Ako sa prejavujú žalúdočné vredy? Neignorujte túto hrozbu pre zdravie!

Žalúdočné vredy môžeme dnes dozaista zaradiť medzi civilizačné ochorenia, čo je skupina rôznych chorôb, ktoré sa v súčasnej dobe v populácii značne rozšírili a ktorých príčinou je neraz životný štýl jedinca, stres či znehodnotené životné prostredie.

Prípady žalúdočných vredov začali hojne vzrastať najmä začiatkom 20. storočia, pričom sa predpokladá súvislosť s vtedajšími zmenami v životnom štýle ľudí. Dnes sú známe mnohé príčiny a rizikové faktory tohto nepríjemného ochorenia tráviaceho traktu. 

Aké sú príčiny vzniku žalúdočných vredov? Aké sú príznaky žalúdočných vredov? Ako sa diagnostikuje žalúdočný vred? Ako sa lieči žalúdočný vred? Ako predchádzať žalúdočným vredom? Odpovede na všetky otázky nájdete nižšie!

Peptické vredy žalúdka

Pod pojmom žalúdočné vredy rozumieme zápalové ochorenie, ktoré je charakteristické hlbokým narušením sliznice žalúdka. Rovnako môže dôjsť k poškodzovaniu podslizničného väziva i svalovej vrstvy žalúdka. Spolu s vredmi dvanástnika a pažeráka ich tiež označujeme ako peptické vredy.

Pri žalúdočnom vrede vzniká v začiatkoch zvyčajne len povrchové poškodenie sliznice, v ďalšej fáze však môže prenikať vred hlbšie. Takýto akútny vred sa zvyčajne dobre hojí, no môže po ňom zostať jazva. Problematické bývajú chronické vredy. Chronický žalúdočný vred sa hojí spravidla pomalšie.

Vtedy ochorenie prebieha dlhodobo a je často sprevádzané opakovanými zápalovými reakciami v okolí postihnutého miesta. 

Príčiny vzniku žalúdočných vredov

Žalúdočný vred pritom spravidla vzniká v dôsledku pôsobenia kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu žalúdka. Táto kyselina sa v žalúdku prirodzene vyskytuje, pričom sliznica žalúdka je pred jej účinkami chránená hlienom. V niektorých prípadoch môže dôjsť k narušeniu tejto ochrany.

Sliznica žalúdka je tak v priamom styku s danou kyselinou, čo spôsobuje jej poškodenie. Celkovo sa však pri vzniku vredov hovorí o narušení ochrannej bariéry žalúdka v dôsledku rozličných faktorov. Známe sú pritom mnohé rizikové faktory, ktoré sa podieľajú na rozvoji ochorenia. Vo veľkom množstve prípadov je za príčinu žalúdočného vredu považovaná predchádzajúca infekcia baktériou Helicobacter pylori.

Ďalšie rizikové faktory a príčiny vzniku vredu:

 • časté užívanie liekov (najmä liekov proti bolesti),
 • nadmerný stres,
 • fajčenie,
 • zlá životospráva,
 • zvýšený príjem alkoholu,
 • iné ochorenie tráviacej alebo inej sústavy.

Odporúčame: Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

prejavy žalúdočných vredov

Zdroj: Shutterstock®

Život so žalúdočnými vredmi – koho trápi tento problém najčastejšie?

Toto civilizačné ochorenie vo zvýšenej miere trápi najmä mužov, pričom sa najčastejšie vyskytuje u jedincov starších ako 50 rokov. V rizikovej skupine sú osoby, u ktorých sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo, pričom postihuje častejšie ľudí s krvnou skupinou 0. Predpokladá sa teda i vplyv dedičnosti na rozvoj ochorenia.

Tiež môžeme spomenúť, že žalúdočné vredy sú častejšie problémom ľudí z rozvinutých častí sveta, čo môže súvisieť s nezdravým spôsobom života.

Aké sú príznaky žalúdočných vredov?

Príznaky žalúdočných vredov môžu byť rôzne, pričom spravidla závisia od závažnosti ochorenia či umiestnenia vredu. Niektorých pacientov nemusia spočiatku trápiť skoro žiadne alebo len veľmi slabé a ľahko prehliadnuteľné ťažkosti, ktoré spravidla súvisia najmä s tráviacou sústavou.

 • Bežne sa žalúdočné vredy prejavujú primárne rôznymi bolesťami. Objaviť sa môže bolesť v nadbrušku tesne pod hrudným košom, a to v mnohých prípadoch hlavne po jedle, taktiež  je bežná tupá bolesť v žalúdku.
 • K tomu sa často pridávajú nevoľnosti a pocity na vracanie.
 • Bežný je pocit rýchleho naplnenia žalúdka a nadúvanie či nadmerné slinenie.
 • Niektorých pacientov tiež môže potrápiť nepríjemné pálenie záhy.
 • Nie je ničím výnimočným, ak pacient v dôsledku ďalších sprievodných ťažkostí stratí chuť do jedla.
 • Vo vážnych prípadoch sa tiež môže objaviť zvracanie krvi.
 • Okrem toho sa postupne môže prejavovať úbytok na váhe, chorý tiež môže pociťovať nadmernú únavu.
 • Príznakom tiež môže byť veľmi tmavá a hnilobne zapáchajúca stolica. 

Prasknutý vred žalúdka a iné možné komplikácie žalúdočných vredov

Pri pretrvávajúcich tráviacich ťažkostiach je na mieste navštíviť lekára, ktorý môže odhaliť peptický vred žalúdka. Neliečené žalúdočné vredy sa môžu spájať s mnohými komplikáciami. Príznaky tak neradno podceňovať.

Veľkým problémom je krvácanie. Je to najčastejšia komplikácia vredov. Vred môže prerásť do krvných ciev, čo spôsobí krvácanie. Môže byť mierne alebo vážne a môže viesť k anémii alebo vyžadovať okamžité lekárske zákroky.

Hrozí tiež prasknutie vredu. Ak vred prerazí (perforuje) stenu žalúdka, môže dôjsť k úniku žalúdočného obsahu do brušnej dutiny, čo spôsobí vážny zápal a infekciu známu ako peritonitída. Vo vážnych prípadoch môže tento zdravotný problém pri neposkytnutí liečby ohroziť život pacienta.

Odporúčame: Čo jesť počas choroby? Niektoré potraviny pomôžu, iným sa treba vyhnúť!

liečba žalúdočných vredov

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika žalúdočných vredov

Diagnostika žalúdočných vredov prebieha na základe sledovania symptómov, lekár tiež sleduje prítomnosť rizikových faktorov u konkrétneho pacienta.

Na potvrdenie prítomnosti vredov sa často využíva vyšetrenie zvané gastroskopia, pri ktorom si odborník pomocou špeciálneho prístroja s kamerou môže prezrieť vnútro žalúdka, pažeráka aj dvanástnika a skontrolovať ich sliznice. Potrebné pri diagnostike však môžu byť i ďalšie vyšetrenia. 

Pomerne často sa vykonáva aj kontrastné RTG. Pri tomto vyšetrení pacient vypije hustú bielu tekutina, ktorá pokryje gastrointestinálny trakt. To pomáha lekárovi vidieť žalúdok a tenké črevo na röntgene. Pri endoskopii sa často nariaďuje aj biopsia, pri ktorej sa odoberie kus žalúdočného tkaniva na ďalšie testovanie. 

Aká je liečba žalúdočných vredov?

Po potvrdení žalúdočných vredov môže následne lekár stanoviť vhodnú liečbu, ktorá často závisí najmä od závažnosti ochorenia. Zvyčajne sa pristupuje k farmakologickej liečbe, pričom sú pacientovi podávané rôzne liečivá. Využívané sú napríklad antibiotiká či antacidá, ktoré bojujú s kyslím prostredím v žalúdku.

Potrebné je však i dodržiavanie režimových opatrení. V rámci toho je potrebné minimalizovať prítomnosť rizikových faktorov, akými sú napríklad fajčenie či nadmerná konzumácia alkoholu.

K chirurgickej liečbe sa pristupuje spravidla vo vážnych prípadoch, najmä v prípade rozvoja nejakej komplikácie, napríklad pri perforácii stien žalúdka.

Diéta pri žalúdočných vredoch

Rovnako môže mať veľmi pozitívny vplyv úprava stravy. Vhodne zvolená strava napomáha ľahšie udržovať zdravotný stav v norme a pomáha predchádzať komplikáciám so žalúdkom. Nedodržiavanie vhodnej diéty môže výrazne zhoršiť stav žalúdočných vredov.

 1. Jedzte malé a časté jedlá: Jedzte menšie porcie, ale častejšie počas dňa, aby ste predišli prílišnému zaťaženiu žalúdka.
 2. Dodržujte pravidelné stravovanie: Pravidelné jedlo pomáha udržiavať rovnomernú úroveň žalúdočnej kyseliny.
 3. Vyhnite sa pikantným, mastným, kyslým a horúcim potravinám: Tieto potraviny môžu dráždiť žalúdočnú sliznicu a zhoršovať príznaky.
 4. Obmedzte kofeín a alkohol: Káva, silný čaj, a alkohol môžu zvyšovať žalúdočnú aciditu a dráždiť vredy. Ak trpíte žalúdočnými vredmi, obmedzte tieto nápoje.
 5. Zaraďte do jedálnička dostatok vlákniny: Vláknina pomáha regulovať trávenie a môže znižovať riziko vzniku ďalších žalúdočných problémov.
 6. Zahrňte potraviny bohaté na vitamín A a zinok: Tieto živiny podporujú hojenie sliznice. Dobrými zdrojmi sú napríklad mrkva, sladké zemiaky a morské plody.
 7. Pite dostatok vody: Hydratácia je dôležitá pre celkové zdravie a pomáha udržiavať tráviaci systém v dobrom stave.
 8. Vyvarujte sa potravinám, ktoré vás osobne dráždia: Každý človek môže reagovať inak, takže je dobré si všímať, ako na jednotlivé potraviny reagujete a prípadne ich vynechať z diéty.

Odporúčame: Hnačka v tehotenstve – kedy vyhľadať lekársku pomoc? Spoznajte najčastejšie príčiny!

abstinencia pri vredoch

Zdroj: Depositphotos

Prevencia žalúdočných vredov

Prevencia žalúdočných vredov zahŕňa najmä elimináciu možných rizikových faktorov zo svojho života. Riziko žalúdočných vredov môžete znížiť nasledovne:

 • Znížte stres: Chronický stres môže zvyšovať produkciu žalúdočnej kyseliny a prispievať k vzniku vredov.
 • Obmedzte používanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID): Lieky ako ibuprofen alebo aspirín môžu poškodiť žalúdočnú sliznicu a spôsobiť vredy. Ak potrebujete užívať tieto lieky, konzultujte to so svojím lekárom.
 • Nefajčite: Fajčenie môže zvyšovať žalúdočnú kyslosť a zhoršiť prietok krvi do žalúdka, čo znižuje jeho schopnosť opraviť poškodenú sliznicu.
 • Znížte konzumáciu alkoholu: Alkohol môže dráždiť a erodovať žalúdočnú sliznicu a znižovať obranné mechanizmy žalúdka.
 • Udržujte vyváženú stravu: Zdravá a vyvážená strava je kľúčom k prevencii mnohých chorôb, vrátane žalúdočných vredov. Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, ako sú ovocie a zelenina, môže pomôcť chrániť žalúdočnú sliznicu.
 • Dodržiavajte pravidelný stravovací režim: Pravidelné jedlo pomáha stabilizovať hladinu žalúdočnej kyseliny.
 • Hydratujte sa: Dostatočný príjem vody je dôležitý pre celkové zdravie a môže pomôcť zlepšiť funkciu tráviaceho systému.

Článok aktualizovaný 29.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE