Aké sú časté prejavy hypertyreózy? Pri týchto signáloch spozornite!

prejavy hypertyreózy

Štítna žľaza predstavuje jednu z najväčších endokrinných žliaz v ľudskom tele. Nájdeme ju v oblasti krku, pričom jej primárnou funkciou je tvorba dôležitých hormónov. Tie majú vplyv na viaceré systémy v tele človeka, okrem iného napomáhajú regulovať metabolizmus. V súvislosti s týmto orgánom sa môžu vyskytnúť rozličné zdravotné problémy a jedným z nich je aj takzvaná hypertyreóza. 

Ide o ochorenie, ktoré je charakteristické zvýšenou funkciou štítnej žľazy, a teda nadprodukciou hormónov tyroxínu alebo trijódtyronínu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú charakteristické prejavy hypertyreózy. Ktoré príznaky hypertyreózy neignorovať?

Príčiny hyperfunkcie štítnej žľazy

Hyperfunkcia štítnej žľazy, známa aj ako hypertyreóza, nastáva, keď štítna žľaza produkuje nadmerné množstvo hormónov. Tento stav môže byť spôsobený viacerými faktormi:

  • Gravesova choroba (Gravesova-Basedowova choroba): Najčastejšia príčina hypertyreózy. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém stimuluje štítnu žľazu, aby produkovala viac hormónov, než je potrebné.
  • Nodulárna toxická struma: Tvorba jedného alebo viacerých uzlov na štítnej žľaze, ktoré môžu samy produkovať hormóny nezávisle od regulácie štítnou žľazou.
  • Tyreoiditída: Zápal štítnej žľazy, ktorý môže viesť k dočasnému uvoľneniu veľkého množstva hormónov do krvného obehu, čo spôsobí hypertyreózu.
  • Nadmerné užívanie jódu: Zvýšený príjem jódu, ktorý je základnou zložkou hormónov štítnej žľazy, môže stimulovať nadmernú produkciu hormónov, najmä u osôb s predispozíciou k problémom so štítnou žľazou.
  • Užívanie liekov obsahujúcich hormóny štítnej žľazy: Predávkovanie syntetickými hormónmi štítnej žľazy (napr. pri liečbe hypotyreózy) môže viesť k hypertyreóze.
  • Nádory štítnej žľazy: Hoci zriedkavé, niektoré typy nádorov môžu stimulovať štítnu žľazu k nadmernej produkcii hormónov.
  • Dedičné faktory: Genetická predispozícia môže zvýšiť riziko vzniku ochorení spojených s nadmernou aktivitou štítnej žľazy.

Ako sa prejavuje zvýšená funkcia štítnej žľazy:

1. Strata váhy

V dôsledku nadprodukcie hormónov štítnej žľazy dochádza k zvýšeniu metabolických pochodov, čo spôsobuje typické sprievodné prejavy ochorenia. U pacienta s týmto zdravotným problémom dochádza k zrýchleniu metabolizmu, čo spôsobuje zvýšenú spotrebu energie. Bežným príznakom hypertyreózy je tak chudnutie a úbytok váhy, a to i napriek tomu, že u jedinca je spravidla prítomná nadmerná chuť do jedla. Človek môže v podstate strácať na váhe i v prípade zvýšeného príjmu potravy.

Odporúčame: Najzdravšie exotické ovocie: Ktoré to je a prečo doň investovať?

vypadávanie vlasov
Shutterstock®

2. Problémy s kožou aj vlasmi

Typickým a pomerne častým sprievodným príznakom zvýšenej činnosti štítnej žľazy sú aj rôzne problémy s vlasmi či pokožkou. Koža býva vlhká a teplá, človek sa neraz viac potí a celkovo sa pokožka viac mastí. Príznakom tiež býva zhoršenie kvality vlasov. Tie môžu byť veľmi jemné a môžu výraznejšie rednúť. Nadmerné vypadávanie vlasov sa však môže objaviť aj pri naopak zníženej funkcii štítnej žľazy. Pri hypertyreóze môže človeka trápiť aj zrýchlený rast ochlpenia.

3. Poruchy menštruačného cyklu

Ako sa ešte prejavuje zvýšená funkcia štítnej žľazy? Pri hypertyreóze sa môžu objaviť u pacientov ženského aj mužského pohlavia rovnako problémy s reprodukčným systémom. U žien to bývajú hlavne poruchy menštruačného cyklu. U pacientiek s touto diagnózou sa menštruácia môže objavovať menej často, dokonca niekedy dochádza k jej úplnej absencii. Mužov zase môžu trápiť poruchy potencie.

Odporúčame: Norovírus – aké ochorenie spôsobuje a aké sú hlavné príznaky?

srdcové problémy
Shutterstock®

4. Kardiovaskulárne ťažkosti / srdcové komplikácie

Medzi najčastejšie sprievodné príznaky spomínaného ochorenia radíme aj rôzne problémy so srdcom, respektíve so srdcovo-cievnym systémom. Obehová sústava na nadprodukciu hormónov štítnej žľazy neraz reaguje zvýšením tlaku. Bežné je zrýchlenie srdcovej frekvencie, jedinec môže pociťovať búšenie srdca. Objaviť sa môžu poruchy srdcového rytmu, čiže arytmie. Človek sa v súvislosti s týmito ťažkosťami môže pri námahe i rýchlejšie zadýchať, môže pociťovať návaly tepla a viac sa potiť.

5. Únava

Nezriedkavým sprievodným príznakom hypertyreózy je únava a celkové oslabenie organizmu. Navonok však pacienti s týmto ochorením môžu vyzerať tak, že sú plní energie. Neraz totiž pôsobia tak, že sú akoby zrýchlení, majú zosilnené reflexy, prudko a rýchlo hovoria, robia veľa pohybov, môže sa u nich tiež objaviť svalový tras, a to najmä na rukách. I napriek tomu sa však často cítia práve vyčerpaní. Bežná je i svalová slabosť.

Odporúčame: TOP potraviny pre hrubé črevo: Čo jesť pre zdravšie črevá?

depresia
Shutterstock®

6. Zmeny nálad

Aké sú ďalšie charakteristické príznaky hypertyreózy? Hypertyreózu u niektorých pacientov sprevádzajú taktiež neurologické a psychiatrické príznaky. Môže ísť o časté a pomerne prudké zmeny nálad až depresívne stavy, pocity nervozity, úzkosti a nepokoja. Jedinec môže byť úplne letargický. Niektorých trápia poruchy koncentrácie. V dôsledku nevhodnej hladiny spomínaných hormónov sa okrem toho môžu objavovať aj problémy so spánkom. Spánok je často nekvalitný a neposkytuje dostatočný odpočinok.

7. Očné komplikácie

U niektorých pacientov s hypertyreózou sa môžu v istých prípadoch vyskytnúť aj očné problémy. Môže ísť o bolesť za okom. Príznakom býva i takzvaný exoftalmus, čo je vysunutie očnej gule dopredu. Jedinec tak má viac vypuklé a vystúpené oči, s čím môže súvisieť rozvoj ďalších ťažkostí. Častejšie sa však u jedincov s týmto ochorením vyskytujú tráviace ťažkosti, hlavne hnačky, a to v dôsledku rýchlejšieho trávenia a zvýšenej peristaltiky.

Liečba hypertyreózy

Liečba hypertyreózy zahŕňa viacero možností v závislosti od stavu pacienta:

  • Antityreoidálne lieky: Lieky ako methimazol znižujú produkciu hormónov štítnej žľazy.
  • Rádioaktívny jód: Tento liek ničí časť štítnej žľazy, čím znižuje jej aktivitu. Často vedie k hypotyreóze, ktorá sa lieči syntetickými hormónmi.
  • Betablokátory: Pomáhajú zmierňovať symptómy ako zrýchlený tep a tras, ale neliečia príčinu hypertyreózy.
  • Chirurgia: Odstránenie štítnej žľazy je poslednou možnosťou, po ktorej je potrebné užívať hormóny.
  • Strava a životný štýl: Kontrola príjmu jódu a zníženie stresu môžu pomôcť pri zvládaní stavu.

Aktualizovaný článok: 23.10.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE