Aké sú rizikové faktory cukrovky 2. typu? Na toto si dajte pozor!

rizikové faktory cukrovky

Pod pojmom cukrovka 2. typu, odborne tiež Diabetes mellitus 2. typu, rozumieme pomerne rozšírené metabolické ochorenie. Charakteristické je zvýšenou hladinou cukru v krvi, pričom príčinou tohto stavu je postupne získavaná rezistencia tela na účinky inzulínu. Hoci sa v organizme postihnutého môže nachádzať dostatok tejto látky, problémom je, že dochádza k zníženiu citlivosti buniek tela na inzulín, ktorý následne nie je dostatočne účinný. 

Keďže je v súčasnosti toto ochorenie naozaj civilizačnou chorobou, ktorá sa dotýka čoraz viac jedincov, je vhodné vedieť, aké preventívne kroky je možné voči nej podniknúť. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú rizikové faktory cukrovky 2. typu. Aké činitele sa podieľajú na vývoji diabetu 2, resp. zvyšujú riziko pre cukrovku druhého typu? 

Príčiny a rizikové faktory pre druhý typ diabetu:

1. Neovplyvniteľné faktory – dedičnosť, vyšší vek

Ako prvú môžeme medzi rizikové faktory cukrovky typu 2 zaradiť genetiku. Jedinci, u ktorých sa v rodine nejaký druh cukrovky vyskytuje, sa nachádzajú v rizikovej skupine. Riziko rozvoja ochorenia sa zvyšuje taktiež stúpajúcim vekom, i keď v súčasnosti je ochorenie diagnostikované aj mladším pacientom. Uvedené faktory sú, samozrejme, neovplyvniteľné a viac-menej ich nie je možné nejako eliminovať. Jedinec, ktorého sa začína hrozba cukrovky dotýkať, však môže pre ochranu svojho zdravia urobiť množstvo ďalších krokov.

Odporúčame: Top dôvody, prečo jesť patizóny: Nevídané, čo táto zelenina dokáže!

spôsob stravovania
Shutterstock®

2. Nevhodné stravovanie – významný faktor pre cukrovku druhého typu

Na rozvoj cukrovky druhého typu má obrovský vplyv životný štýl pacienta a najmä spôsob stravovania. Negatívne pôsobí v tomto smere zvýšený energetický príjem a najmä nadmerná konzumácia nezdravých tukov, hlavne transmastných kyselín, čo všetko môže prispieť k zníženiu citlivosti buniek na inzulín. Pre určité eliminovanie rizika cukrovky typu dva je nevyhnutné upraviť svoje stravovacie návyky a zaradiť do jedálnička dostatok čerstvej zeleniny a zdravých tukov. Veľmi nevhodné a rovnako rizikové sú drastické diéty. Správnou voľbou je naopak racionálne stravovanie.

3. Sedavý životný štýl, nedostatočná fyzická aktivita a brušná obezita

Ďalším rizikovým faktorom diabetu typu 2 je aj sedavý spôsob života. Nedostatok pohybu má na celé telo veľmi negatívny vplyv a v kombinácii s nezdravým stravovaním môže prispieť k rozvoju obezity, ktorá výrazne zvyšuje riziko vzniku cukrovky tohto typu. Riziková je najmä brušná obezita. Prevencia ochorenia tak zahŕňa i potrebu pravidelnej pohybovej aktivity. V prípade potreby je vhodné znížiť hmotnosť, čo môže prispieť k eliminovaniu nejedného zdravotného problému.

4. Vysoká hladina cukru, vysoký krvný tlak i cholesterol – podnecujú rozvoj cukrovky

Ak jedinca trápi zvýšená hladina cukru v krvi, ktorá ešte nedosahuje kritériá diabetu, neraz ide o stav, ktorý môže viesť k rozvoju cukrovky 2. typu a zároveň i rozličných kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho radíme medzi rizikové faktory diabetu typu dva vysoký krvný tlak či vysokú hladinu cholesterolu. Všetky tieto faktory je možné eliminovať. Často pomáha napríklad úprava stravy. S krvným tlakom môže pomôcť i zhodenie prebytočných kíl. V inom prípade sú potrebné aj lieky. Zdravotný stav je však vždy vhodné prekonzultovať s lekárom, ktorý dokáže najlepšie poradiť, ako dostať hladinu krvného cukru či cholesterolu do normálu.

5. Fajčenie a alkohol

Prispieť k zvýšeniu rizika cukrovky druhého typu môže nakoniec i fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu. Skoncovanie s cigaretami a maximálne iba príležitostná konzumácia alkoholu úspešne znižuje riziko mnohých vážnych ochorení. 

6. Stres

Okrem toho je v tomto smere vhodné eliminovať aj stres, ktorý má z dlhodobého hľadiska škodlivý vplyv nielen na psychické, ale aj fyzické zdravie. Napríklad negatívne pôsobí aj na spomínanú hladinu krvného tlaku.

Pozri aj: Prevencia aterosklerózy: Týchto 5 vecí môžete pre svoje zdravie spraviť i vy!

cholesterol
Shutterstock®

Týka sa vás prediabetes?

Prediabetes je stav, pri ktorom sú hladiny cukru v krvi vyššie ako normálne, ale ešte nedosahujú hodnoty charakteristické pre diabetes 2. typu. Ide o varovný signál, že telo má problémy s reguláciou cukru a inzulín už nefunguje optimálne. 

Ak sa prediabetes nelieči, môže sa vyvinúť do plnohodnotného diabetu 2. typu, čo so sebou prináša množstvo zdravotných komplikácií, ako je poškodenie nervov, obličiek, očí a srdca. Dobrou správou je, že prediabetes sa dá zvrátiť a prechod do diabetu typu 2 oddialiť či dokonca úplne zabrániť jeho vzniku.

Odporúčame: Už ste skúsili fialové zemiaky? Zistite o nich všetko dôležité!

Ako zvrátiť prediabetes?

  • Zdravá strava: Vyvážená strava s nízkym obsahom spracovaných sacharidov a cukrov je kľúčová. Zamerajte sa na celé potraviny s nízkym glykemickým indexom, ako sú zelenina, ovocie, celozrnné produkty a strukoviny. Obmedzte sladké nápoje, biele pečivo a rafinovaný cukor. Kvalitné bielkoviny, zdravé tuky (olivový olej, orechy) a vláknina pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi.
  • Pravidelná fyzická aktivita: Cvičenie pomáha zlepšiť citlivosť na inzulín, čo znamená, že telo lepšie využíva cukor z krvi. Cvičenie podporuje metabolizmus a znižuje telesný tuk, ktorý môže narúšať funkciu inzulínu. Odporúča sa aspoň 150 minút aeróbneho cvičenia týždenne (napríklad rýchla chôdza, bicyklovanie) spolu s posilňovacími cvikmi.
  • Redukcia telesnej hmotnosti: Ak máte nadváhu, zníženie hmotnosti o 5 – 10 % môže výrazne pomôcť pri zlepšení inzulínovej citlivosti a stabilizácii hladiny cukru v krvi. Aj malé zmeny v hmotnosti môžu mať veľký dopad na zdravie.
  • Dostatok spánku: Kvalitný spánok je pre správnu reguláciu cukru v krvi veľmi dôležitý. Nedostatok spánku zvyšuje hladinu stresových hormónov a môže viesť k inzulínovej rezistencii. Pokúste sa spať 7 – 8 hodín denne a vytvoriť si pravidelný spánkový režim.
  • Stresový manažment: Chronický stres môže zvýšiť hladiny cukru v krvi, pretože v tele zvyšuje produkciu stresových hormónov, ktoré zasahujú do regulácie inzulínu. Techniky ako hlboké dýchanie, meditácia, joga alebo prechádzky v prírode môžu pomôcť udržať stres pod kontrolou.
  • Pravidelné kontroly u lekára: Pravidelné meranie hladiny cukru a konzultácie s lekárom pomôžu monitorovať stav prediabetu a v prípade potreby včas zasiahnuť. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť lieky na zlepšenie inzulínovej citlivosti.

Aktualizovaný článok: 11.11.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE