Mužská neplodnosť: Aké sú jej najčastejšie príčiny?

Ťažkosti so splodením potomka v dnešnej dobe trápi čoraz viac párov. Za sterilný je pritom považovaný ten pár, ktorého snahy o tehotenstvo nie sú úspešné ani po roku snaženia, teda pravidelného nechráneného pohlavného styku. V takomto prípade sa už odporúča vyhľadať odbornú pomoc. Príčiny neplodnosti bývajú rôzne, pričom niekedy sa jeden alebo viacero problémov skrývajú na strane ženy, inokedy zase na strane muža. Neraz sú však príčiny nájdené u oboch partnerov. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú príčiny mužskej neplodnosti, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Za neplodnosťou sa totižto skrývajú nielen problémy so samotnými pohlavnými bunkami, ale napríklad aj iné ochorenia.

1. Problémy so spermiami

V mnohých prípadoch sa príčiny mužskej neplodnosti hľadajú primárne v mužských pohlavných bunkách, čiže spermiách. Problémom môže byť zlá kvalita či nesprávny tvar spermií, ich nedostatočná pohyblivosť či znížené množstvo. Či sú príčinou problému práve pohlavné bunky, možno vylúčiť alebo potvrdiť vyšetrením.

Odporúčame: Farba a tvar stolice – čo napovedajú o našom zdraví?

spermie

Zdroj: Shutterstock®

2. Ťažkosti s erekciou

Za problémami so splodením potomka môžu byť nielen spermie, ale aj ťažkosti pri pohlavnom styku. Narušená erekcia aj nesprávna ejakulácia môžu výrazne ohroziť plodnosť a znížiť šance na počatie. Príčinou však môže byť i neprítomnosť spermií v samotnom ejakuláte, a to z dôvodu ich chýbajúcej produkcie či porúch ich transportu.

3. Hormonálne vplyvy

Práve hormóny dokážu v našom tele ovplyvniť množstvo funkcií. Aj za mužskou neplodnosťou sa môžu ukrývať hormonálne príčiny. Negatívny vplyv má napríklad nízka hladina testosterónu. Môže dôjsť k zníženiu libida. Nedostatočná produkcia mužských pohlavných hormónov však má škodlivý vplyv aj na spermiogenézu, čiže vývin a tvorbu spermií.

4. Abnormálny vývoj pohlavných orgánov

Chyba môže byť aj v samotných pohlavných orgánoch.Spomenúť v prvom rade môžeme rozličné genetické vady a deformácie. U muža môžu byť prítomné vývojové chyby pohlavných orgánov, vrátane nesprávneho umiestnenie semenníkov či tvaru pohlavného údu. Rôzne genetické vady môžu brániť i dozrievaniu spermií či ich transportu a podobne.

rizikové faktory mužskej neplodnosti

Zdroj: Shutterstock®

5. Životný štýl

Dôležité je tiež spomenúť, že za mužskou neplodnosťou môžu stáť aj faktory, ktoré na prvý pohľad nesúvisia priamo s pohlavnou sústavou ani mužskými hormónmi. Výrazný účinok totiž môže mať aj životný štýl muža. Negatívny vplyv na jeho plodnosť môže mať fajčenie, alkoholizmus, zlá životospráva, obezita, nedostatok spánku či dlhodobý stres a neustále vyčerpanie.

6. Vonkajše vplyvy prostredia

Popri účinkoch životného štýlu jedinca môžeme hovoriť aj o vonkajších vplyvoch prostredia, v ktorom sa muž vyskytuje. Škodlivý vplyv má kontakt s toxickými látkami či žiarením. Problémy s plodnosťou môžu mať muži so sedavým zamestnaním či pracujúci vo veľmi horúcom prostredí. Spomenúť môžeme aj úraz spojený s pohlavným ústrojenstvom muža, ktorého dôsledkom môže byť práve aj neplodnosť.

7. Iné ochorenia

Nakoniec sa môže za neplodnosťou muža skrývať aj nejaké ochorenie, a to napríklad ochorenie pečene, močovej sústavy aj štítnej žľazy. Neplodnosť môže byť dôsledkom prekonania zápalu, onkologickej terapie či nejakej operácie. Poruchy sexuálnych funkcií či spermiogenézy niekedy spôsobujú aj rozličné lieky, ktoré muž pravidelne užíva.

Pozri aj: 5 fantastických dôvodov, prečo jesť ružičkový kel

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE