Samotný Christian Louboutin povedal, že čím vyššie, tým lepšie. Podpätky považoval za prostriedok, ktorý dáva ženám postoj a posilňuje ich sebavedomie a spôsoby. K žene, ktorá chce pôsobiť elegantne, takéto topánky neodmysliteľne patria a preto po nich často siahame. Ich bonusom je zoštíhlenie či predĺženie nôh. Existujú však popri týchto výhodách aj nejaké nevýhody?
Predtým, než topánky na vysokom podpätku zaradíte do svojho každodenného šatníka, by ste mali byť oboznámené aj so všetkými nežiadúcimi účinkami, ktoré so sebou prinášajú. Neutíchajúca bolesť nôh predsa len nie je to, čo by sme si chceli privodiť. Akú hrozbu ukrývajú topánky na vysokých podpätkoch? Prečo sú vysoké podpätky taký problém?
Odporúčame: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!
Shutterstock®Čo na topánky na vysokých podpätkoch hovoria ortopédi?
Podľa ortopéda Alexandra Murgaša zo Žiaru nad Hronom by to ženy nemali preháňať s výškou podpätkov, ktoré by mali byť nanajvýš 4 centimetre. Problémom príliš vysokých podpätkov je zaťaženie prednej časti nohy, čo môže spôsobiť pokles priečnej klenby, nehovoriac o otlakoch a deformácii prstov.
K otlakom sa vyjadrila aj ortopedička Blažena Brozmanová. Mnoho žien trápia otlaky aj napriek tomu, že sa o svoje nohy a ich pokožku starajú a pravidelne navštevujú služby pedikérky. Problém otlakov sa totiž nabaľuje na poklesnutú priečnu klenbu a koža sa musí brániť tlaku na nesprávnom mieste. Tomuto problému sa však dá jednoducho pomôcť a to kúpou malej ortopedickej vložky, ktorá umožní preniesť tlak na to správne miesto.
Pozri aj: Popálenie medúzou: Čo naozaj pomáha? Na moč okamžite zabudni!
Shutterstock®Zlé topánky a haluxy
Existujú však problémy, ktorých sa tak ľahko nezbavíte. Asi najväčším sú haluxy – zhrubnuté výrastky na vonkajšej strane chodidla, ktoré sa spájajú aj s vybočenými palcami. Môžu za ne práve naše obľúbené vysoké podpätky, úzke špičky topánok, ale na druhej strane aj genetika a vek. Takýto výrastok dokáže spôsobiť neznesiteľné bolesti a zároveň znemožňuje nosiť akékoľvek topánky.
Problémom je najmä tlak na postihnuté miesto, ale aj úzky strih obuvi. Úľavou je operácia, ktorej doba hojenia kedysi trvala aj 6 týždňov a zahŕňala aj sadrovanie postihnutej oblasti. Vďaka dnešným moderným metódam však pacienta postavia na nohy do dvoch týždňov.
Bude sa ti páčiť: Šťastie a jeho efekt na zdravie ľudí: Dôkaz, že naozaj existuje
Shutterstock®Vysoké podpätky, zlé držanie tela a problémy s chrbticou
Zahraničný výskumník Mickey Wiedemeijer, ktorý pôsobí v University Medical Center Groningen v Holandsku, zdôrazňuje aj problémy, ktoré vyplývajú z dlhodobého nosenia tejto obuvi. Vo svojom výskume, v ktorom sa venoval chôdzi vo vysokých podpätkoch, upozorňuje na zakrivenie v dolnej časti chrbtice. Toto prehnutie v driekovej oblasti následne vplýva na zlé držanie tela, poškodenie nôh, preťaženie priečnej klenby nohy a jej následné rozšírenie.
Nevhodná obuv na podpätku a záťaž na kolená
Nevhodná obuv na podpätku môže výrazne zvýšiť záťaž na kolená, čo vedie k dlhodobým problémom s kĺbmi. Pri chôdzi vo vysokých podpätkoch sa mení prirodzené rozloženie váhy, pričom väčšina záťaže je prenesená na prednú časť chodidla a kolená. To spôsobuje nadmerný tlak na kolenný kĺb, čím sa zvyšuje riziko vzniku osteoartrózy, najmä u žien, ktoré nosia vysoké podpätky pravidelne.
Výskumy ukazujú, že vysoké podpätky môžu zhoršiť stabilitu kolena a spôsobiť jeho rýchlejšie opotrebenie. Dlhodobé nosenie takéhoto typu obuvi môže tiež spôsobiť bolesti kolien a zápaly, ktoré môžu časom vyžadovať lekársky zásah.
Odporúčame: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!
Shutterstock®Tipy, ak chcete nosiť vysoké topánky
Ak už po topánkach na vysokých podpätkoch túžite, dbajte na výber správneho tvaru. Ak preferujete tie s úzkou špickou, kupujte si o jedno číslo väčšiu veľkosť, aby vám špička ostala prázdna. Vyhnete sa tak vbočeniu palcov a deformácii prstov. Dôležitá je aj výška a hrúbka podpätku. Ihličkové typy predstavujú najnebezpečnejšiu alternatívu, ktorá vyvíja silný tlak uprostred päty. Uprednostnite preto hrubšie a stabilnejšie podpätky, ktoré držia nohu pevnými remienkami.
Ďalšou radou sú už vyššie spomínané malé ortopedické vložky. Zoženiete ich v špecializovaných zdravotníckych predajniach vo viacerých druhoch (napr. vkladacie, nalepovacie, naťahovacie na gumičke). Pomôckou, ktorá stojí za vyskúšanie, je aj úplne jednoduché použitie leukoplastu. Mnohým ženám pomáha zlepenie tretieho a štvrtého prstu na nohe, čím chránia nerv, ktorý spôsobuje bolesť. Pôsobí naň menší tlak a ony sú oslobodené od neznesiteľnej bolesti.
Vyvarujte sa veľkým extrémom a nestriedajte topánky na vysokom podpätku s balerínami. Chodidlo zažíva príliš veľký šok, keď sa mení jeho poloha, následkom čoho môže dôjsť až ku zápalu Achillovej šľachy. Počas nosenia takejto obuvi sú dôležité aj prestávky a oddych. Ak máte možnosť, vyzujte si na chvíľu topánky, precvičte si prsty a uvidíte, že takto v nich vydržíte omnoho dlhšie.
Anketa: Trápia ťa problémy s nohami?
Odpovedalo 31 ľudí
55%
32%
13%
Článok aktualizovaný 24.9.2024
Aktualizovaný článok: 24.09.2024