Prečo skúsiť naparovanie pleti? Výhody hovoria samy za seba!

Chodíte ku kozmetičke? Potom vám naparovanie pleti isto nie je cudzie. Ak ešte svoj kozmetický rituál nemáte, mali by ste si ho osvojiť. Prečistiť pleť odbornými rukami sa totiž vo veku 30+ odporúča minimálne raz za mesiac. 

Vráťme sa ale k naparovaniu pleti, ktoré sa oplatí praktizovať oveľa častejšie, ako len raz do mesiaca, v prostredí kozmetického salóna. Povieme vám, aké má výhody a prečo si ho dopriať aj v pohodlí domova. Prečo je naparovanie geniálne a ako dokáže podporiť hĺbkové čistenie pleti?

Benefity naparovania pleti – prečo je naparovanie tváre výhodné?

Kedy sa na kozmetike pristupuje k naparovaniu pleti? Kozmetička si pomocou horúcej pary pripraví pleť na hĺbkové čistenie. Približne 20 minút pary dokáže naozaj divy. Otvorí póry tak, aby vytláčanie vyrážok a čiernych bodiek išlo oveľa jednoduchšie. Naparovanie pleti má však oveľa viac benefitov. Poďme si ich predstaviť!

Pozri aj: Šťastie a jeho efekt na zdravie ľudí: Dôkaz, že naozaj existuje​

ako na krásnu pleť

Zdroj: Shutterstock®

TOP výhody naparovania pleti:

 • Čistí. Aj vy sa snažíte vyčistiť pleť pomocou niekoľkých kozmetických produktov za nemalé peniaze? Skúste naparovanie, ktoré v tom lacnejšom prípade, keď ho robíte nad hrncom s vriacou vodou, nestojí nič. Jasné, že ak zainvestujete do elektroniky, niečo vás stáť bude, no investícia sa vám časom vráti. Späť k čisteniu. Naparovanie odstraňuje nánosy špiny, ktoré neodstráni žiadne čistiace mlieko. Pri pravidelnom naparovaní sa vám póry ani nestihnú zanášať, čo vedie k zdravšej a krajšej pleti.
 • Uvoľní odumreté bunky kože. Naparovanie pleti môže pomôcť uvoľniť odumreté bunky pokožky, keďže teplá para zvlhčuje hornú vrstvu epidermy, čím uľahčuje proces exfoliácie. Tento efekt umožňuje ľahšie a efektívnejšie odstránenie odumretých kožných buniek, čo vedie k hladšej a sviežejšej pleti.
 • Prináša hydratáciu pokožke. Para, idúca priamo na tvár, má hydratačný účinok. Navyše naparovanie podporuje vznik prirodzených olejov pleti.
 • Podporuje krvný obeh. Naparovanie pleti zvyšuje krvnú cirkuláciu v pleti, čo znamená aj viac kyslíka pre pleť. Viac kyslíka sa rovná krajšej, zdravšej a žiarivejšej pleti.
 • Pôsobí protistarnúco. Tento bod súvisí s predchádzajúcim bodom. Zvýšený prietok krvi stimuluje vznik kolagénu a elastínu, čo na pleť pôsobí anti-aging spôsobom, teda protistarnúco.
 • Upokojuje. Naparovanie pleti s použitím esenciálnych olejov je doslova zásahom do čierneho, pretože nahrádza nielen kozmetičku, ale aj pobyt vo wellness. Na človeka pôsobí naparovanie pleti upokojujúco.
 • Lepšie vstrebávanie prípravkov. Naparovanie pleti môže zlepšiť vstrebávanie prípravkov na starostlivosť o pleť, pretože teplo z pary otvára póry, čím umožňuje hlbšie prenikanie hydratačných krémov, sér a esencií. Tento proces teda robí následnú aplikáciu produktov efektívnejšou, pretože aktívne látky môžu lepšie pôsobiť v hĺbkach pokožky, kde najviac pomáhajú.

Ako naparovať pleť pre kvalitné čistenie pleti?

Existujú rôzne techniky domáceho naparovania pleti. Ak práve nemáte prístroj na to určený, pripravte si vriacu vodu a veľký uterák a nezabudnite ani na čo najväčšiu misu, ktorú položíte na stôl. Ak sa chystáte do vody pridať bylinky alebo niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (napr. čajovníkový olej), teraz je ten správny čas.

Dobre si vyčistite pomocou čistiaceho produktu pleť aj krk, nahnite sa nad misu, zakryte ju uterákom. Dávajte pozor, aby ste neboli nad misou príliš blízko, len tak, ako je vám to príjemné. Ak je vám príliš teplo, na chvíľočku sa od misy vzdiaľte. Takto sa naparujte 5-10 minút. Opakujte pokojne aj niekoľkokrát za týždeň, vaša pleť to ocení!

Naparovanie s bylinkami

Naparovanie s bylinkami je prírodný a aromaterapeutický prístup k starostlivosti o pleť, ktorý kombinuje teplú paru s pridanými účinkami rôznych bylín. Táto metóda môže zvýšiť priaznivé účinky tradičného naparovania, pridávajúc terapeutické vlastnosti vybraných byliniek.

Ako na to? Pridajte vybrané bylinky do horúcej vody, zvyčajne stačí jedna až dve polievkové lyžice sušených bylín alebo príslušné množstvo čerstvých. Nechajte prevrieť a po potrebnom ochladnutí môžete pleť naparovať.

A aké bylinky použiť? Skvelé sú harmanček a rozmarín, levanduľa, šalvia, mäta, tymian, petržlen, eukalyptus, nechtík.

Zaujme ťa: Puškvorec: Poznáš túto takmer vymiznutú liečivú rastlinku?

technika naparovania tváre

Zdroj: Shutterstock®

Dočistenie pleti po naparovaní

Naparovanie je často používané ako prípravný krok pred hlbším čistením, maskami alebo exfoliáciou. Tento proces využíva teplú paru na to, aby otvoril póry, čo umožňuje hlbšie preniknutie čistiacich a ošetrujúcich produktov do pokožky. Vďaka otvoreným pórom môže byť pleť lepšie a dôkladnejšie vyčistená od nečistôt a mazu, čo znižuje riziko zápalov a vzniku akné.

Pri exfoliácii naparovanie pomáha zjemniť vrchnú vrstvu odumretých kožných buniek, čím sa uľahčuje ich odstránenie a zvyšuje efektívnosť exfoliačných produktov.

Masky aplikované na takto pripravenú pleť môžu byť tiež účinnejšie, pretože účinné látky majú lepšiu možnosť preniknúť hlboko do pokožky a dosiahnuť požadované výsledky. Naparovanie tak predstavuje kľúčový krok pre maximalizáciu účinkov nasledujúcich kozmetických procedúr.

Mastná pleť, zmiešaná pleť – pre ktoré typy pleti je naparovanie najlepšie?

Naparovanie pleti môže priniesť rôzne výhody pre rôzne typy pleti, ale jeho vhodnosť a frekvencia používania by mali byť prispôsobené špecifickým potrebám každého typu pleti. Úplne najvhodnejšia je táto metóda pre problematickú i mastnú pleť.

 • Matná pleť: Naparovanie je ideálne pre mastnú pleť, pretože pomáha otvoriť póry a efektívne odstrániť nahromadený maz a nečistoty.
 • Zmiešaná pleť: Pre zmiešanú pleť môže byť naparovanie užitočné, najmä v oblastiach s väčšou produkciou mazu (ako je T-zóna), pretože pomáha vyčistiť póry a redukovať lesk.
 • Problematická pleť: Pre ľudí s akné alebo inými formami problematickej pleti môže naparovanie pomôcť otvoriť póry, čím sa uľahčuje odstránenie zápalov a prevencia nových výskytov.

V ktorých prípadoch treba ísť na naparovanie opatrne?

 • Suchá pleť: Naparovanie môže priniesť hydratáciu, ale je dôležité nepreháňať to, aby nedošlo k väčšiemu vysúšaniu pokožky.
 • Dehydrovaná pleť: Aj keď para môže dočasne zlepšiť hydratáciu, je dôležité ju kombinovať s intenzívnymi hydratačnými produktmi, aby sa zabránilo dlhodobému vysušovaniu pleti.
 • Zrelá pleť: Aj keď teplo môže zlepšiť prekrvenie a dodávať pokožke svieži vzhľad, zrelá pleť môže byť často suchšia a viac náchylná k podráždeniu. Preto je dôležité využívať naparovanie v obmedzenej miere a vždy po konzultácii s dermatológom.

Odporúčame: TOP 9 dôvodov, prečo jesť lieskové orechy: Dajte im šancu už dnes!

zdravá pleť

Zdroj: Depositphotos

Kedy ošetrenie pleti naparovaním nemusí byť vôbec vhodné?

 • Citlivá pleť: Citlivá pleť môže byť k naparovaniu veľmi citlivá. Teplo a vlhkosť môžu spôsobiť podráždenie alebo začervenanie, preto by mali ľudia s citlivou pokožkou naparovanie buď úplne obmedziť, alebo ho používať s veľkou opatrnosťou.
 • Prítomnosť vaskulárnych problémov na tvári: Naparovanie môže zhoršiť stav pri prítomnosti kapilár alebo veľmi výrazných žiliek na tvári, pretože teplo rozširuje krvné cievy.
 • Prítomnosť kožných ochorení: Pri určitých kožných ochoreniach ako sú rosacea, ekzém alebo psoriáza môže naparovanie zhoršiť symptómy. Teplo a vlhkosť môžu zintenzívniť začervenanie, podráždenie a zápal.
 • Počas akútnych zápalových stavov alebo infekcie: Ak máte aktívne kožné infekcie, akné v zápalovom stave, otvorené rany alebo iné kožné lézie, naparovanie môže situáciu zhoršiť alebo rozšíriť infekciu.

Článok aktualizovaný 30.4.2024

2 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.10.2018 12:14

nadparujem sa iba v čas nachladnutia

Vaše meno:

Anna Pavlačková

Anna Pavlačková

16.02.2020 09:05

Pomôže vyčistiť pleť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE