Ako uvoľniť menštruačné kŕče? Skús 7-minútovú jogu proti bolesti!

joga menštruačné kŕče

Niektoré ženy o svojej menštruácii takmer ani nevedia, tie menej šťastné však mesiac čo mesiac nemíňajú nepríjemné sprievodné ťažkosti, a to najmä bolesť a kŕče. Mávate aj vy bolestivú menštruáciu? Existuje viacero spôsobov, ako s týmto problémom zabojovať a aspoň trochu si uľahčiť tých pár dní v mesiaci. Mnohé ženy si nevedia predstaviť prežiť svoje dni bez tabletiek proti bolesti. 

Asi sa však môžeme zhodnúť na tom, že pravidelné užívanie analgetík nie je to najlepšie, čo môžeme pre svoje telo urobiť. Ako sa vyhnúť hltaniu liekov a zároveň netrpieť niekoľko dní? Vyskúšať možno mnohých pomocníkov. Čo pomáha na menštruačné bolesti? Ako znížiť bolesť a menštruačné ťažkosti? Ako pomôže cvičenie na zmiernenie menštruačných ťažkostí, napríklad joga? Viac v článku!

Bolestivá menštruácia a bylinky

Účinnú pomoc sa dá nájsť napríklad v prírode. Ľubovník bodkovaný, rebríček obyčajný, alchemilka, valeriána, listy ostružiny malinovej, ďatelina – to všetko sú silní bojovníci proti bolestiam a menštruačným kŕčom. A v prírode sa ich ukrýva ešte omnoho viac. Z bylín si pripravte čaj a relaxujte. 

Rastliny môžu byť nápomocné aj vo forme esenciálnych olejov. Mnohé totiž majú analgetické vlastnosti a bolestivé miesto tiež dobre prehrejú. 

Teplo – účinný spôsob, ako riešiť menštruačné bolesti prirodzeným spôsobom

Teplo je navyše ďalší dobrý pomocník v boji proti bolestiam spojeným s menštruáciou. Oblasť podbruška premasírujte masážnym olejom s trochou vybraného esenciálneho oleja, alebo miesto nahrejte termoforom či infralampou. Možno to bude pre vás prekvapujúce, no kŕče môže pomôcť zmierniť či úplne eliminovať aj pohyb.

Odporúčame: Kedy ísť k lekárovi? Pri týchto ťažkostiach návštevu neodkladajte!

Hormonálna joga – pomôže zmierniť menštruačné bolesti

Áno, aj fyzická aktivita, samozrejme, v primeranej miere, môže priniesť úľavu od nepríjemných menštruačných kŕčov, ktoré mnohým ženám strpčujú hneď niekoľko dní počas mesiaca. V tomto smere je veľmi účinná okrem iného aj joga. Ide o skvelý druh cvičenia, ktorý ponúka mnoho benefitov. 

Niekomu by sa mohlo zdať, že joga je len relaxačným cvičením, ktoré dobre pomáha zvládať stres. Joga však rovnako posilní svalstvo tela a zlepší flexibilitu. Môže prispieť k redukcii telesného tuku a pomôcť pri chudnutí či udržiavaní stabilnej váhy. Okrem toho je účinná pro rozličných zdravotných ťažkostiach, ako sú bolesti chrbtice aj zhoršené trávenie a nepravidelné vyprázdňovanie

Existuje tiež takzvaná hormonálna joga, čo je súbor cvikov a pozícií, ktoré majú priaznivý vplyv na produkciu hormónov v tele. Tie správne cviky však môžu byť veľmi nápomocné aj pri spomínaných menštruačných bolestiach a silných kŕčoch. Pri ťažkostiach si môžete zacvičiť 7-minútovú zostavu jogových pozícií z priloženého videa.

 Toto nenáročné relaxačné cvičenie pomôže zľahka pretiahnuť a zahriať telo a postupne zmierniť nepríjemné kŕče. Dokonca pomôže zabojovať s otravným nadúvaním, ktoré menštruáciu taktiež neraz sprevádza. Oblečte si niečo pohodlné, pustite upokojujúcu hudbu, prípadne aj zapáľte vonnú sviečku a pustite sa do toho. Účinok cvičenia vás vskutku ohromí.

Odporúčame: Ako sa mení tráviaci systém s pribúdajúcimi rokmi

Čo zhoršuje menštruačné ťažkosti – na čo si dať pozor?

  • Nedostatok pohybu: Sedavý spôsob života môže prispieť k zhoršeniu kŕčov. Pravidelná fyzická aktivita, ako je joga alebo prechádzky, môže bolesť zmierniť.
  • Stres: Vysoká hladina stresu zvyšuje produkciu kortizolu, čo môže zintenzívniť menštruačné kŕče a nepravidelnosti cyklu.
  • Nevhodná strava: Konzumácia príliš slaných, mastných alebo sladkých jedál môže spôsobiť nadúvanie a zvýšiť intenzitu ťažkostí. Vyhýbajte sa tiež kofeínu a alkoholu.
  • Dehydratácia: Nedostatok vody v tele môže viesť k zhoršeniu kŕčov a celkovej nepohode. Počas menštruácie je dôležité piť dostatok tekutín.
  • Zlé držanie tela: Nesprávna poloha pri sedení alebo ležaní môže zvýšiť tlak na brucho a zhoršiť bolesť.
  • Nedostatok spánku: Narušený alebo nedostatočný spánok môže oslabiť telo a zhoršiť prežívanie menštruačných ťažkostí.
  • Fajčenie: Nikotín môže zúžiť cievy, čo zhoršuje prietok krvi a môže zvýšiť bolesť počas menštruácie.
  • Nepohodlné oblečenie: Tesné oblečenie v oblasti brucha môže spôsobovať nepríjemný tlak a zhoršiť kŕče.

Odporúčame: Spia rozvedení horšie?! Toto sú najväčšie zaujímavosti o spánku

Prečo vlastne menštruáciu sprevádzajú bolesti?

Menštruačné bolesti sú spôsobené kontrakciami maternice, ktorá sa počas menštruácie snaží vypudiť nepotrebné tkanivo z maternicovej výstelky. Tieto kontrakcie sú vyvolané hormónmi nazývanými prostaglandíny, ktoré zvyšujú svalové napätie a môžu spôsobovať bolesti v podbrušku, krížoch či stehnách. 

Intenzita bolesti závisí od množstva prostaglandínov – čím viac ich telo produkuje, tým silnejšie môžu byť bolesti. Tento proces je prirodzený, no u niektorých žien je sprevádzaný výraznejšou bolesťou, najmä ak majú citlivejší nervový systém alebo určité zdravotné problémy, ako sú endometrióza či myómy. Okrem samotných kontrakcií sa na bolesti podieľa aj znížený prietok krvi do maternice počas silných kontrakcií, čo môže spôsobiť pocit tlaku a kŕčov. 

Niektoré ženy môžu pociťovať ďalšie sprievodné príznaky, ako sú nevoľnosť, únava alebo bolesti hlavy, ktoré súvisia s hormonálnymi zmenami v tele. Aj keď sú menštruačné bolesti často považované za „bežnú súčasť“ cyklu, ak sú intenzívne a ovplyvňujú každodenný život, je dôležité konzultovať stav s odborníkom, pretože môžu signalizovať závažnejšie zdravotné problémy.

Aktualizovaný článok: 15.12.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE