Úpal je zapálená, bolestivá pokožka, ktorá je na dotyk horúca. Často sa objaví v priebehu niekoľkých hodín po príliš dlhom pobyte na slnku. Úľavu od spálenia od slnka môžete dosiahnuť pomocou jednoduchých opatrení starostlivosti o seba, ako je užívanie liekov proti bolesti a ochladzovanie pokožky.
Môže však trvať niekoľko dní, kým spálenie od slnka vybledne. Ako si vieme účinne, ale hlavne okamžite pomôcť od tohto neželaného stavu, ktorý je úzko spojený aj s minimálnym pobytom na slnku počas slnečných letných horúcich dní?
Spálenie od slnka
Pre každého je dôležité po celý rok predchádzať spáleniu slnkom používaním opaľovacieho krému alebo používaním iných návykov na ochranu pokožky. Je to obzvlášť dôležité, keď ste vonku, a to dokonca aj počas chladných zimných dní – predovšetkým na horách vo vyšších nadmorských výškach.
Symptómy slnkom spálenej pokožky
Príznaky spálenia slnkom môžu zahŕňať:
- zapálená koža, ktorá na bielej koži vyzerá ružovo alebo červeno a na hnedej alebo čiernej môže byť ťažšie viditeľná,
- pokožka, ktorá je na dotyk teplá alebo horúca,
- bolesť, citlivosť a svrbenie,
- opuch,
- malé pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré môžu prasknúť,
- bolesť hlavy, horúčka, nevoľnosť a únava, ak je spálenie slnkom naozaj silné,
- bolesť očí.
Akákoľvek odhalená časť tela – vrátane ušných lalôčikov, pokožky hlavy a pier, sa môže spáliť. Symptómy spálenia slnkom sa často objavia v priebehu niekoľkých hodín po vystavení slnku.
V priebehu niekoľkých dní sa telo môže začať liečiť samo odlupovaním poškodenej vrchnej vrstvy pokožky. Zlé spálenie od slnka sa môže liečiť až niekoľko dní či týždňov. Akékoľvek pretrvávajúce zmeny farby pokožky zvyčajne časom odznejú.
UV žiarenie a slnkom spálená pokožka
Úpal je spôsobený nadmerným vystavením ultrafialovému (UV) žiareniu.
- UV žiarenie môže pochádzať zo slnka alebo umelých zdrojov, ako sú slnečné lampy a soláriá.
- UVA je vlnová dĺžka svetla, ktorá môže preniknúť do hlbokých vrstiev kože a časom viesť k poškodeniu kože.
- UVB je vlnová dĺžka svetla, ktorá preniká do vrchných vrstiev pokožky a spôsobuje spálenie.
UV žiarenie poškodzuje kožné bunky. Imunitný systém reaguje zvýšením prietoku krvi do postihnutých oblastí, čo spôsobuje zápal kože známy ako spálenie od slnka. Počas chladných alebo zamračených dní sa však taktiež môžete spáliť. Povrchy ako sneh, piesok a voda môžu odrážať UV žiarenie a spáliť pokožku.
Neprehliadnite: Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?
Zdroj: Depositphotos
Komplikácie spôsobené spálením pokožky
Intenzívne a opakované vystavovanie sa slnku, ktoré má za následok spálenie, zvyšuje riziko iného poškodenia kože a určitých chorôb. Medzi ne patrí:
- predčasné starnutie kože (fotostarnutie),
- prekancerózne kožné lézie a
- rakovina kože.
Predčasné starnutie pokožky – slnenie a opakované spálenie urýchľujú proces starnutia pokožky. Zmeny kože spôsobené UV svetlom sa nazývajú fotostarnutie. Výsledky fotostarnutia zahŕňajú:
- oslabenie spojivových tkanív, ktoré znižuje pevnosť a pružnosť pokožky,
- hlboké vrásky,
- suchá a drsná pokožka,
- jemné červené žilky na lícach, nose a ušiach,
- pehy, väčšinou na tvári a ramenách,
- tmavé alebo sfarbené škvrny (makuly) na tvári, chrbte rúk, pažiach, hrudníku a hornej časti chrbta.
Prekancerózne kožné lézie – sú drsné, šupinaté škvrny v oblastiach, ktoré boli poškodené slnkom. Často sa nachádzajú na oblastiach hlavy, tváre, krku a rúk vystavených slnku u ľudí, ktorých pokožka sa na slnku ľahko spáli. Tieto lézie sa môžu vyvinúť až do rakoviny kože. Nazývajú sa aj aktinické keratózy a solárne keratózy.
Rakovina kože – nadmerné vystavovanie sa slnku aj bez spálenia zvyšuje vaše riziko rakoviny kože, napríklad melanómu. Môže poškodiť DNA kožných buniek. Spálenie slnkom v detstve a dospievaní môže zvýšiť riziko vzniku melanómu neskôr v živote.
- Rakovina kože sa vyvíja hlavne na miestach tela najviac vystavených slnečnému žiareniu, vrátane pokožky hlavy, tváre, pier, uší, krku, hrudníka, rúk, nôh a chrbta.
- Niektoré typy rakoviny kože sa prejavujú ako malý výrastok alebo rana, ktorá ľahko krváca, vytvára chrasty, hojí sa a potom sa znovu otvára.
- Pri melanóme sa môžu zmeniť existujúce materské znamienka alebo narásť nové, podozrivo vyzerajúce materské znamienka.
Poškodenie očí
Príliš veľa UV žiarenia poškodzuje rohovku. Poškodenie šošovky slnkom môže viesť k zakaleniu šošovky. Oči spálené slnkom môžu byť veľmi bolestivé. Spálenie rohovky slnkom sa nazýva aj snežná slepota. Tento typ poškodenia môže spôsobiť slnko, zváranie či opaľovacie lampy.
Odporúčame aj: Ako liečiť jačmeň a vlčie zrno? Spoznaj ingrediencie, ktoré pomôžu
Zdroj: Depositphotos
Najlepšia prevencia pred spálením pokožky slnkom
Buďte zvlášť opatrní pri vode, na snehu, betóne a piesku, pretože odrážajú slnečné lúče.
Okrem toho je UV svetlo intenzívnejšie vo vysokých nadmorských výškach.
- Vyhnite sa slnečnému žiareniu medzi 10:00 a 16:00 – slnečné lúče sú v týchto hodinách najsilnejšie, preto si skúste vonkajšie aktivity naplánovať na inokedy. Ak to nedokážete, obmedzte čas pobytu na slnku. Ak je to možné, vyhľadajte tieň.
- Vyhnite sa opaľovaniu a soláriám – základné opálenie neznižuje riziko spálenia od slnka. Ak používate samoopaľovací prípravok, aby ste vyzerali ako opálený, pred odchodom von naneste aj opaľovací krém.
- Používajte opaľovací krém často a výdatne – používajte vodoodolný, širokospektrálny balzam na pery a opaľovací krém s SPF aspoň 30, a to aj počas zamračených dní. Širokospektrálne produkty ponúkajú ochranu pred ultrafialovým A (UVA) a ultrafialovým B (UVB) žiarením. SPF 30 blokuje 97 % UVB lúčov. Žiadny opaľovací krém nedokáže blokovať 100 % slnečného UVB lúča. Ak používate opaľovací krém v spreji, nastriekajte si ho do rúk a potom votrite do pokožky. Pomáha to zabrániť vdýchnutiu produktu. Nepoužívajte sprej počas fajčenia alebo v blízkosti otvoreného ohňa. Ak používate produkt, ktorý obsahuje fyzikálne blokátory (oxid titaničitý, oxid zinočnatý), aplikujte ho na všetky ostatné produkty, ktoré máte na sebe – okrem repelentov proti hmyzu. Fyzické blokátory poskytujú najúčinnejšiu ochranu pre citlivú pokožku.
- Opaľovací krém aplikujte každé dve hodiny alebo častejšie – ak plávate alebo sa potíte.
- Vyhoďte opaľovací krém, ak je po exspirácii alebo je starší ako tri roky.
- Chráňte bábätká a batoľatá pred spálením od slnka – pomocou klobúkov s okrajom a ľahkého oblečenia, ktoré zakrýva ruky a nohy. Udržujte ich v chlade, hydratované a mimo priameho slnečného žiarenia.
- Vyberte si slnečné okuliare s UVA a UVB ochranou – pri kúpe nových okuliarov skontrolujte UV hodnotenie na štítku. Tmavšie šošovky nie vždy znamenajú lepšiu UV ochranu. Pomáha aj nosenie slnečných okuliarov, ktoré priliehajú k tvári alebo majú obopínajúce rámy.
- Dávajte pozor na lieky a kozmetiku senzibilizujúce slnko – niektoré bežné lieky na predpis a lieky bez predpisu môžu spôsobiť, že pokožka bude citlivejšia na slnečné svetlo. Patria sem napríklad antibiotiká, nesteroidné protizápalové lieky ako ibuprofen a lieky na zníženie cholesterolu. Citlivosť na slnko zvyšuje aj kozmetika, ktorá obsahuje alfa-hydroxykyseliny.
Kedy vyhľadať lekára pri spálení pokožky slnkom?
Vyhľadajte lekára v prípadoch, ak:
- máte veľké pľuzgiere na tvári, rukách alebo genitáliách,
- máte silný opuch v postihnutej oblasti,
- vykazujete známky infekcie, ako sú napríklad pľuzgiere s hnisom,
- pociťujete zhoršujúcu sa bolesť – bolesť hlavy, zmätenosť, nevoľnosť, horúčku alebo zimnicu,
- máte silnú bolesť očí alebo zmeny videnia.
Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa spálite a zaznamenáte:
- horúčku nad 39,4 stupňov s vracaním,
- zmätok,
- infekciu,
- dehydratáciu,
- studenú pokožku,
- závraty alebo mdloby.
Spálenie od slnka - prvá pomoc
Pri spálenej pokožke od slnka je dôležité, aby ste si kožu nešúpali a ak sa vám na nej objavia pľuzgiere, tie si neprepichujte.
Ďalej vám môžu pomôcť:
- obklady – spálenú kožu upokojíte studenými (nie ľadovými!) obkladmi alebo vlažným kúpeľom,
- použitie účinných krémov alebo gélov – ktoré obsahujú zložky ako napríklad mentol, gáfor alebo aloe vera,
- panthenol – je účinnou prvou pomocou pre spálenú pokožku, preto ho pre istotu majte vždy poruke,
- lieky – nesteroidné protizápalové lieky – ibuprofén, ktorý môže zmierniť opuchy a bolesti celého tela,
- zvýšený pitný režim – pite veľa vody a iných tekutín,
- vyhýbanie sa slnku – až kým sa vám spálená koža nezahojí.
Overené sú aj tieto babské recepty:
- uhorka a zemiak – v oboch sa nachádzajú zložky, ktoré pôsobia chladivo a pomáhajú obmedziť opuch – plátky uhorky a zemiakov položte na spálenú kožu a nechajte pôsobiť,
- ocot – má upokojujúce účinky, zmierňuje bolesť, svrbenie a zápal – namočte niekoľko papierových obrúskov do bieleho alebo jablčného octu a položte na spálené miesta,
- jačmeň + kurkuma + jogurt – na spálenú pokožku naneste kašičku pripravenú z rovnakého množstva všetkých troch zložiek, spálenej pokožke sa čoskoro uľaví,
- kyslá smotana – naneste ju na najviac spálené miesta na pokožke,
- a ďalšou možnosťou sú aj obklady z vychladeného odvaru z harmančeka, zeleného čaju alebo mäty.