Slovensko sa nachádza na popredných priečkach v zozname krajín s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Celkovo tento typ zhubného ochorenia patrí najmä vo vyspelých krajinách naprieč svetom k najčastejším formám rakoviny. I v rámci našej krajiny predstavuje rakovina hrubého čreva a konečníka jedno z najčastejších nádorových chorôb mužov a žien. Ročne pribudne okolo 5 000 pacientov.
Čo všetko by sme o tomto zákernom ochorení mali vedieť? Je možné rakovinu hrubého čreva a konečníka včas rozpoznať na základe určitých symptómov? Aké možnosti liečby tejto choroby dnes existujú? A je možné kolorektálnemu karcinómu predísť?
Rakovina hrubého čreva
Rakovina hrubého čreva je zhubné nádorové ochorenie, ktoré vzniká nekontrolovaným rastom buniek v sliznici čreva. Tento typ rakoviny sa môže vyvíjať postupne z nezhubných polypov alebo sa objaviť ako dôsledok genetických mutácií a vplyvu rôznych rizikových faktorov.
Kolorektálny karcinóm
Pod všeobecným názvom rakovina hrubého čreva a konečníka máme najčastejšie na mysli takzvaný kolorektálny karcinóm, čo je zhubné nádorové ochorenie postihujúce prakticky ktorúkoľvek časť hrubého čreva (v prípade koncovej časti hovoríme o rakovine konečníka). Vychádza zo sliznice tejto časti tráviacej sústavy. Len v menšom množstve prípadov je črevo postihnuté iným typom nádoru.
Ďalšie typy rakoviny hrubého čreva a konečníka
Okrem najčastejšie diagnostikovaného typu existujú aj iné formy rakoviny, ktoré môžu postihnúť hrubé črevo a konečník. Niektoré z nich sú zriedkavejšie, no majú odlišný priebeh a spôsob liečby.
- Karcinóm z dlaždicových buniek – môže sa vyskytnúť v konečníku a častejšie sa spája s vírusom HPV.
- Neuroendokrinné nádory – zahŕňajú rôzne agresívne formy rakoviny, ktoré vznikajú z buniek nervového systému v čreve.
- Lymfóm – nádor lymfatického tkaniva v čreve, ktorý ovplyvňuje imunitný systém.
- Sarkóm – zriedkavý typ rakoviny vychádzajúci z mäkkých tkanív alebo svalov v čreve.
- Melanóm – hoci sa zvyčajne vyskytuje na koži, v zriedkavých prípadoch môže postihnúť aj črevnú sliznicu.
Príčiny a rizikové faktory kolorektálneho karcinómu
Kolorektálny karcinóm je považovaný za multifaktoriálne ochorenie, respektíve za chorobný proces, na rozvoji ktorého sa podieľajú viaceré činitele. Jednotná príčina vzniku ochorenia nie je v podstate objasnená.
Odborníci sa zhodujú na tom, že významnú rolu v rozvoji tohto závažného ochorenia zohrávajú faktory životného štýlu, teda že vznik významne súvisí s tým, ako žijeme. Tieto činitele sú nami veľmi dobre ovplyvniteľné a práve ich elimináciou možno prispieť k prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Týkajú sa napríklad spôsobu stravovania, miery fyzickej aktivity či neduhov, ktorých sa nevieme zbaviť. Na vzniku nádoru v hrubom čreve sa však môžu podieľať aj neovplyvniteľné faktory, respektíve činitele, na ktoré má človek sám len veľmi malý dosah. Jedným z nich je napríklad prirodzené starnutie. Zvyšujúci sa vek zvyšuje aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, a to významnejšie už po 50. roku života.
Riziko kolorektálneho karcinómu ďalej zvyšuje:
genetická predispozícia (výskyt ochorenia v blízkej rodine môže u jedinca poukazovať na vyššie riziko rozvoja tohto ochorenia),
- zápalové ochorenia čreva (napr. Crohnova choroba),
- prítomnosť polypov v čreve (polyp môže predstavovať prekancerózu – nezhubný útvar sa malígne zvrhne a vznikne karcinóm),
- niektoré genetické syndrómy (napr. Lynchov syndróm, familiárna adenomatózna polypóza),
- cukrovka 2. typu,
- nadváha a obezita,
- fajčenie,
- nadmiera alkoholu,
- nadmerná konzumácia červeného mäsa a spracovaných mäsových výrobkov,
- strava chudobná na vlákninu,
- sedavý spôsob života / nedostatok pohybu,
- nadužívanie nesteroidných protizápalových liekov,
- podstúpenie rádioterapie v oblasti brucha / predchádzajúce nádorové ochorenie v brušnej oblasti.
Aké má rakovina hrubého čreva príznaky?
Rakovina hrubého čreva a konečníka sa prejavuje v prvom rade najmä rôznymi tráviacimi ťažkosťami, no pridružiť sa môžu aj celkové systémové príznaky ochorenia. Avšak, sprievodné ťažkosti kolorektálneho karcinómu sa obvykle dostavujú až v neskorších štádiách choroby, počiatočné štádiá bývajú zväčša bezpríznakové, respektíve asymptomatické.
Príznaky spravidla pribúdajú spolu s tým, ako sa nádor zväčšuje a nádorové bunky sa šíria do okolitých tkanív. Rakovina zo sliznice čreva môže prerastať svalové vrstvy hrubého čreva, následne mieriť do pobrušnice, taktiež napádať okolité lymfatické uzliny a v posledných štádiách aj vzdialené orgány, najmä pečeň a pľúca. V prípade rakoviny hrubého čreva alebo rakoviny konečníka sú príznaky veľmi podobné.
Pre kolorektálny karcinóm sú charakteristické najmä tieto príznaky:
dlhodobé zmeny konzistencie stolice – zápcha, hnačka alebo striedanie týchto problémov, pri rakovine konečníka úzka ceruzkovitá stolica,
- zmeny vo farbe stolice – čierna stolica (môže poukazovať na prítomnosť staršej krvi),
- viditeľné stopy krvi v stolici,
- pocit nedostatočného vyprázdnenia čreva,
- bolesti brucha / bolesti v oblasti konečníka,
- dlhodobá a nadmerná plynatosť a nadúvanie,
- krvácanie z konečníka (jasnočervená krv),
- pocit veľkej sýtosti aj po dlhom čase od jedenia.
K týmto ťažkostiam sa môžu pridružiť aj všeobecné nešpecifické príznaky, v prvom rade najmä nadmerná únava a pocity slabosti a vyčerpania. U niektorých pacientov možno pozorovať úbytok hmotnosti bez zjavnej príčiny. Bežná je aj anémia z dôvodu menších, no dlhodobých krvných strát stolicou. Tá sa zvonka prejavuje spomenutou únavou, ale aj bledou kožou, točením hlavy, búšením srdca či dýchavičnosťou.
Štádiá rakoviny hrubého čreva
- Štádium 0 – rakovinové bunky sú len na povrchu sliznice čreva (karcinóm in situ).
- Štádium I – nádor prerastá hlbšie do črevnej steny, ale nešíri sa do lymfatických uzlín.
- Štádium II – rakovina sa rozšírila hlbšie do steny čreva alebo do okolitých tkanív, ale lymfatické uzliny sú stále nepostihnuté.
- Štádium III – rakovina postihuje lymfatické uzliny, ale zatiaľ sa nerozšírila do vzdialených orgánov.
- Štádium IV – rakovina metastázovala do iných orgánov, najčastejšie do pečene alebo pľúc.
Diagnostika rakoviny hrubého čreva
Pri výskyte vyššie spomínaných ťažkostí je nevyhnutné zdravotný stav konzultovať s lekárom. Dané prejavy nemusia hneď znamenať rakovinu, napríklad najčastejšou príčinou krvácania z konečníka a krvi v stolici sú hemoroidy, čo je v porovnaní s rakovinou priam až banálny a ľahko riešiteľný zdravotný problém.
Avšak, potrebné je taktiež nevynechávať pravidelné preventívne prehliadky, ktoré môžu pomôcť odhaliť rakovinu včas ešte pred výskytom zdravotných ťažkostí.
Diagnostické metódy pri rakovine hrubého čreva
- Test na okultné krvácanie v stolici – zisťuje prítomnosť krvi v stolici, čo môže byť skorým príznakom rakoviny.
- Kolonoskopia – endoskopické vyšetrenie umožňujúce vizuálnu kontrolu črevnej sliznice a odber vzoriek.
- Sigmoidoskopia – skrátená verzia kolonoskopie, ktorá skúma iba dolnú časť hrubého čreva.
- CT kolonografia (virtuálna kolonoskopia) – neinvazívna zobrazovacia metóda na detekciu abnormalít v čreve.
- Biopsia – odber vzorky tkaniva na mikroskopické vyšetrenie a potvrdenie diagnózy.
- Krvné testy (napr. test na nádorové markery CEA) – môžu indikovať prítomnosť rakoviny, ale nie sú jednoznačnou diagnostickou metódou.
- MRI a CT vyšetrenie – slúžia na určenie rozsahu ochorenia a hľadanie možných metastáz.
Test na okultné krvácanie z čreva po 40-tke
Po 40. roku života je obvykle súčasťou preventívnej prehliadky aj test na okultné (skryté) krvácanie z čreva zo vzorky stolice. Tento test je dokonca možné urobiť si aj doma pomocou testov na okultné krvácanie v stolici z lekárne. Ak je test pozitívny, lekár nariadi ďalšie vyšetrenia, a to spravidla na gastroenterológii. Najčastejšie sa vykonáva kolonoskopia, čiže endoskopické vyšetrenie hrubého čreva pomocou prístroja s kamerou, ktorý sa zavádza do čreva cez konečník.
Pri tomto vyšetrení si lekár prezrie sliznicu hrubého čreva a môže odobrať vzorky na laboratórne vyšetrenie. Počas kolonoskopie je dokonca možné odstránenie rizikových polypov v prípade ich nálezu. Vyšetrenie je trochu nepríjemné, no spravidla nie je bolestivé.
Skríning rakoviny hrubého čreva po 50-tke
Po 50. roku života sa skríning rakoviny hrubého čreva stáva ešte dôležitejším, pretože riziko vzniku ochorenia výrazne narastá. V rámci preventívnej starostlivosti sa odporúča pravidelne podstupovať test na okultné krvácanie každé dva roky, pričom pri pozitívnom výsledku sa následne vykonáva kolonoskopia.
Pre osoby so zvýšeným rizikom (napr. s rodinnou anamnézou rakoviny čreva) môže lekár odporučiť pravidelnú kolonoskopiu každých 5 až 10 rokov, aby sa ochorenie odhalilo v skorom štádiu, keď je liečba najúčinnejšia.
Liečba rakoviny hrubého čreva
Lekár pri určovaní vhodnej liečby zohľadňuje viacero faktorov – štádium rakoviny, druh nádoru, umiestnenie a veľkosť nádoru, celkový zdravotný stav pacienta, vek pacienta a mnoho ďalších.
Chirurgické odstránenie nádoru alebo čreva
Základnou metódou pri liečbe kolorektálneho karcinómu je chirurgický zákrok. Pri včasných štádiách môže stačiť odstránenie samotného nádoru, v neskorších štádiách býva potrebné odstránenie menšej alebo väčšej časti hrubého čreva.
V prípade potreby odstránenia veľkej časti čreva a obmedzenej možnosti opätovného spojenia zdravých častí čreva môže byť potrebné vytvorenie vývodu z hrubého čreva, takzvanej stómie. V brušnej dutine pacienta sa vytvorí otvor, cez ktorý bude stolica odvádzaná von z tela do upevneného vrecúška.
V niektorých prípadoch je stómia len dočasná a odstraňuje sa po zahojení čriev alebo konečníka po operácii. Súčasťou operácie pri liečbe kolorektálneho karcinómu môže byť aj odstránenie postihnutých lymfatických uzlín.
Ďalšie metódy liečby rakoviny hrubého čreva
Ďalej sa pri liečbe rakoviny hrubého čreva uplatňuje chemoterapia, rádioterapia alebo imunoterapia. Prognóza je v prípade tohto ochorenia veľmi individuálnou záležitosťou. Vo všeobecnosti platí, že pri skorom odhalení nádoru a dobrej odpovedi organizmu na liečbu sú prognózy omnoho lepšie.
Prognózy pri rakovine hrubého čreva
Prognóza pacienta závisí od štádia ochorenia pri diagnostikovaní, celkového zdravotného stavu a odozvy na liečbu. Ak sa rakovina odhalí v počiatočných štádiách (0 a I), šanca na úspešnú liečbu je veľmi vysoká a miera prežitia sa pohybuje nad 90 %. V neskorších štádiách (III a IV) sa prognóza zhoršuje, najmä ak sa rakovina rozšírila do vzdialených orgánov.
Tipy na prevenciu kolorektálneho karcinómu:
- zaraďte do stravy dostatok vlákniny – ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné potraviny,
- do stravy zahrňte probiotiká – kefír, jogurty,
- znížte podiel červeného mäsa a spracovaných mäsových výrobkov v strave,
- znížte podiel polotovarov a vyprážaných pokrmov v strave,
- dodržiavajte dostatočný pitný režim,
- vyhýbajte sa sedavému spôsobu života – ak máte sedavé zamestnanie, myslite na pravidelný pohyb,
- udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť,
- skoncujte s cigaretami,
- znížte príjem alkoholu (značne riziková je aj nadmerná konzumácia piva),
- ak máte diagnostikované nejaké črevné ochorenie, dôsledne dodržujte liečbu nastavenú lekárom,
- ak sa u vás v rodine vyskytol kolorektálny karcinóm, myslite na preventívne prehliadky a poraďte sa s lekárom o možnostiach prevencie.
Aktualizovaný článok: 13.03.2025