Opuchnuté viečka môžu byť príznakom blefaritídy. O akom ochorení je reč?

blefaritída

Človeka môžu potrápiť viaceré zápalové ochorenia očí, či už infekčného, alebo aj neinfekčného pôvodu. K pomerne často sa vyskytujúcim zdravotným problémom, ktoré súvisia s našimi očami, patrí hordeolum, ľudovo jačmeň na oku či jačmenné zrno.

Typickým prejavom ochorenia je ohraničené hnisavé ložisko na okraji očného viečka. Podobným zdravotným problémom je vlčie zrno, odborne chalazión. K nepríjemným zápalom oka patrí tiež konjunktivitída, čiže zápal očných spojiviek.

Dnes sa v článku pozrieme bližšie na takzvanú blefaritídu. Trápia vás opuchnuté očné viečka? Môžno ide o toto ochorenie. Aké sú príznaky blefaritídy a prečo vzniká zápal očných viečok? Je blefaritída infekčná? Na dôležité otázky odpovieme v článku.

Blefaritída – zápal očných viečok

Pod pojmom blefaritída rozumieme zápal očných viečok, respektíve zápalové ochorenie postihujúce okraje očných viečok. Spravidla dochádza k zápalu kože okolo okrajov oboch očných viečok zároveň, no prejavy na jednom oku môžu byť výraznejšie ako na druhom oku.

Zápal sa zvyčajne začína šíriť z oblasti, kde z očného viečka vyrastajú riasy. Toto ochorenie nebýva obvykle závažné a nespôsobuje poškodenie zraku, no môže byť značne nepríjemné. V závažnejších, no zároveň zriedkavých prípadoch môže zápal postihnúť ďalšie štruktúry oka a vyvolať napríklad zápal spojiviek. Blefaritída postihuje prakticky všetky vekové kategórie.

Akútna blefaritída vs. chronická blefaritída

Tieto ochorenia očných viečok môžu prebiehať vo viacerých formách, a to v akútnej a chronickej. Akútna blefaritída nastupuje náhle a máva intenzívnejšie príznaky. Veľmi často sa vyskytuje spolu s jačmenným zrnom. Chronická blefaritífa sa rozvíja pomaly a postupne, príznaky sú miernejšie a ochorenie prebieha dlhší čas. 

Odporúčame: Aké sú rizikové faktory rakoviny pankreasu? Môžeme ich ovplyvniť?

prejavy blefaritídy
Shutterstock®

Typy zápalu viečok

Pri postihnutí Meibomových žliaz alebo zadného okraja viečok spravidla hovoríme o zadnej blefaritíde. Postihnutý však môže byť aj predný okraj viečka, vtedy hovoríme o prednej blefaritíde.

Príčiny blefaritídy

Rozvoj blefaritídy, a teda zápalu na očnom viečku, súvisí v mnohých prípadoch s upchatím a retenciou (zadržiavaním) mazu do mazových žliaz na okraji viečok. Na povrchu na okraji očných viečok ústia takzvané Meibomove žľazy, ktoré produkujú maz. Ten tvorí ochrannú vrstvu na povrchu slzného filmu a prispieva k prevencii odparovania vodnej vrstvy, respektíve prevencii vysúšania oka, ale rovnako i zabezpečuje hladké kĺzanie viečka po oku. Dysfunkcia týchto žliaz je často sprevádzaná práve zápalom očných viečok.

Na vzniku blefaritídy sa vo všeobecnosti môžu podieľať mnohé rôznorodé faktory. Obvykle rozlišujeme neinfekčné zápaly a infekčné blefaritídy. Infekčný zápal očných viečok spôsobujú patogénne mikroorganizmy, na vzniku neinfekčného zápalu sa podieľajú viaceré vnútorné aj vonkajšie činitele. V nemalom množstve prípadoch je však príčinou blefaritídy vzájomný vplyv viacerých rizikových faktorov. 

Blefaritída ako infekcia viečka – príčiny:

  • baktérie – príčinou infekčnej blefaritídy bakteriálneho pôvodu bývajú najčastejšie stafylokoky,
  • vírusy – v zriedkavejších prípadoch môže byť pôvodcom najmä herpetický vírus.

Príčiny zápalov očí neinfekčného pôvodu:

  • kožné ochorenia – seboroická dermatitída, rosacea, atopická dermatitída,
  • celkové oslabenie imunity a organizmu,
  • alergická reakcia,
  • nadmerné preťažovanie očí,
  • faktory životného prostredia – napr. prach, sucho, chlad, prievan, klimatizácia, vykurovanie,
  • fajčenie,
  • iné ochorenia očí – napr. aj zle korigované refrakčné chyby oka,
  • kozmetické produkty,
  • niektoré lieky.

Príznaky blefaritídy – začervenané okraje viečok, bolesť, výtok

Blefaritída je bežne sprevádzaná viacerými nepríjemnými očnými príznakmi, ktoré sú obvykle horšie ráno po prebudení. Pri rôznych formách blefaritídy dochádza obvykle k poruche lipidovej zložky slzného filmu, čo vedie k zvýšenému odparovaniu sĺz. Oko vysychá a môže dôjsť až k vzniku syndrómu suchého oka. Aký je ďalší prejav blefaritídy? K najtypickejším prejavom blefaritídy patrí predovšetkým opuch očných viečok, viečka tiež môžu byť menej alebo viac začervenané. 

Medzi ďalšie možné príznaky blefaritídy radíme:

  • svrbiace červené viečka – svrbenie v okolí okrajov očných viečok,
  • podráždenie očného viečka,
  • zlepenie viečok a rias (napr. ráno po prebudení),
  • prítomnosť drobných šupiniek v okolí rias,
  • mastné okraje viečok,
  • penivý výtok na okraji viečok,
  • vypadávanie rias,
  • bolesť a pálenie očí, 
  • začervenanie spojivky,
  • neostré videnie,
  • precitlivenosť na svetlo,
  • únavu očí,
  • pocit cudzieho telesa v oku.

Odporúčame: Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?

liečba blefaritídy
Shutterstock®

Diagnostika blefaritídy

Ako sa diagnostikujú zapálené viečka? Diagnostika zápalu oka zahŕňa klinické vyšetrenie, laboratórne testy a diferenciálnu diagnostiku.

  • Anamnéza: Lekár sa pýta na príznaky ako svrbenie, pálenie, začervenanie očí, pocit cudzieho telesa v oku, olupovanie kože na viečkach, lepenie viečok a rozmazané videnie.
  • Fyzikálne vyšetrenie: Dôkladné vyšetrenie očných viečok, rias a spojovky.
  • Mikrobiologický test: Odobratie vzorky sekrétu z očného viečka na mikrobiologické vyšetrenie pre identifikáciu konkrétneho patogénu a určenie jeho citlivosti na antibiotiká.
  • Ďalšie testy: Napr. odobratie vzorky rias na mikroskopické vyšetrenie na prítomnosť roztočov Demodex folliculorum a Demodex brevis.
  • Diferenciálna diagnostika: Je nutné vylúčiť iné možné príčiny vzniknutých ťažkostí, napr. iné infekcie oka.

Domáca liečba zápalu očných viečok

Bežne prebiehajúcu blefaritídu je možné preliečiť v prvom rade v domácom prostredí. Liečba zápalu očí tohto druhu možno sa dá podporiť bežnými hojivými masťami alebo očnými kvapkami s protizápalovým a antiseptickým účinkom, ktoré sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu. S výberom vhodného produktu vám môže pomôcť priamo lekárnik.

Okrem toho je nevyhnutnou súčasťou procesu liečby dodržiavanie dostatočnej hygieny očných viečok. Čistenie očí je počas akútnych ťažkostí vhodné prevádzať aspoň dvakrát denne. Na oči je vhodné pred čistením položiť hrejivé vlhké obklady. Použiť možno čistú handričku alebo vatové tampóny namočené v teplej prevarenej vode. Obklad ponechajte na očiach priložený aspoň 5 minút. Takýto obklad pomôže skvapalniť a zmäkčiť sekréty blokujúce žľazy a rovnako pomôže následne ľahšie odstrániť šupinky, mastnotu a všetky usadeniny v okolí rias.

Obklad nikdy nepoužívajte dvakrát! Po obklade sa odporúča oči vyčistiť vhodným roztokom z lekárne pomocou vatového tampónu, ktorý zbaví očné viečka všetkých nečistôt. Počas liečby zápalu očných viečok sa neodporúča používať na oči akékoľvek dekoratívne kozmetické produkty. 

Odporúčame: 5 krokov, ako predísť osteoporóze - tichému zabijakovi kostí

liečba ochorenia očí
Depositphotos

Kedy je nutná liečba blefaritídy u lekára?

Ak sa zdravotný stav nelepší ani po týždni, alebo sú prítomné veľmi závažné sprievodné ťažkosti, prípadne sa problém so zápalom očných viečok opakuje, neváhajte navštíviť očného lekára. Ten odporučí najvhodnejšiu liečbu pre zapálené viečka. V niektorých prípadoch je nevyhnutné preliečiť zápal špeciálnymi liečivami, ktoré predpíše lekár. Ak je zápal bakteriálneho pôvodu, obvykle predpisuje podľa potreby antibiotiká. Taktiež môže predpísať antibiotické prípravky na použitie zvonka, teda priamo v postihnutej oblasti.

Opäť platí, že nevyhnutné je dodržiavať zvýšenú hygienu očných viečok. Liečba akútnej blefaritídy môže prebiehať asi 7 až 10 dní, v závažnejších prípadoch až niekoľko týždňov. Ak akútna blefaritída prejde do chronickej formy, je bežné, že ťažkosti sa u pacienta vyskytujú dlhodobo, alebo sa opakovane znova objavujú. V takýchto prípadoch môže lekár nariadiť dlhodobú liečbu špeciálnymi masťami, ktoré majú držať chronický zápal očných viečok pod kontrolou.

Prevencia blefaritídy

Je nevyhnutné klásť dôraz aj na prevenciu vzniku ťažkostí. Prevencia pre rôzne infekcie oka zahŕňa najmä dôsledné dodržiavanie hygieny očí a prakticky celej tváre. Nevyhnutná je opatrnosť pri výbere kozmetiky, ktorá prichádza do kontaktu s očami (vhodné je voliť prírodné produkty, prípadne používanie dekoratívnej kozmetiky aspoň čiastočne obmedzovať).

Očný make-up je nevyhnutné pravidelne včas odstraňovať a neponechávať ho na očiach zbytočne dlho. Problém s prípadnou suchosťou očí môžu pomôcť riešiť umelé slzy z lekárne. 

Článok aktualizovaný 22.7.2024

Aktualizovaný článok: 22.07.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE