Hormonálne výkyvy u mužov: Ako riešiť zväčšovanie mužských pŕs?

O hormonálnej nerovnováhe a jej následkoch hovoríme vo väčšine prípadov v súvislosti s nežným pohlavím. Výkyvy hormónov však trápia aj mužov, aj keď sa o tom rozpráva podstatne menej. Problémom často býva pokles testosterónu, ktorého výsledkom môže byť diagnóza známa ako gynekomastia. Dá sa zväčšovanie mužských pŕs liečiť?

Pokles mužského hormónu

Pri gynekomastii dochádza k opuchu a následnému zväčšeniu prsného tkaniva, čo má za následok to, že mužské prsia sa začínajú podobať tým ženským. Ako už bolo povedané, gynekomastiu má na svedomí hormonálna nerovnováha, respektíve znížená hladina testosterónu v krvi. Práve dostatočné množstvo a prevaha testosterónu v tele muža totiž vyvažuje prirodzenú hladinu estrogénu, čo zastavuje mnohé procesy, napríklad aj zväčšovanie pŕs.

Inšpiruj sa: Ako zdravo pribrať? 7 tipov, ktoré vám s tým pomôžu!

gynekomastia u mužov

Zdroj: Shutterstock®

Koho postihuje gynekomastia najčastejšie?

Gynekomastia sa najčastejšie vyskytuje u mladých mužov v pubertálnom veku, kedy je hladina hormónov v tele muža ako na hojdačke. V tomto prípade väčšinou problém odíde sám, keď sa hormóny ustália s pribúdajúcim vekom.

Ohrozenou skupinou sú aj muži v staršom veku, kedy hladina testosterónu prirodzene klesá a pribúda aj podkožný tuk, ktorý pri zväčšovaní pŕs hrá svoju rolu. Gynekomastia často trápi aj mužov s nadváhou či obezitou. Práve tieto diagnózy totiž môžu zvyšovať hladinu estrogénu v krvi, k čomu sa vizuálne opäť pridáva aj nadmerné množstvo tuku.

Nie je nevídané, že sa so zväčšeným poprsím muž i narodí. Je to však prirodzené, keďže novorodenec môže mať v tele prebytok estrogénu od matky a mierne zväčšenie pŕs vyrieši niekoľko týždňov, kedy hladina estrogénu v krvi bábätka klesne.

Odporúčame: Aké sú rizikové faktory kŕčových žíl? Na toto si treba dávať pozor!

zmenšenie pŕs

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje zväčšovanie pŕs u mužov?

Gynekomastia nemusí súvisieť čisto s vekom a prirodzenou hormonálnou nerovnováhou. Spôsobiť ju môžu aj lieky (najmä tie na liečbu ochorení srdca či vredov), ochorenia obličiek a pečene, nadmerný príjem alkoholu, drog (dokonca i marihuany) a spojená môže byť i s infekciou semenníkov. 

Ako prebieha liečba gynekomastie?

Ak má muž pocit, že jeho prsia sú neprirodzene veľké, navštíviť by mal ambulanciu svojho všeobecného lekára. Ten ho pravdepodobne odkáže na špecializovanú ambulanciu. Za účinnú liečbu gynekomastie sa považuje hormonálna liečba s cieľom vyrovnať hormonálnu nerovnováhu v tele muža či chirurgický zákrok. O zmenšovaní pŕs sa opäť bavíme väčšinou v súvislosti so ženami, no robí sa aj u opačného pohlavia. 

1 komentár
Jana Komadová

Jana Komadová

22.05.2021 12:00

Tak to som nevedela

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE