Marec v záhrade: Tipy, s čím začať po prebudení prírody!

marec v záhrade

Podľa kalendára už tu máme jar. Je to obdobie, ktoré signalizuje všetkým záhradkárom, že nastal ten čas, na ktorý tak dlho čakali. Konečne môžu obuť gumáky, oprášiť svoje náradie a s chuťou sa pustiť do prác v ich záhrade. Po chladných a dlhých dňoch začínajú hriať prvé lúče roztopašného jarného slnka. 

Záhradu treba prichystať na nadchádzajú sezónu, aby sme sa neskôr mohli tešiť z úrody, farebných kvetov a upraveného trávnika. Čo všetko treba urobiť v našej záhrade tento mesiac?

Ochrana rastlín pred neskorými mrazmi

Marec je nevyspytateľný mesiac a aj keď už cez deň cítime teplejšie slnečné lúče, nočné mrazy môžu stále poškodiť mladé rastliny. Najviac ohrozené sú skoré výsevy, citlivé kvety a ovocné stromy v období pučania. Preto je dôležité sledovať predpoveď počasia a v prípade rizika mrazov rastliny chrániť vhodnými opatreniami.

Na ochranu rastlín môžete použiť netkané textílie, slamu alebo jutové vrecia, ktoré zabránia prudkým teplotným výkyvom. Kvetinové záhony sa dajú prikryť čečinou alebo mulčom, ktorý udrží pôdu teplejšiu. Ak máte ovocné stromy, citlivé kvety alebo vinič, pomôže dymová clona zo spaľovania vlhkého dreva alebo slamy, ktorá mierne zvýši teplotu v okolí rastlín a ochráni ich pred poškodením.

Okrasná záhrada v marci

Okrasná záhrada je našou pýchou a potešením. Aj o ňu sa však treba starať a dopriať jej regeneráciu po zime. Začnite tým, že odstránite lístie a čečinu, ktorú ste použili na zazimovanie rastlín. Skontrolujte vaše skalničky. Tie, ktoré sú uvoľnené, zatlačte. Odstráňte vyhynuté, poškodené a prerieďte tie druhy, ktoré sú až príliš rozrastené. Pretrhajte burinu.

Prehrabte trávnik, prevzdušnite ho, prihnojte a môžete sa pustiť do jeho kosenia. Ak trávnik nemáte, teraz je ten správny čas na jeho výsev. Pripravte si záhony, okenné kvetináče na výsadbu kvetín. Vašu pozornosť si zaslúžia i ruže. 

Vykonajte rez – odstráňte suché, poškodené výhonky, na tých kríčkových ponechajte 2 až 3 púčiky. Ihličnany uvoľnite od špagátov, ktorými ste ich chránili pred ťarchou snehu, odstráňte ochranné fólie z kríkov. Ostrihajte aj živý plot. Upevnite dlaždice chodníkov a prečistite škáry medzi nimi.

Strihanie stromov
Zdroj: Shutterstock®

Ovocné stromy a kríky v marci

V druhej polovici marca môžete vysadiť ovocné stromy ako sú marhule, broskyne, nektárinky, ale aj vinič. Staršie ovocné stromy postriekajte proti škodcom. K ríbezliam, egrešom a viniču môžete do pôdy zapracovať kompost. Nezabudnite prečistiť maliny – odstrániť odrodené, suché, namrznuté, poškodené výhonky. 

Prestrihajte tiež jablone a hrušky. Prezrite všetky stromy a kry a ak sú poškodené od mrazov alebo napadnuté škodcom, tak ich ošetríte. Takisto staré, choré stromy a kry odstráňte. Môžete tiež preštepiť a štepiť ovocné  stromy – najprv kôstkoviny a potom jadroviny. 

Zelenina v marci

Ak si chcete pochutnávať na svojich domácich cibuľovinách, pustite sa do výsadby cesnaku a cibule. Takisto začnite vysádzať mrkvu, petržlen, špenát, hrach, kôpor, reďkovku – pred prípadným mrazom a chladom ich môžete ochrániť netkanou fóliou. V marci môžete zahájiť predpestovanie priesad paradajok, paprík, šalátu, ktoré umiestnite do fóliovníka alebo doma na parapet okna. 

Ekologické prístupy v jarnom záhradníčení

  • Použitie prírodných hnojívKompost, slepačí trus, žihľavový výluh a drevný popol obohatia pôdu o dôležité živiny.
  • Podpora biodiverzity – Výsadba kvetov pre opeľovače a vytváranie úkrytov pre užitočný hmyz pomôžu prírode aj vašej úrode.
  • Mulčovanie pôdy – Slamou, drevnou štiepkou alebo kôrou znížite odparovanie vody a potlačíte rast buriny.
  • Predchádzanie chemickým postrekom – Pri boji proti škodcom využite prírodné riešenia, ako sú výluhy z cesnaku či tabaku, prípadne nasadenie užitočného hmyzu.
  • Zadržiavanie dažďovej vody – Umiestnite sudy pod odkvapy, aby ste mohli zalievať ekologicky a efektívne.

Plánovanie výsadby kvetov a okrasných rastlín

Marec je ideálnym mesiacom na plánovanie a prípravu záhonov s kvetmi, ktoré budú zdobiť záhradu počas celej sezóny. Práve teraz môžete začať s výsevom letničiek a trvaliek, ktoré rozkvitnú neskôr v roku. Do pôdy je možné vysadiť tulipány, narcisy a iné cibuľoviny, ktoré ešte stihnú rozkvitnúť na jar.

Pri plánovaní záhonov myslite na to, aby sa kvety striedali podľa obdobia kvitnutia a vytvárali pestrú paletu farieb počas celého roka. Kombinujte rastliny rôznych výšok a štruktúr, aby bola záhrada vizuálne zaujímavá. Ak nemáte veľký priestor, môžete pestovať kvety aj v nádobách na balkóne alebo terase.

Príprava pôdy na výsadbu

  • Prekyprenie pôdy – Po zime je pôda zhutnená, preto ju treba prekypriť rýľom alebo motykou, prípadne použiť kultivátor.
  • Doplnenie živín – Do pôdy pridajte kompost, prírodné hnojivá alebo humus, aby bola výživná a pripravená na rast rastlín.
  • Odstránenie buriny – Ručne vytrhajte burinu skôr, ako sa začne intenzívne rozrastať.
  • Striedanie plodín – Nepestujte rovnaké plodiny na rovnakom mieste, aby sa predišlo vyčerpaniu pôdy a šíreniu chorôb.
  • Zadržanie vlahy – Mulčovanie pôdy pomôže udržať vlhkosť a zníži odparovanie vody počas teplejších dní.

čo robiť v záhrade počas jari
Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť o záhradné náradie a techniku

Pred začiatkom hlavnej sezóny je dôležité skontrolovať a pripraviť všetko náradie a techniku, aby ste pri práci v záhrade nemuseli riešiť nečakané problémy. Nože na záhradných nožniciach a pílach je dobré nabrúsiť, aby rezy na rastlinách boli čisté a nepoškodzovali ich. Kovové časti nástrojov je vhodné natrieť ochranným olejom, aby ste predišli korózii.

Nezabudnite ani na záhradnú techniku, ako je kosačka alebo motorová píla. Skontrolujte stav oleja, paliva a ostrie nožov. Ak používate zavlažovací systém, skontrolujte hadice, filtre a trysky, či nie sú poškodené alebo upchaté. Dobre pripravené náradie vám uľahčí prácu a pomôže dosiahnuť lepšie výsledky v starostlivosti o vašu záhradu.

Starostlivosť o vtáky a užitočný hmyz v záhrade

Jar je obdobím, keď sa príroda prebúdza a s ňou aj užitočné živočíchy, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu v ekosystéme. Vtáky sú skvelými pomocníkmi v boji proti škodcom, preto je dobré ponechať im v záhrade dostatok úkrytov a kŕmidiel. Okrem toho môžete zavesiť vtáčie búdky, ktoré im poskytnú bezpečné miesto na hniezdenie.

Užitočný hmyz, ako sú včely a lienky, pomáha opeľovať rastliny a ničiť škodcov. Podporte ich výsadbou medonosných kvetov, ako je levanduľa, echinacea či nechtík. Môžete tiež vytvoriť hmyzí hotel zo starých drevených polien a suchých rastlín, ktorý poskytne útočisko pre včely samotárky a ďalší prospešný hmyz. Záhrada bude tak nielen krajšia, ale aj zdravšia.

Marec, prvý jarný mesiac, je ideálnym tiež na maľovanie stien, múrov, ošetrenie altánu. Umiestnite sudy pod odkvapy na zachytávanie dažďovej vody. 

Skontrolujte kompost, odstráňte fóliu zo záhradného jazierka a ak ho nemáte, práve v tomto mesiaci sa môžete pustiť do jeho výstavby. Odstráňte burinu teraz a neskôr budete mať čas na iné práce. Počas slnečných dní vyvetrajte skleníky. Pozor na slimáky, ktoré začnú postupne vyliezať, aby vám nepojedli mladé rastlinky.

Aktualizovaný článok: 20.03.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE