Čo robiť pri spálení slnkom? Vieme, čo vám zaručene uľaví od bolesti

spálenie slnkom

S.O.S, spálilo ma slnko! Aj vy ste niečo podobné zadali v posledných rokoch do vyhľadávača na internete? Ak áno, veľmi sa netrápte, aj vy ste len človek… Na príliš dlhý pobyt na priamom letnom slnku totiž niekedy nestačí ani ten najlepší opaľovací prostriedok s SPF 50+. V prípade, že sa aj tento rok ocitnete v bolestiach, ktoré vám spôsobia popáleniny od slnka, spomeňte si na tento článok, v ktorom sa dozviete, ako túto nepríjemnú situáciu riešia dermatológovia.

Niečo proti zápalu

Možno ste ako odpoveď očakávali tip na drahú a kvalitnú starostlivosť po opaľovaní. Nie je to tak. Odpoveďou sú celkom obyčajné esenciálne oleje z liečivých rastlín, ktoré dokážu bolesti po nezodpovednom opaľovaní zmierniť. 

Ako je to možné? Prírodné esenciálne oleje majú protizápalové účinky a presne to v takejto chvíli potrebujete – znížiť zápal. V tomto prípade zabijú dve muchy jednou ranou zástancovia prírodných liečebných metód.

esenciálne oleje na popáleniny
Shutterstock®

Esenciálne oleje na popáleniny od slnka

Ktoré esenciálne oleje sú teda na popálenie od slnka najvhodnejšie? Nejde o žiadne výstrelky a určite máte niektorý z nich doma a používate ho napríklad do upokojujúceho kúpeľa. Zájdite preto do lekárničky a popozerajte sa buď po kamilkovom, levanduľovom, pepermintovom alebo čajovníkovom esenciálnom oleji

Na rany po opaľovaní si esenciálne oleje nenanášajte nikdy samostatne a aby ste zabránili podráždeniu pokožky, použite maximálne tri kvapky. Olej použite v kombinácii s ďalšími účinnými látkami proti popáleninám, napríklad s kokosovým olejom či aloe vera gélom.

Spôsob použitia esenciálnych olejov pri spálení

  1. Z esenciálnych olejov si môžete pripraviť sprej na popálenú pokožku od slnka. Zmiešajte 250 mililitrov vody, 3 kvapky esenciálneho oleja a lyžičku aloe gélu. Dajte do fľašky s rozprašovačom a striekajte na bolestivé miesta podľa potreby.
  2. Ako na mastičku? Dve lyžice kokosového oleja zmiešajte s 2 kvapkami esenciálneho oleja. Natierajte podľa potreby.

DIY masť na popálenú pleť
Shutterstock®

Ďalšie tipy na starostlivosť o spálenú pokožku

Ochladiť, hydratovať, opatrne!

Okrem esenciálnych olejov je pri popáleninách od slnka dôležité najprv schladiť postihnuté miesto – najlepšie vlažnou sprchou alebo obkladom (nikdy ľadovou vodou). Po sprche pokožku len jemne osušte a naneste hydratačný prípravok bez alkoholu, ideálne s obsahom panthenolu, aloe vera alebo bambuckého masla. Pomôžete tým koži rýchlejšie sa zregenerovať.

Pitný režim je základ

Spálená pokožka stráca vodu, preto ju treba hydratovať nielen zvonka, ale aj zvnútra. Zvýšte príjem čistej vody, pridajte napríklad aj uhorkovú vodu alebo nesladený zelený čaj, ktoré podporujú regeneráciu buniek a majú upokojujúci účinok.

Domáci kúpeľ na upokojenie pokožky

Ak je pokožka spálená na väčšej ploche, skúste ukľudňujúci kúpeľ s ovsenými vločkami alebo jedlou sódou. Do vane s vlažnou vodou nasypte 1 šálku mletých ovsených vločiek (alebo 2 lyžice sódy bikarbóny), ponorte sa a relaxujte 10–15 minút. Kúpeľ zmierni svrbenie a začervenanie.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak sa vám vytvoria pľuzgiere, máte horúčku, zimnicu, úpornú bolesť alebo nevoľnosť, neodkladajte návštevu lekára. Tieto príznaky môžu naznačovať vážnejšie poškodenie kože alebo úpal, ktoré si vyžadujú odborné ošetrenie.

Spáleniny od slnka? Príroda aj prevencia sú najlepší pomocníci

Letné slnko vie byť zradné, no s trochou prípravy a štipkou prírodnej pomoci sa dá spáleninám účinne predchádzať – a aj ich liečiť. Majte po ruke esenciálne oleje, kokosový olej a hydratačné prípravky, doprajte telu vodu, oddych a najmä – nabudúce už nezabudnite na klobúk, tričko a kvalitné SPF. Pokožka sa vám odvďačí krásnym, zdravým opálením bez bolesti.

Aktualizovaný článok: 21.06.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE