Aké sú príznaky chorej pečene? Tieto z nich by sme mali poznať!

Pečeň, ktorá váži v priemere asi 1,5 kilogramu a je tvorená štyrmi lalokmi, v ľudskom organizme plní hneď niekoľko dôležitých funkcií.

Je súčasťou našej tráviacej sústavy, z tela odstraňuje škodliviny, vplýva na metabolizmus mnohých dôležitých látok a taktiež predstavuje zásobáreň viacerých živín. Má úlohu pri vstrebávaní tukov aj absorpcii vitamínov rozpustných v tukoch. Taktiež sa v jej bunkách tvorí žlč. 

Ak pečeň, ktorá je uložená v pravej hornej časti brušnej dutiny, v organizme neplní v dôsledku poškodenia svoju funkciu, môže to viesť k rozvoju viacerých zdravotných problémov.

Poškodenie tohto orgánu pritom môže byť vyvolané nádormi, chybami enzýmov, infekciami či pôsobením alkoholu alebo drog. Viete, ako sa prejavuje chorá pečeň? 

Rozdielne ochorenia tejto žľazy s vonkajším vylučovaním sa môžu prejavovať na našej pokožke aj trávení. Aké sú najčastejšie príznaky chorej pečene, to sa dozviete v nasledujúcom článku.

Pozri aj: Použitie sódy bikarbóny: 7 jednoduchých trikov, ktoré musíte poznať!

tráviace problémy

Zdroj: Shutterstock®

1. Problémy s trávením

Ako sme spomínali už vyššie, pečeň radíme medzi orgány tráviacej sústavy. Ak je jej funkcia z dôvodu ochorenia či iného poškodenia narušená, má to výrazný dopad v prvom rade aj na činnosť tráviaceho traktu a procesov, ktoré v ňom prebiehajú.

Jedinec s narušenou funkciou pečene môže mať problém s trávením mastnejších jedál či so správnym vstrebávaním živín. Pri vážnejších ochoreniach tohto orgánu sa môžu objaviť problémy, ako je nechuť do jedla, nadúvanie či pálenie záhy a dokonca i zvracanie. 

2. Zmeny na pokožke

I rozličné zmeny na našej pokožke nás môžu upozorniť na možný problém s dôležitou pečeňou. Typickým prejavom je najmä žltkasté sfarbenie kože, ba dokonca očných bielok a nechtov. Príčinou tohto javu je hromadenie látky zvanej bilirubín v tele, a to z dôvodu nedostatočného odstraňovania toxínov.

Začínajúce problémy s pečeňou sa však môžu prejavovať i ďalšími kožnými ťažkosťami, napríklad veľmi suchou a citlivou kožou, ktorá môže aj nepríjemne svrbieť. Výnimkou nie je ani výskyt ekzému či akné. Hlavnou príčinou týchto problémov je najmä to, že pre organizmus je náročné zbavovať sa škodlivín. 

zmeny v moči

Zdroj: Shutterstock®

3. Zmeny moču a stolice

Príčinou zmien vo farbe či konzistencii moču môže byť nielen nejaké ochorenie vylučovacej sústavy, ale aj zhoršená funkcia pečene. U postihnutého sa môže objaviť veľmi tmavý moč, a to zvyčajne oranžovej až hnedej farby. Dokonca môže byť i spenený. Ak spozorujete zmeny vo farbe moču, určite hneď nepanikárte.

Tmavší moč v ranných hodinách je bežný. Často za ním stojí aj dehydratácia organizmu. Ak sa vám zdá, že farba vášho moču je sýta a jeho vôňa skutočne výrazná, začnite si dávať väčší pozor na dostatočný pitný režim. Na chorú pečeň však môžu jedinca upozorniť i zmeny stolice. Tá býva v niektorých prípadoch veľmi bledá alebo krvavá. 

4. Bolesť v brušnej oblasti

Príznakom mnohých ochorení, respektíve nejakého problému v organizme, býva aj bolesť. Aj poškodená pečeň sa môže prejavovať bolesťou na viacerých častiach tela. Najčastejšie ide o bolesť v hornej oblasti brucha, niekedy i v podbrušku.

Postihnutého môžu trápiť nepríjemné tlaky v brušnej oblasti sprevádzané nafukovaním. Vo vážnejších stavoch u chorého vznikajú aj opuchy spôsobené hromadením tekutiny v brušnej dutine. Neskôr sa v dôsledku nesprávnej činnosti pečene objavujú i bolesti hlavy či kĺbov a svalov. 

nadmerná únava

Zdroj: Shutterstock®

5. Nadmerná únava

Prejavom chorej pečene môže byť nakoniec aj nadmerná a dlhodobá únava, najmä ak sa vyskytuje spolu s niektorými vyššie spomenutými zdravotnými ťažkosťami.

Na svoj zdravotný stav si dávajte pozor hlavne v prípadoch, kedy za vašou vyčerpanosťou a ospalosťou nestojí nedostatok oddychu a spánku. Jedincov s poškodenou pečeňou môže trápiť rýchla strata síl, extrémna slabosť, malátnosť až letargia. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach je vhodné svoj zdravotný stav prekonzultovať s lekárom. 

Ďalšie príznaky chorej pečene:

  • zvýšený sklon k tvorbe modrín, 
  • rýchla strata hmotnosti, 
  • krvácanie, ktoré nedokážete zastaviť,
  • úbytok svalovej hmoty,
  • žlté očné bielka, 
  • nevoľnosť a zvracanie, 
  • nechutenstvo,
  • zmätenosť a dezorientácia, 
  • vysoká horúčka, ktorú nie je možné znížiť.

Aktualizovaný článok: 12.6.2023

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE