Najčastejšie príčiny vzniku kurieho oka: Prečo sa neoplatí liečbu zanedbávať?

Kurie oká predstavujú pomerne častý a zároveň i nepríjemný kožný zdravotný problém, ktorý trápi mnohých. Často vznikajú v oblasti nôh a neraz k ich rozvoju prispieva i človek sám. Hoci nijak zvlášť neohrozujú zdravotný stav pacienta, ich liečba by sa nemala podceňovať.

Odstránenie tohto malého zdravotného a v podstate i kozmetického problému môže byť časom o to ťažšie. V článku vám prezradíme, aké sú príčiny kurích ôk, ako ich identifikovať aj aké sú možnosti liečby. 

Ako vyzerá kurie oko a ako si ho nepomýliť s iným kožným útvarom? Ako spoznať bradavicu a odlíšiť ju od kurieho oka? Dá sa zabrániť tvorbe kurieho oka? A aká je účinná liečba?

Povrchové kožné ochorenie – ako rozpoznať kurie oko?

Pod označením kurie oko, latinsky Clavus, rozumieme kožné ochorenie, pri ktorom vzniká do žlta sfarbený ohraničený útvar na pokožke. U postihnutého sa vytvorí kruhovité ložisko zhrubnutej pokožky, ktoré je mierne vyvýšené a ktorého priemer býva zvyčajne okolo jedného centimetra.

Najčastejším miestom výskytu kurích ôk sú chodidlá, a to najmä prsty, ale napríklad i päty. Rovnako sa však môžu vyskytovať aj v okolí článkov na rukách.

Rizikové faktory vzniku kurieho oka

Aké má kurie oko príčiny? Tento ohraničený útvar na pokožke vzniká vtedy, keď na určité miesto na koži, najmä teda v oblasti výskytu kosti, pôsobí dlhotrvajúci a sústavný tlak. Príčinou rozvoja kurieho oka býva v mnohých prípadoch práve nevhodná obuv, ktorá tlačí na konkrétne miesta na chodidle.

V mnohých prípadoch s týmto zdravotným problémom bojujú ženy, a to kvôli noseniu nie práve ideálnej obuvi. Kurie oká však často vznikajú aj u jedincov s rôznymi ortopedickými problémami a deformitami chodidiel.

Hlavné rizikové faktory:

 • zlá obuv,

 • nosenie obuvi bez ponožiek,
 • vrodené deformácie chodidiel,
 • hre na hudobnom nástroji,
 • vyšší vek.

Odporúčame: TOP 5 dôvodov, prečo jesť avokádo: Doprajte si ho ešte dnes!

kurie oko

Zdroj: Shutterstock®

Prvé príznaky – ako rozlíšiť kurie oko?

Kurie oko nie je mozoľom ani bradavicou. Na rozdiel od obyčajného mozoľa býva na kurom oku viditeľné akési čierne jadierko, respektíve koreň. Ak tento kužeľovitý stred kurieho oka zasiahne väzivový obal kosti, pacient môže pociťovať nepríjemnú bolesť.

Kurie oko je však pred začatím liečby potrebné odlíšiť aj od bradavice, ktorej povrch je typicky bradavicovito zbrázdený a hrboľatý. Bradavica máva rôznu farbu a vyskytuje sa kdekoľvek na tele.

Zásadný rozdiel medzi bradavicou a kurím okom, ktorý však nie je viditeľný, je ten, že príčinou vzniku bradavice je HPV vírus. Kurie oko na rozdiel od toho nie je infekčne prenosné. Jeho povrch je primárne hladký, no pri jeho škriabaní sa útvar začne drobiť, zdrsnie a dokonca výrazne zbelie.

Možnosti liečby – odborná liečba

Kurie oko spôsobuje jedincovi zvyčajne nemalú bolesť, a to najmä pri chôdzi. Je však množstvo spôsobov, ako sa ho zbaviť, pričom liečba by sa rozhodne nemala zanedbávať. S týmto kožným problémom sa môžete obrátiť na pedikérku, ktorá má skúsenosti s odstraňovaním kurích ôk.

Ak je však kurie oko príliš veľké a bolestivé alebo krváca, dozaista je vhodné navštíviť lekára. Dermatológ vám vie taktiež odporučiť viacero ciest, akými sa dá tohto nepríjemného problému zbaviť. Lekárske ošetrenie je neraz najlepšou cestou. Ak vás trápi bolestivé kurie oko, návštevu lekára neodkladajte.

Účinné býva napríklad vypálenie kurieho oka tekutým dusíkom. Tento proces však môže byť mierne bolestivý. Ďalšou možnosťou sú voľnopredajné prípravky v lekárni, určené na bezpečné ošetrenie kurieho oka (napr. laky, olejčeky alebo náplasti na kurie oká – hydrokoloidné náplasti).

Kedy s kurím okom vyhľadať lekára:

 • vzhľad kurieho oka sa výrazne zmenil,
 • kurie oko je začervenané alebo hnisavé,
 • kurie oko krváca,
 • ošetrenie voľnopredajnými prostriedkami neprinieslo žiadne výsledky,
 • kurie oko spôsobuje bolesť,
 • trpíte cukrovkou (pacient môže mať zhoršené hojenie rán).

Odporúčame: Viete, ako používať ricínový olej? Z toľkých možností budete nadšení!

liečba kurích ôk

Zdroj: Shutterstock®

Ako liečiť kurie oko doma?

Ako odstrániť kurie oko doma? Je známych viacero domácich trikov, ako sa zbaviť kurieho oka. Nápomocná môže byť napríklad šťava z lastovičníka, ktorá sa využíva aj pri domácom odstránení bradavíc. Lastovičník možno dostať aj v lekárni v rôznych podobách.

Kým u niektorých môže byť účinná jedna metóda odstránenia kurieho oka, u ďalšieho jedinca môže zabrať zase druhá. Zbavenie sa tohto zdravotného problému je niekedy beh na dlhé trate, no netreba sa vzdávať. Vždy je možné vyskúšať viacero možností liečby.

Domáca liečba kurieho oka – čo nerobiť?

Nesnažte sa nikdy odstraňovať kurie oko násilím a s použitím rôznych prístrojov. Vydlabať kurie oko alebo ho odstrihnúť je skutočne zlý postup a navyše riskantný. Hrozí mechanické poškodenie kože, vznik infekcie a ďalšie komplikácie.

Ako predchádzať kuriemu oku?

Dá sa nejak predchádzať vzniku kurieho oka? Prevencia je do istej miery možná. Najmä, ak sa u vás vyskytujú kurie oká na nohách (opakovanie kurieho oka býva bežné), nezabúdajte na prevenciu a chodidlám venujte dostatočnú starostlivosť. Aká je prevencia kurieho oka? Riziko vzniku kurieho oka možno znížiť aj nasledovne:

 • nemalo by sa zabúdať na nosenie kvalitnej obuvi,
 • pohodlné topánky nesmú odierať ani byť príliš voľné (spôsobuje to mechanické trenie),
 • noste topánky na nízkom opätku,
 • vhodné sú teplé kúpele (doprajte si relaxačný kúpeľ nôh),
 • pravidelne ošetrujte nohy kvalitným hydratačným krémom (vhodné prípravky so zložkami, ako sú ceramidy alebo urea),
 • pravidelne z chodidiel odstraňujte zrohovatenú kožu.

​Článok aktualizovaný 16.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE