črevným pohybom. Pravidelný pohyb a cvičenie môžu pomôcť udržiavať aktivitu čriev v normálnom rytme. Zlé trávenie sa tak postupne stane minulosťou.
 • Zmeny v strave a životnom štýle - zápcha môže byť spôsobená aj zmenou stravy, ako napríklad nadmernou konzumáciou rafinovaných potravín alebo stresom spojeným so zmenou životného štýlu.
 • Vedľajšie účinky liekov - určité lieky, ako napríklad niektoré antidepresíva, antihistamíny alebo lieky proti bolesti, môžu spomaliť črevnú činnosť a spôsobiť zápchu.

Dodržiavanie zdravej stravy, dostatočného príjmu tekutín a pravidelného cvičenia môže pomôcť predchádzať zápche a udržiavať zdravý tráviaci systém.

Neprehliadnite: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

nápoj z jabĺk a špenátu

Zdroj: Shutterstock®

Celoročná záchrana

Kombinácia zdravého zeleného jabĺčka a špenátu má nezameniteľnú chuť a úžasné zdravotné benefity. Keď pridáme ešte jablčný ocot, bude to nutričná bomba! Nezabúdajte, že listový špenát a jabĺčka máte k dispozícii aj na jeseň či v zime, tak smelo do toho.

Na dve porcie si pripravte:

 • 1 lyžicu jablčného octu
 • 2 hrste špenátových listov
 • 2 stredné zelené jabĺčka, najlepšie kyslé
 • 1/2 lyžičky mletej škorice
 • štipku muškátového oriešku
 • štipku drvených klinčekov
 • 1 lyžicu medu
 • dve hrste ľadu
 • vodu podľa chuti na zriedenie

Ako postupovať? Všetko spolu vymiešame v mixéri dohladka až dopenista. V prípade, že sa vám zdá zmes hustá, zrieďte trochou vody. Nápoj vydrží v nádobe aj 4 hodiny v chladničke.

Odporúčame aj: Kokosový olej: Je to naozaj zázrak na všetko tak ako sa hovorí?

nápoj z čučoriedok a Cantaloupe

Zdroj: Shutterstock®

Antioxidantová bomba ​

Prejdime troška na letnejšiu nôtu. Čučoriedok sú momentálne plné trhoviská aj supermarkety, tak prečo tento významný antioxidant nespojiť so skvelým Cantaloupe melónom? Výsledok rozhodne stojí za ochutnanie.

Na dve porcie si pripravte:

 • 1 lyžicu jablčného octu
 • 200 gramov čučoriedok
 • 200 gramov nakrájaného melónu Cantaloupe
 • 1 lyžicu medu
 • dve hrste ľadu
 • 1 hrnček vychladnutého kamilkového čaju

Ako postupovať? Všetko spolu vymiešame v mixéri dohladka až dopenista. Pridajte najprv polovičné množstvo čaju, ak sa vám zmes bude zdať hustá, prilejte ho viac podľa chuti. Nápoj vydrží v nádobe aj 4 hodiny v chladničke.

Bude ťa zaujímať: Čo pomáha na PMS? Skús homeopatikum a uži si leto!

nápoj z ananásu a banánu

Zdroj: Shutterstock®

Tropická horúčka ​

Nič lepšie nevyjadruje trópy, ako dobrý ananásový drink pod palmami. Nuž, o tých palmách by sa u nás na Slovensku dalo polemizovať, no ananásový drink dobrý pre črevnú flóru vykúzlime raz-dva.

Na dve porcie si pripravte:

 • 1 lyžicu jablčného octu
 • 2 zmrazené banány, ktoré ste pred mrazením ošúpali a nakrájali na kolieska
 • 200 gramov nakrájaného ananásu
 • 150 ml kokosového mlieka

Ako postupovať? Všetko spolu vymiešame v mixéri dohladka až dopenista. Nápoj vydrží v nádobe aj 4 hodiny v chladničke.​

Vyskúšaj: Grilovanie na balkóne: Ty ešte nemáš nedymiaci gril? Smelo do toho!

Aktualizované na 29.04.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE