Viete, ako používať ricínový olej? Z toľkých možností budete nadšení!

ako používať ricínový olej

Poznáte ricínový olej? Ide o olej, ktorý je za studena lisovaný zo semien ricínu obyčajného. Domovinou tejto rastliny je údajne Afrika. Dorastá do výšky okolo 8 až 10 metrov a charakteristický je krásnymi dlaňovito zloženými tmavozelenými až červenkastými listami a ostnatými tobolkami, v ktorých sa ukrývajú bodkované až škvrnité semená podobné fazuľkám. 

Olej, ktorý sa z nich vyrába, je plný cenných mastných kyselín a má antivírusové, antibakteriálne aj antimykotické vlastnosti. V článku vám prezradíme hneď niekoľko skvelých spôsobov, ako tento jedinečný olej využiť. Čo ricínový olej dokáže? Ako ricínový olej využiť? Na čo je ricínový olej dobrý? 

Výroba ricínového oleja

Výroba ricínového oleja začína zberom semien rastliny Ricinus communis. Semená sa najprv sušia a potom mechanicky lisujú, aby sa získal olej. Najčastejšie sa používa studený lisovací proces, ktorý zachováva maximálnu kvalitu a účinnosť oleja, pretože teplo môže zničiť niektoré prospešné zložky. 

Po lisovaní sa olej čistí a filtruje, aby sa odstránili nečistoty. Výsledkom je hustý, žltkastý olej s vysokým obsahom kyseliny ricínolejovej, ktorá je kľúčovou zložkou ricínového oleja, známeho svojimi liečivými a kozmetickými vlastnosťami.

Najlepšie účinky ricínového oleja:

  • Ricínový olej vyživuje vlasy a podporuje rast vlasov.
  • Ricínový olej hydratuje a zlepšuje zdravie pokožky hlavy.
  • Ricínový olej pomôže pri ošetrení jaziev a podporuje hojenie.
  • Ricínový olej obsahuje kyselinu ricínolejovú, ktorá má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.
  • Ricínový olej podporuje hydratáciu a ochranu pokožky.
  • Aplikácia ricínového oleja pomáha pri prírodnej starostlivosti o pleť a vlasy.
  • Ricínový olej posilňuje a chráni vlasy, najmä pri pravidelnom používaní.
  • Ricínový olej skutočne funguje ako prírodné laxatívum.
  • Naneste ricínový olej na pokožku pre zlepšenie jej hydratácie a elasticity.

Bude vás zaujímať: Čo prezrádza jazyk o našom zdraví? Pozor, môže to byť aj závažné ochorenie

vypadávanie vlasov
Shutterstock®

Tipy na použitie ricínového oleja:

1. Ricínový olej na pleť – pomôže suchej pokožke

Ricínový olej môžete v prvom rade používať ako pleťový či telový olej. Poradí si aj s veľmi suchou pokožkou tela a tváre. Napomáha totiž obnoviť prirodzenú hydratáciu pokožky a taktiež podporuje regeneráciu kožných buniek. Ocení ho aj starnúca pleť, pretože pomáha predchádzať tvorbe vrások. 

Po ricínovom oleji však môžete siahnuť aj pri rozličných kožných ochoreniach a problémoch. Zlepšuje vzhľad jaziev či tmavších škvŕn na pleti, eliminuje zápalové procesy v koži a užitočný je aj pri liečbe bradavíc. Účinný je dokonca i v boji proti striám či akné.

2. Ricínový olej na vlasy

Ako môže ricínový olej pomôcť našom vlasom? Ricínový olej je možné vtierať i ku korienkom vlasov alebo použiť na prípravu olejového zábalu na vlasy. Ak vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, malé množstvo oleja niekoľkokrát týždenne vmasírujte do vlasovej pokožky. Ricínový olej eliminuje stratu vlasov a navyše ich vyživí a zlepší ich kvalitu. Tento olej vám však môže pomôcť vyhrať boj aj s nepríjemnými lupinami. Vlasy tiež chráni pred vysúšaním a lámaním.

3. Ricínový olej na obočie a mihalnice

Ak túžite po hustejších riasach či obočí, skvelým pomocníkom môže byť práve ricínový olej. Ako použiť ricínový olej na mihalnice? Ak vám obočie nie a nie dorásť, napríklad po dlhodobom pravidelnom vytrhávaní, neváhajte ho niekoľkokrát týždenne potierať spomínaným olejom zo semien ricínu. V prípade, že chcete mať hustejšie riasy, aplikujte na ne olej pomocou vatovej tyčinky do uší. Olej sa, samozrejme, nesmie dostať do očí, takže nezabúdajte na opatrnosť!

Odporúčame: TOP bylinky na kožné problémy: Ktoré zatočia s akné, mastnou pleťou či ekzémom?

starostlivosť o nechty
Shutterstock®

4. Ricínový olej na nechty

Ricínový olej vám pomôže nielen ku krajšej pokožke či lepším a zdravším vlasom, ale aj ku krajším nechtom. Neváhajte po ňom siahnuť, ak bojujete s veľmi lámavými nechtami a túžite, aby boli dlhé a pevné. Večer pred spaním si do celého nechtového okolia votrite trochu ricínového oleja. Ideálne je i následne si aspoň na 20 až 30 minút nasadiť bavlnené rukavice. Ak budete trpezlivé a procedúru budete poctivo opakovať, už čoskoro sa dočkáte krásnych nechtov. Ricínový olej navyše i zmäkčí pokožku v okolí nechtov na rukách aj nohách.

5. Prírodný liek na bolesť kĺbov

Ricínový olej je pomocníkom nielen pre krásu, ale i zdravie. Čoraz častejšie sa totiž ukazuje ako účinné liečivo na bolesť kĺbov či tkanív. Pomáha zlepšiť stav a potláča bolesť pri artritíde, dne či reume. Taktiež môže predstavovať úľavu pre namáhané a unavené kĺby aj svalstvo. Dokonca napomáha znižovať zápal nervov. Ricínový olej použite na premasírovanie postihnutých miest či pokojne celého tela.

Ricínový olej ako prírodné laxatívum?

Ricínový olej je známy ako prírodné preháňadlo a často sa používa na podporu trávenia a riešenie zápchy. Ricínový olej obsahuje látky zvanú kyselina ricínolejová, ktorá stimuluje svaly v čreve a urýchľuje pohyb črevného obsahu. Táto vlastnosť ho robí účinným pre krátkodobú úľavu od zápchy.

Ricínový olej zvyčajne pôsobí v priebehu 2 až 6 hodín po užití, preto je vhodné si ho vziať, keď máte prístup na toaletu. Pre dospelých sa zvyčajne odporúča dávka 15 až 60 ml (asi 1 až 4 polievkové lyžice) ricínového oleja. Je dôležité užívať ho s dostatočným množstvom vody alebo džúsu, pretože má silnú chuť a konzistenciu, ktorá môže byť nepríjemná.

Ricínový olej by sa mal používať len na krátkodobú úľavu od zápchy. Jeho dlhodobé používanie môže viesť k elektrolytovej nerovnováhe, dehydratácii a závislosti čriev na stimulácii.

Článok aktualizovaný 9.8.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE