O hormonálnej nerovnováhe a jej následkoch hovoríme vo väčšine prípadov v súvislosti s nežným pohlavím. Výkyvy hormónov však trápia aj mužov, aj keď sa o tom rozpráva podstatne menej. Problémom často býva pokles testosterónu, ktorého výsledkom môže byť diagnóza známa ako gynekomastia. Dá sa zväčšovanie mužských pŕs liečiť?
Gynekomastia a jej vznik
Pri gynekomastii dochádza k opuchu a následnému zväčšeniu prsného tkaniva, čo má za následok to, že mužské prsia sa začínajú podobať tým ženským. Ako už bolo povedané, gynekomastiu má na svedomí hormonálna nerovnováha, respektíve znížená hladina testosterónu v krvi. Práve dostatočné množstvo a prevaha testosterónu v tele muža totiž vyvažuje prirodzenú hladinu estrogénu, čo zastavuje mnohé procesy, napríklad aj zväčšovanie pŕs.
Tento stav môže vzniknúť v rôznych životných obdobiach – u novorodencov v dôsledku materských hormónov, v puberte vplyvom hormonálnych výkyvov, ale aj u starších mužov, kde dochádza k prirodzenému poklesu testosterónu.
Okrem fyziologických príčin môže byť gynekomastia dôsledkom užívania niektorých liekov (napríklad na tlak, psychotropných látok, steroidov), ochorení pečene, obličiek, štítnej žľazy či nádorových ochorení.
Niekedy sa na prvý pohľad banálna hormonálna nerovnováha ukáže ako príznak vážnejšieho zdravotného problému, preto je dôležité gynekomastiu nepodceňovať a konzultovať ju s lekárom.
Pravá gynekomastia vs. pseudogynekomastia
Dôležité je odlíšiť gynekomastiu spôsobenú premnožením žľazového tkaniva od tzv. pseudogynekomastie, pri ktorej ide len o ukladanie tukových zásob v oblasti pŕs. Pseudogynekomastia býva častejšia u mužov s nadváhou a súvisí najmä s metabolickými faktormi, nie hormonálnou nerovnováhou.
Shutterstock®Koho postihuje gynekomastia najčastejšie?
Gynekomastia sa najčastejšie vyskytuje u mladých mužov v pubertálnom veku, kedy je hladina hormónov v tele muža ako na hojdačke. V tomto prípade väčšinou problém odíde sám, keď sa hormóny ustália s pribúdajúcim vekom.
Ohrozenou skupinou sú aj muži v staršom veku, kedy hladina testosterónu prirodzene klesá a pribúda aj podkožný tuk, ktorý pri zväčšovaní pŕs hrá svoju rolu. Gynekomastia často trápi aj mužov s nadváhou či obezitou. Práve tieto diagnózy totiž môžu zvyšovať hladinu estrogénu v krvi, k čomu sa vizuálne opäť pridáva aj nadmerné množstvo tuku.
Nie je nevídané, že sa so zväčšeným poprsím muž i narodí. Je to však prirodzené, keďže novorodenec môže mať v tele prebytok estrogénu od matky a mierne zväčšenie pŕs vyrieši niekoľko týždňov, kedy hladina estrogénu v krvi bábätka klesne.
Na ktoré symptómy si treba dať pozor?
Nezvyčajné zväčšenie jedného alebo oboch prsníkov, napätie, bolestivosť alebo hmatateľná hrčka v prsníku by mali byť signálom na odborné vyšetrenie. Aj keď ide najčastejšie o nezhubné zmeny, včasná diagnostika pomáha vylúčiť aj závažnejšie príčiny, vrátane zriedkavého výskytu karcinómu.
Čo spôsobuje zväčšovanie pŕs u mužov?
Gynekomastia nemusí súvisieť čisto s vekom a prirodzenou hormonálnou nerovnováhou. Spôsobiť ju môžu aj lieky (najmä tie na liečbu ochorení srdca či vredov), ochorenia obličiek a pečene, nadmerný príjem alkoholu, drog (dokonca i marihuany) a spojená môže byť i s infekciou semenníkov.
Súvislosť so životným štýlom
Niektoré faktory zo životného štýlu významne zvyšujú riziko vzniku gynekomastie. Patria sem najmä zneužívanie anabolických steroidov, častá konzumácia alkoholu, fajčenie marihuany či užívanie niektorých doplnkov výživy. Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, pravidelný pohyb a dostatočný spánok podporujú hormonálnu rovnováhu a môžu pomôcť znížiť riziko tohto problému.
Shutterstock®Diagnostika gynekomastie – ako lekár určí príčinu?
Skôr než sa rozhodne o liečbe, je potrebné zistiť, čo gynekomastiu spôsobuje. Diagnostika zahŕňa:
fyzikálne vyšetrenie prsníkov (zhodnotenie veľkosti, symetrie, prítomnosti hrčiek),
vyšetrenie krvi na zistenie hormonálnych hladín (testosterón, estrogén, prolaktín, hCG a ďalšie),
ultrazvuk prsníkov a semenníkov, prípadne mamografia (na vylúčenie nádoru),
vyšetrenie pečene, obličiek alebo štítnej žľazy, ak je podozrenie na sekundárnu príčinu.
Ako prebieha liečba gynekomastie?
Ak má muž pocit, že jeho prsia sú neprirodzene veľké, navštíviť by mal ambulanciu svojho všeobecného lekára. Ten ho pravdepodobne odkáže na špecializovanú ambulanciu. Za účinnú liečbu gynekomastie sa považuje hormonálna liečba s cieľom vyrovnať hormonálnu nerovnováhu v tele muža či chirurgický zákrok. O zmenšovaní pŕs sa opäť bavíme väčšinou v súvislosti so ženami, no robí sa aj u opačného pohlavia.
Alternatívne možnosti – čo skúsiť pred operáciou?
Zníženie telesného tuku – niekedy pomôže aj samotné schudnutie, najmä ak ide o pseudogynekomastiu.
Zmena liekov – ak gynekomastiu spustili konkrétne lieky, lekár môže odporučiť ich vysadenie alebo nahradenie.
Fytoterapia – niektoré rastliny (napr. senovka grécka) sa využívajú ako doplnky na podporu tvorby testosterónu, no ich účinnosť je obmedzená a vždy by mali byť konzultované s lekárom.
Môže sa gynekomastia vrátiť?
Áno – najmä ak sa nelieči základná príčina alebo ak pacient po operácii nezmení životný štýl. Zvlášť pri užívaní steroidov alebo neliečených hormonálnych poruchách sa gynekomastia môže znova objaviť. Po chirurgickom odstránení žľazového tkaniva je však riziko recidívy výrazne nižšie.
Psychologický dopad a kvalita života
Zväčšené prsia môžu u mužov viesť k zníženému sebavedomiu, úzkosti či vyhýbaniu sa spoločenským situáciám (napr. pláž, bazén, posilňovňa). Preto je dôležité o gynekomastii hovoriť otvorene a bez hanby – ide o častý problém, ktorý má riešenie.
Aktualizovaný článok: 21.05.2025