Čeľaď bôbovité, latinsky Fabaceae, zahŕňa mnoho rastlín, ktoré sú pestované ako okrasné rastliny, ale taktiež množstvo rastlín, ktoré sú pestované pre struky a semená v nich. Tie bežne nazývame strukoviny a sú vítanou súčasťou jedálnička. Do čeľade bôbovité patrí hrach siaty, fazuľa obyčajná a ďalšie druhy fazule, ako aj sója fazuľová.
Možno vás to prekvapí, no aj podzemnica olejná, z ktorej získavame chutné arašidy, patrí medzi bôbovité rastliny. Arašidy tak možno zaradiť tiež do skupiny strukovín. V článku sa pozrieme na ďalšiu rastlinu z čeľade bôbovité, a to lucernu siatu, o ktorej sa oplatí vedieť niečo viac.
Ktoré zdravotné pozitíva lucerny by sme mali poznať? Aké je využitie lucerny siatej a prečo sa vyplatí konzumácia lucerny? Aké vitamíny a minerály v lucerne nájdeme? Všetko zistíte v našom článku!
Pôvod lucerny siatej
Lucerna siata, latinsky Medicago sativa, je viacročná rastlina z čeľade bôbovité s nemalým hospodárskym významom. Jej pôvod možno hľadať v Malej a Strednej Ázii. Z tejto oblasti sa dávno rozšírila aj do Európy. Už v starovekom Grécku či Rímskej ríši sa táto rastlina využívala ako krmivo a na tieto účely neraz slúži aj dnes. Avšak, uplatnenie našla aj v ľudovom liečiteľstve.
Na pohľad si lucernu ľahko pomýlime s ďatelinou lúčnou, ktorá rovnako patrí medzi bôbovité rastliny. Lucerna dorastá do výšky asi 50 až 100 cm a dokáže sa dožiť pokojne až 12 rokov. Má hlboký koreňový systém a perovito zložené trojpočetné listy. Kvety sú fialkové až modrasté a objavujú sa od mája do októbra.
Plodom sú struky, ktoré ukrývajú malé semená. Tie obsahujú fosfor a v tme trošku svetielkujú, s čím súvisí aj slovenský názov rastliny. Lucerna je však vo svete známa aj pod názvom alfalfa. Význam tohto arabského slova je praotec všetkého jedla. Z lucerny sa využívajú rôzne časti, vrátane kvetov, listov aj semien.
Odporúčame: 9 dôvodov, prečo si dáte popcorn k filmu bez výčitiek
Zdroj: Depositphotos
Aké účinné látky obsahuje alfalfa lucerna?
Lucerna siata obsahuje veľké množstvo telu prospešných látok, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie organizmu alebo majú naň priaznivý vplyv. Spomenúť môžeme:
- bielkoviny, vrátane esenciálnych aminokyselín,
- viaceré vitamíny a minerály – vitamíny skupiny B, vitamín C, vápnik, železo, horčík, draslík a ďalšie,
- vlákninu,
- antioxidanty, vrátane flavonoidov a trieslovín,
- chlorofyl,
- tráviace enzýmy,
- betakarotén a luteín,
- fytoestrogény a izoflavíny,
- silice a ďalšie prírodné zlúčeniny.
Aká liečivá sila sa ukrýva v lucerne?
Lucerna siata alebo alfalfa má rôznorodé terapeutické vlastnosti. Blahodarné účinky má napríklad na imunitný systém. Tiež je často spomínaný priaznivý vplyv lucerny na trávenie a tráviaci systém. Tradičná medicína alfalfu odporúča pri mnohých zažívacích ťažkostiach.
Podľa ľudového liečiteľstva má alfalfa antianemické (proti chudokrvnosti), antihemoragické (proti krvácaniu), diuretické (na podporu vylučovania vody) a regeneračné vlastnosti. Lucerna má zdravotné výhody aj pre ženy, či už v súvislosti s menštruáciou alebo aj menopauzou.
Ďalšie pozitívne účinky lucerny siatej podľa ľudovej medicíny:
- slúži ako prirodzená podpora imunity,
- podporuje zlepšenie trávenia,
- zmierňuje plynatosť a podporuje pravidelnú stolicu,
- eliminuje nechutenstvo,
- dobre pôsobí pri pálení záhy,
- podporuje zdravie srdca a ciev,
- zabezpečuje odkyslenie organizmu,
- podporuje tvorbu kostného i kĺbového tkaniva,
- uplatňuje sa ako prevencia osteoporózy,
- prispieva k normálnej hladine cholesterolu,
- priaznivo vplýva na pečeň,
- podporuje dobrú hladinu cukru v krvi,
- zmierňuje príznaky menopauzy,
- zmierňuje bolestivú menštruáciu,
- podporuje normálnu funkciu močových ciest,
- podporuje hojenie rán,
- uplatňuje sa pri reume a dne,
- podporuje kvalitu vlasov, pleti a nechtov.
Tipy na použitie lucerny:
1. Čaj z lucerny siatej
Lucerna siata sa dá pre zdravie využiť rôznymi spôsobmi. V prvom rade sa dá sušená vňať lucerny siatej (vlastnoručne nasušená alebo z obchodu) použiť na prípravu čaju. Nálev pripravujeme spravidla z 1 ČL sušenej vňate a 250 ml vriacej vody. Necháme lúhovať asi 10 minút a scedíme.
Pri akútnych ťažkostiach sa odporúča jedna až dve šálky lucernového čaju denne. Tento nápoj sa odporúča pri zadržiavaní vody v tele, zápalových ochoreniach močových ciest, menštruačných a menopauzálnych ťažkostiach alebo aj tráviacich problémoch.
2. Kapsuly a prášok z lucerny
Dnes sú v lekárňach či na internete dostupné aj rôzne doplnky stravy z alfalfy. Nájsť môžete napríklad prášok z lucerny, z ktorého sa pripravuje nálev, prípadne ho možno pridať do šalátov, smoothies alebo kaší. Tiež sa napríklad predáva sušená lucerna siata vo forme kapsúl, resp. lucernový extrakt v kapsuliach a okrem toho možno naraziť aj na nápoj z lucerny siatej.
Pri užívaní akýchkoľvek doplnkov stravy z lucerny vždy dodržujte odporúčané dávkovanie a užívanie prípadne aj konzultujte s odborníkom, lekárom alebo lekárnikom.
3. Konzumácia lucerny
Lucernu môžeme zaradiť aj medzi zdravé potraviny. Konzumujú sa predovšetkým klíčky lucerny. Pripraviť si možno napríklad chlebíčky s lucernou alebo polievku či zeleninový šalát s klíčkami lucerny.
Odporúčame: Portulaka zeleninová – odolná burina alebo vítaná súčasť záhrady? TOTO sú jej skvelé účinky!
Zdroj: Depositphotos
Pestovanie lucerny – ako si pripraviť klíčky?
Chcete ochutnať alfalfu? Vypestujte si lucernu hoc aj doma na parapetnej doske. Pestovanie lucerny siatej, resp. jej klíčkov nie je náročné. Budete na to v prvom rade potrebovať semená lucerny siatej. Ideálne je v obchode alebo na internete voliť semená priamo určené na nakličovanie.
Dobrým pomocníkom je v tomto prípade miska na nakličovanie, no zaobídete sa aj bez nej. Použiť sa dá aj miska s vatou alebo vlhkým obrúskom ako pri pestovaní pažítky. Semená lucerny sa odporúča najskôr namáčať 6 až 8 hodín. Následne ich prepláchneme a necháme klíčiť v tme 2 dni a následne 2 až 4 dni na svetle. Semienka preplachujeme 2-krát denne.
Ideálna je teplota okolo 20 °C. Semienka nenechávajte klíčiť veľmi dlho a ani ich dlho neskladujte, inak môžu byť horké. Vyrastené klíčky skladujeme v chladničke maximálne 2 až 3 dni vo vzduchotesnej nádobe. Pred konzumáciou odstráňte vrstvy semien a vláknitých koreňov a klíčky prepláchnite teplou vodou.
Zdravotné riziká spojené s alfalfou – pre koho nie je vhodná?
S konzumáciou a používaním lucerny sa spájajú viaceré obmedzenia a prípadné riziká. V prvom rade je potrebné zmieniť, že táto rastlinka nie je určená na dlhodobé používanie, a to platí pre používanie v akejkoľvek forme. Vždy po 2 mesiacoch používania je nevyhnutná pauza (obvykle 1 až 2 mesiace).
Alfalfa sa neodporúča:
-
tehotným a dojčiacim ženám,
- deťom,
- osobám s autoimunitnými ochoreniami a pri liečbe imunosupresívami,
- osobám užívajúcim lieky na riedenie krvi (napr. warfarín),
- pri hormonálnej substitučnej terapii,
- pri užívaní liekov na cukrovku.
Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch a liečbe nastavenej lekárom je vhodné použitie alfalfy vopred konzultovať s lekárom. Okrem toho ešte môžeme spomenúť, že nadmerné užívanie alfalfy môže viesť k plynatosti a nadúvaniu, preto je vždy potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie.
S užívaním lucerny sa spája ešte jedno riziko – hrozí kontaminácia klíčkov bakteriálnymi patogénmi, ako je napríklad E. coli alebo Salmonella. Práve preto sa neodporúča napríklad dlhodobé skladovanie vypestovaných klíčkov. V tomto smere je však najbezpečnejšia tepelná úprava.