Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

Kolega s chronickým ochorením

Diabetes, skleróza multiplex či astma alebo depresie. Aj to sú príklady chronických ochorení. Pod pojmom chronické ochorenie rozumieme takú diagnózu, ktorá sa dá pomocou vhodnej liečby kontrolovať, no až na niektoré výnimky nie úplne vyliečiť. Pacient je tak vo väčšine prípadov schopný so svojou diagnózou plnohodnotne žiť a vo väčšine prípadov aj normálne chodiť do práce. Kolega s chronickým ochorením potrebuje viac opory ako kolega, ktorý je zdravý, o tom niet žiadnych pochýb. Ako sa k takémuto kolegovi správať a byť mu psychickou oporou?

Najčastejšie chronické ochorenia súčasnosti

V prvom rade ide o kardiovaskulárne ochorenia – ochorenia srdcovo-cievneho systému. Zahŕňajú vysoký krvný tlak (hypertenzia), koronárne ochorenia srdca, zlyhávanie srdca a cievne mozgové príhody (mŕtvice). Tieto ochorenia sú jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete a často súvisia so životným štýlom, stravou a genetickými faktormi.

Diabetes je čoraz bežnejší, pričom typ 2 je najviac spájaný s nezdravým životným štýlom, nadváhou a nedostatkom fyzickej aktivity. Diabetes môže viesť k závažným komplikáciám, ako sú poškodenia nervov, problémy so zrakom, ochorenia obličiek a srdcové problémy. Spomenúť môžeme aj chronické respiračné ochorenia. Medzi najčastejšie patria chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) a astma. Tieto ochorenia ovplyvňujú pľúcne funkcie a spôsobujú dýchacie ťažkosti, ktoré môžu výrazne zhoršiť kvalitu života. 

Artritída, najmä osteoartritída a reumatoidná artritída, spôsobuje bolesti kĺbov, zápaly a obmedzenie pohyblivosti. S pribúdajúcim vekom tieto ochorenia často zhoršujú kvalitu života, spôsobujú nepohodlie a obmedzujú bežné denné aktivity. Choroby obličiek môžu postupne viesť k zlyhaniu obličiek, čo si vyžaduje dialýzu alebo transplantáciu obličiek. Príčiny zahŕňajú diabetes, vysoký krvný tlak a genetické faktory.

Zaujme ťa: Spielberg, Aniston či Ali: Aká choroba spája známe celebrity?

pomoc kolegovi
Shutterstock®

Empatia ako stavebný kameň pre kolegu s chronickým ochorením

Pre kolegov pacienta s chronickým ochorením môže byť naozaj náročné prispôsobiť svoje správanie novej situácii, teda ak je kolega nový alebo mu bolo ochorenie diagnostikované len nedávno. Psychológovia odporúčajú začať s empatiou, pričom nie je dôležité presne vedieť, čo chorému kolegovi povedať. Buďte tam preňho a pokojne ho nechajte, aby vás viedol. Svoje správanie tak môžete meniť podľa toho, aké budú jeho reakcie.

Dôležitosť diskrétnosti

Ak sa vám kolega so svojím ochorením zverí, ešte to neznamená, že môžete túto informáciu posúvať ďalej bez jeho súhlasu. Diskrétnosť je preto vo vašom vzájomnom pracovnom vzťahu veľmi dôležitá. Budete tak rešpektovať jeho súkromie a on vám za to bude vďačný. Úplne najhoršie, čo môžete urobiť, je situáciu ignorovať a tváriť sa, že sa nič nezmenilo alebo sa nič nedeje. 

Pamätajte na to, že by ste sa mali do situácie kolegu s chronickým ochorením vžiť a mali by ste sa zamyslieť nad tým, čo by ste chceli, aby v takej situácii robili vaši kolegovia voči vám.

Pomoc pre chorého kolegu

Adaptácia do života s chronickým ochorením môže byť pre vášho kolegu náročná a zvyknúť si na pracovisku, to nie je jednoduché. Ak môžete, podajte kolegovi pomocnú ruku. Niekedy stačí, keď zaňho vezmete šichtu v čase, keď sa necíti dobre, alebo mu pomôžte s dôležitým projektom. Každá snaha sa cení. Pomôcť môžete aj tak, že sa pre svojho kolegu začnete zaujímať o to, ako by mu mohol vyhovieť a prácu zjednodušiť váš zamestnávateľ.

Posilňujte kolektívnu podporu

Podpora na pracovisku by nemala pochádzať len od jedného kolegu. Zorganizujte rozhovor alebo stretnutie s ostatnými, aby sa zaistilo, že celý tím rozumie situácii a je pripravený pomôcť, ak je to potrebné. Spoločne vytvárate prostredie, kde sa váš kolega môže cítiť bezpečne a prijatý.

Inšpiruj sa: Príznaky spánkového deficitu: Dá sa ešte stratený oddych dobehnúť?

ako pomôcť chorému kolegovi
Shutterstock®

Psychická opora pre kolegu s chronickým ochorením

Poskytovanie psychickej opory kolegovi s chronickým ochorením je dôležité, pretože mu môžete pomôcť zvládať náročné situácie a zlepšiť jeho pohodu. Tu sú niektoré spôsoby, ako poskytnúť oporu:

1. Buďte empatickí a vypočujte ho

Nechajte ho hovoriť o svojich pocitoch a zážitkoch. Empatické počúvanie bez posudzovania mu pomôže cítiť sa pochopený a menej izolovaný. Dôležité je nevynucovať si rozhovory o jeho zdravotnom stave, ale skôr vytvoriť bezpečný priestor, kde sa môže otvoriť, ak to potrebuje.

2. Prejavte záujem a podporu

Opýtajte sa, ako sa cíti a či môžete niečím pomôcť. Ukážte záujem o jeho stav a ponúknite podporu bez toho, aby ste boli vtieraví. Niekedy aj malé gestá, ako napríklad ponúknuť pomoc s pracovnými úlohami v ťažších dňoch, môžu výrazne pomôcť.

3. Rešpektujte jeho hranice

Každý človek sa so svojím chronickým ochorením vyrovnáva inak. Niektorí ľudia môžu preferovať súkromie a nebudú chcieť často hovoriť o svojom zdravotnom stave. Je dôležité rešpektovať jeho rozhodnutie a nevyvíjať naňho tlak.

4. Ponúknite flexibilitu

Ak je to v rámci vášho pracovného prostredia možné, ponúknite kolegovi flexibilitu, či už ide o rozvrh, prestávky alebo prerozdelenie úloh. Pomáha to zmierniť stres a prispôsobiť sa momentálnej fyzickej a psychickej pohode.

5. Podporte ho v hľadaní rovnováhy

Pomôžte kolegovi nájsť rovnováhu medzi prácou a starostlivosťou o zdravie. Povzbuďte ho, aby si doprial dostatok odpočinku a nezanedbával svoje zdravotné potreby.

6. Ponúknite praktickú pomoc

Chronické ochorenia môžu spôsobiť výpadky v práci alebo nižšiu produktivitu v niektorých dňoch. Ponúknite praktickú pomoc, či už s úlohami, ktoré sú náročné, alebo prevezmite niektoré povinnosti počas jeho neprítomnosti.

Článok aktualizovaný 21.9.2024

Aktualizovaný článok: 21.09.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE