TOP potraviny pre mozog: Vďaka nim vám to bude páliť do vysokého veku!

Ako sa o svoj mozog starať tak, aby nám dobre pracoval až do vysokého veku? V prvom rade by sme mu mali dopriať tie správne živiny, ktorých zdrojom sú najrozmanitejšie potraviny. Začať však treba bezpochyby s dostatkom vody. 

Na dostatočný pitný režim by sme si mali dávať pozor počas celého roka. Voda tvorí veľkú časť nášho tela, čo platí aj pre mozog. V prípade nedostatku sú negatívne ovplyvnené i funkcie tohto dôležitého orgánu. 

Okrem toho náš mozog potrebuje sacharidy aj zdravé tuky, vitamíny skupiny B či minerály, ako horčík i zinok. A ako teda správne nakŕmiť našu myseľ? Predstavíme vám niekoľko kvalitných surovín pre mozog! Ktoré z potravín ideálnych pre výživu mozgu máte aj vo svojom jedálničku?  

TOP 9 super potravín pre mozog:

1. Ryby

Medzi najlepšie potraviny pre mozog bezpodmienečne patria hlavne ryby. Najmä morské ryby sú známe tým, že vo veľkom obsahujú zdravé tuky, a to najmä nenasýtené omega-3 mastné kyseliny. 

Ide o zdravé tuky, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie našej mysle a celkovo pozitívne vplývajú na nervové bunky a celú nervovú sústavu. Pre podporu činnosti mozgu si neváhajte pravidelne naservírovať napríklad chutného lososa. 

Odporúčame: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

vlašské orechy a mozogShutterstock®

2. Vlašské orechy

Ktorá ďalšia  potraviny podporí zlepšenie funkcií mozgu? Množstvo zdravých tukov nervovej sústave poskytnú aj rozličné druhy orieškov. V ich obsahu vynikajú napríklad tunajšie vlašské orechy. Sú tiež zdrojom vitamínu E, ktorý pôsobí ako antioxidant a bunky celého tela chráni pred predčasným starnutím aj voľnými radikálmi. 

Vlašské orechy podporujú dobrú pamäť a činnosť mozgu. Ideálne je dopriať si ich za malú hrsť denne. Samozrejme, zabúdať nemôžeme ani na ďalšie orechy – kešu, lieskovce, pistácie, para orechy či mandle. Tiež sú dobré rôzne semienka, ako tekvicové semienka, ľanové, chia a podobne. 

3. Čučoriedky

Na celú nervovú sústavu majú ochranný a podporný účinok aj čučoriedky. Môžu pomáhať zlepšovať pamäťové schopnosti. Sú priam nabité látkami s antioxidačným pôsobením, a to hlavne mnohými flavonoidmi. 

Čučoriedky vďaka tomu pomáhajú eliminovať účinky oxidačného stresu v organizme, ktorý prispieva okrem iného aj k starnutiu mozgu.

 Oxidačný stres je pritom považovaný za rizikový faktor a pôvodcu mnohých ochorení, napríklad aj Alzheimerovej choroby, čo je závažné ochorenie mozgu. Konzumovať sa tiež oplatí ďalších zástupcov bobuľového ovocia.

Odporúčame: Pripravujete ich aj vy? Tu je 6 dôvodov, prečo nejesť instantné polievky

čokoláda a mozogShutterstock®

4. Horká čokoláda

Svoj mozog môžeme podporiť aj tým, že si pravidelne doprajeme kúsok čokolády. Samozrejme, nie hocijakej, ale kvalitnej tmavej s vysokým podielom kakaa. Prečo voliť kvalitnú horkú čokoládu? Tá má vysoký obsah antioxidantov chrániacich mozog. Okrem toho je bohatá na mnohé minerály a stopové prvky. 

Ide o prírodné antidepresívum, ktoré potláča stres, podporuje prekrvenie mozgu a zlepšuje mozgové funkcie. Udržiavať mozog v dobrej kondícii môžete priamo i konzumáciou chutných kakaových bôbov.

5. Celozrnné bilniny

Ďalšími potravinami, ktoré patria na tento zoznam, sú aj mnohí zástupcovia kategórie obilnín. Tie rovnako podporia zdravie mozgu. Sú zdrojom sacharidov, ktoré predstavujú hlavný zdroj energie pre mozog. 

Okrem toho obsahujú mnohé vitamíny skupiny B či horčík, ktoré sú rovnako nevyhnutné pre správnu funkciu nervového systému. Do jedálnička zaraďte hlavne celozrnné potraviny, tiež ovsené vločky, hnedú ryžu, quinou alebo amarant.

6. Avokádo

Svoje miesto na tomto zozname patrí aj avokádu, ktoré si získava čoraz viac fanúšikov. Je to len a len dobre, pretože táto kôstkovica a tak trochu netradičné ovocie je veľmi zdravé a prínosné pre naše telo. 

Je zdrojom zdravých tukov, viacerých vitamínov skupiny B, vrátane kyseliny listovej, vitamínu E či horčíka. Všetky tieto látky priaznivo vplývajú na zdravie a správnu činnosť nervového systému človeka.

Odporúčame: Žerucha siata: Vitamínová bomba pestovaná doma po celý rok (+ recept)

avokádo a mozogShutterstock®

7. Paradajky

Nakoniec môžeme spomenúť ešte paradajky. Tie sú okrem iného aj veľmi dobrým zdrojom takzvaného lykopénu. Ide o červené rastlinné farbivo, ktoré má silné antioxidačné účinky. I paradajky tak opäť prispievajú k ochrane buniek pred predčasným starnutím. 

Zároveň sa lykopénu, ktorý je v nich ukrytý, pripisuje vlastnosť znižovať riziko vzniku niektorých nádorových aj degeneratívnych ochorení. Samozrejme, aby sme podporili zdravie svojho mozgu, oplatí sa do jedálnička zaradiť mnohé ďalšie druhy zeleniny, napríklad i brokolicu, ružičkový kel či karfiol, ktoré sú opäť plné dôležitých živín.

8. Vajíčka

Vajíčka sú považované za jednu z najvýživnejších potravín, ktoré sú zároveň výnimočne prospešné pre zdravie mozgu. Sú jedným z najbohatších zdrojov cholínu, ktorý sa podieľa na vytváraní neurotransmitera zvaného acetylcholín. Ten je kľúčový pre reguláciu nálady, emočnú pohodu, pamäť a celkovú mozgovú funkciu. Nedostatok môže viesť k kognitívnym problémom a neurologickým poruchám.

Vajcia tiež obsahujú luteín, karotenoid, ktorý sa nachádza v žĺtkoch. Má protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré môžu chrániť mozgové bunky. Okrem toho sú vajcia zdrojom zdravých tukov, bielkovín a obsahujú aj vitamín D a viaceré vitamíny B, čo sú tiež živiny dôležité pre správnu funkciu mozgu. 

9. Zelený čaj

Zelený čaj je známy svojimi mnohými zdravotnými výhodami, a jeho prospešnosť pre mozog je obzvlášť pozoruhodná. Zelený čaj je bohatý na bioaktívne zlúčeniny, vrátane polyfenolov ako sú katechíny a flavonoidy. 

Tieto antioxidanty fungujú ako ochrana mozgu, chránia mozgové bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a zápalom. Poškodzovanie buniek voľnými radikálmi je spojené s rôznymi neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Článok aktualizovaný 13.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE