Akné je najrozšírenejším ochorením kože na svete a štatistiky ukazujú, že drvivá väčšina ľudí niekedy v živote zažije, čo to je akné na vlastnej koži. Preto sa mnohí obracajú na internet a hľadajú osvedčený liek na akné a my sme ho pre vás hľadali tiež. Zistili sme, že dermatológovia majú tajnú zbraň, na ktorú v prípade liečby tohto kožného problému nedajú dopustiť. Jeho meno je hamamel virgínsky.
Čo je hamamel virgínsky?
Hamamel virgínsky je ker, ktorý je špecifický svojimi zvláštnymi žltými kvetmi. Jeho pôvod hľadajte v ďalekých končinách Severnej Ameriky a v niektorých častiach Ázie. Produkty s obsahom hamamelu virgínskeho v sebe zväčša majú extrakt z jeho kôry či listov a sľubujú práve boj proti nepríjemnému akné.
Hamamel virgínsky je v podstate vhodný pre každého, samozrejme, ak naň nemáte alergiu alebo nemáte vážnu kožnú diagnózu, napríklad ružovku.
História a tradičné využitie hamamelu
Hamamel virgínsky bol tradične používaný pôvodnými obyvateľmi Severnej Ameriky na liečenie rôznych zdravotných problémov. Aplikovali extrakty z jeho listov a kôry na rany, popáleniny, opuchy a modriny. Vďaka svojim protizápalovým a upokojujúcim vlastnostiam si rýchlo našiel miesto aj v európskej medicíne.
Dnes sa využíva najmä v kozmetike a dermatológii ako prírodný pomocník na liečbu akné a podráždenej pokožky.
Inšpiruj sa: Prečo skúsiť naparovanie pleti? Výhody hovoria samy za seba!
Shutterstock®Hamamel má prirodzene protizápalové účinky
Azda najsilnejšou zbraňou hamamelu virgínskeho je jeho protizápalová schopnosť, vďaka ktorej sa môžete rozlúčiť s podráždenou a začervenanou pleťou. To však nie je všetko. Vyrážky na pleti vznikajú potom, čo sa póry upchajú kožným mazom.
Práve prebytočný kožný maz dokáže hamamel zredukovať, čím prispieva k čistejšej pokožke bez výskytu baktérií. Hamamel je tiež vďačnou zložkou krémov určených na citlivé očné okolie, pretože dokáže sťahovať očný opuch. Nakoniec spomenieme aj to, že hamamel sťahuje otvorené póry a niektorí dokonca veria v jeho omladzujúce účinky.
Kozmetika z hamamelu
Ako so všetkým, tak ani s hamamelom virgínskym a kozmetikou z neho by sa to nemalo preháňať. Odborníci na akné odporúčajú túto aktívnu zložku najmä vtedy, ak bojujete s jemným akné. Ak však trpíte výrazným a rozšíreným akné, hamamel vám môže uškodiť a pokožku vysušiť úplne.
Ak budete siahať po kozmetike s hamamelom, vyberajte si naozaj pozorne. Produkt by nemal obsahovať alkohol, ktorý tiež veľmi vysušuje. Mal by byť skôr hydratačný a na prírodnej báze, čo napovedá, že takúto kozmetiku možno zohnať v lekárňach a v bio obchodoch.
Ako používať hamamel na akné správne
- Čistenie pleti: Používajte toner s hamamelom ráno a večer na vyčistenú pleť. Aplikujte ho vatovým tampónom na miesta postihnuté akné.
- Kombinácia s inými látkami: Hamamel môžete kombinovať s kyselinou salicylovou na hlbšie čistenie pórov alebo s niacínamidom na zníženie začervenania.
- Obklady: Ak máte výrazné vyrážky, priložte na ne vatový tampón namočený v hamamelovom toneri na 5-10 minút.
- Pravidelnosť: Používajte produkty s hamamelom maximálne 1-2x denne, aby ste predišli vysušeniu pokožky.
Hamamel v starostlivosti o rôzne typy pleti
Hamamel virgínsky je všestranný pomocník, ktorý sa dá využiť pri rôznych typoch pleti.
Mastná pleť ocení jeho schopnosť redukovať prebytočný maz a zúžiť póry, čím pomáha udržiavať pokožku čistú a matnú. Pri zmiešanej pleti je vhodné aplikovať hamamel iba na mastnejšie časti tváre, ako je T-zóna, aby sa predišlo vysušeniu ostatných častí.
Suchá pleť by mala byť pri používaní hamamelu opatrná – vždy ho treba kombinovať s hydratačnými zložkami, aby pokožka zostala hydratovaná a nebola nadmerne vysušená.
Pri citlivej pleti sa odporúča vyberať produkty bez alkoholu a parfumácie, ktoré minimalizujú riziko podráždenia a zabezpečujú jemnú starostlivosť. Hamamel tak môže byť účinným a šetrným doplnkom každodennej starostlivosti o pleť.
Vedľajšie účinky hamamelu a upozornenia
- Vysušovanie pleti: Pri nadmernom používaní môže hamamel vysušiť pokožku, preto vždy doplňte starostlivosť hydratačným krémom.
- Alergické reakcie: Pred prvým použitím urobte patch test na malej časti pokožky, aby ste zistili, či nemáte alergiu.
- Obmedzenie použitia: Ak máte citlivú pleť alebo kožné ochorenie, ako napríklad ružovku, poraďte sa s dermatológom pred použitím produktov s hamamelom.
Pozri aj: Ako odhaliť zápal v tele? Spravia to za nás listy tejto známej rastliny!
Iné benefity hamamelu mimo akné
Hamamel virgínsky má mnoho benefitov, ktoré presahujú jeho využitie pri liečbe akné. Pomáha pri hojení drobných poranení, ako sú škrabance, malé rany či popáleniny, a zmierňuje opuchy, napríklad pod očami alebo po uštipnutí hmyzom.
Vďaka svojim protizápalovým účinkom je výborným pomocníkom pri upokojovaní podráždenej pokožky po holení alebo nadmernom vystavení slnku. Okrem toho môže hamamel pomôcť zmierniť prejavy ekzémov a psoriázy, čím prináša úľavu pri týchto kožných problémoch.
Zaujímavosťou je aj jeho využitie pri liečbe hemoroidov, kde pomáha zmierniť svrbenie a podráždenie. Hamamel je tak univerzálnou zložkou, ktorá nájde uplatnenie v rôznych oblastiach starostlivosti o pokožku.
Aktualizovaný článok: 05.01.2025