Čerešne – toto malé, ale DOKONALÉ ovocie je plné vitamínov, minerálov a antioxidantov. Pomôžu vám nielen lepšie spať, ale aj rýchlejšie behať! Čo ešte?
Čerešne s vysokým obsahom antioxidantov a živín vám môžu pomôcť nielen lepšie spať, ale aj rýchlejšie behať! Existuje dôvod, prečo sú čerešne doslova dokonalé ovocie. Sú plné vitamínov, minerálov a antioxidantov.
Čerešne sú kôstkové ovocie, čo znamená, že majú uprostred kôstky alebo semená. Konzumujeme ich mäsitú vonkajšiu časť, ktorá sa pohybuje od zlatožltej až po tmavo karmínovo červenú. Je toto kôstkové ovocie zdravým doplnkom na váš tanier? Absolútne! A prečo?
Čerešne ako dokonalé ovocie – čo všetko čerešne obsahujú?
Červené získavajú svoju bohatú farbu z antokyanov a majú vysoký obsah polyfenolov, ako sú flavonoidy. Tieto fytonutrienty alebo rastlinné chemikálie majú antioxidačné vlastnosti. Antioxidanty chránia pred zápalmi a bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek a prispieť k chronickým ochoreniam, ako je rakovina, cukrovka a srdcové choroby.
Čerešne pomáhajú v boji s rôznymi neduhmi a obsahujú aj:
- Vitamín A,
- Vitamín C,
- Vitamín E.
Jeden prehľad viacerých štúdií zistil, že konzumácia aspoň 45 čerešní denne znižuje zápal spôsobený voľnými radikálmi.
POZOR - ak ste ale citliví na salicyláty, prírodnú rastlinnú chemikáliu nachádzajúcu sa v čerešniach a používanú aj v aspiríne, konzumácia takého množstva čerešní môže viesť k žalúdočnej nevoľnosti a hnačke.
TOP účinky čerešní:
1. Čerešne pre pokojnejší spánok
Čerešňový koláč či miska sladkých čerešní vám pomôže lepšie spať, a to vďaka vysokému obsahu:
- melatonínu – hormónu, ktorý pomáha regulovať cyklus spánku a bdenia,
- serotonínu – chemikálií, ktorá pomáha vášmu telu vytvárať melatonín,
- tryptofánu – aminokyseline, ktorá zvyšuje serotonín.
2. Čerešne zmierňujú bolesti svalov
Štúdie bežcov na dlhé trate naznačujú, že čerešne a čerešňová šťava môžu zmierniť zápal a upokojiť boľavé svaly po tréningu. Protizápalové a antioxidačné vlastnosti čerešní fungujú ako nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén, na zníženie alebo prevenciu bolesti.
Pri čerešniach však nemáte riziko škodlivých vedľajších účinkov, ako sú potenciálne gastrointestinálne, obličkové a možné srdcové problémy.
Iná štúdia zistila, že konzumácia doplnku čerešňového prášku zvyšuje výkon u vytrvalostných bežcov. Bežci, ktorí užívali doplnok 10 dní pred polmaratónom, mali o 13 % rýchlejšie cieľové časy pretekov ako tí, ktorí užívali placebo. A potom sa cítili menej bolestivo.
Depositphotos3. Čerešne v boji proti artritíde
Podľa prieskumu z roku 2017 až 1 zo 4 ľudí s dnou konzumuje čerešne, čerešňový džús alebo čerešňový extrakt, aby znížili riziko bolestivého vzplanutia dny. Nahromadenie kyseliny močovej spôsobuje túto zápalovú artritídu, ktorá môže spôsobiť, že vaše veľké prsty na nohách a iné kĺby budú mať pocit silného pálenia.
Konzumácia čerešní alebo pitie čerešňovej šťavy každý deň môže znížiť hladinu kyseliny močovej a zmierniť bolesť a opuch artritídy. V štúdii s viac ako 600 ľuďmi s dnou, účastníci, ktorí jedli čerstvé čerešne dva dni mali o 33 % menej vzplanutí dny ako tí, ktorí čerešne nejedli vôbec.
4. Čerešne prospievajú srdcu
Šálka čerstvých čerešní obsahuje 260 miligramov draslíka, veľmi málo sodíka a vysoké množstvo rastlinných sterolov (fytosterolov). Potraviny s vysokým obsahom draslíka a nízkym obsahom sodíka, konzumované s mierou, môžu pomôcť znížiť váš krvný tlak a riziko srdcových ochorení.
Navyše, konzumácia rastlinných sterolov je účinný a prirodzený spôsob, ako znížiť hladinu cholesterolu, čo je ďalší krok prospešný pre srdce.
5. Čerešne zlepšujú hladinu cukru
Ďalšia výhoda konzumácie čerešní je, že toto ovocie má nízky glykemický index. Čerešne tiež obsahujú vlákninu zo šupky, vďaka čomu pomalšie zvyšujú hladinu cukru v krvi, pokiaľ nie sú konzervované v sirupe. Vďaka tomu sú čerešne dokonalou pochúťkou pre ľudí s cukrovkou. Mali by sa však konzumovať s mierou!
6. Čerešne znižujú riziko rakoviny
Vieme, že vyvážená strava s množstvom čerstvého ovocia a zeleniny môže pomôcť znížiť riziko rôznych druhov rakoviny. Vysoké množstvo antokyanov a melatonínu v čerešniach chráni pred rakovinotvorným poškodením buniek. Čerešne majú tiež bioaktívne zlúčeniny, ktoré môžu podľa výskumov pomôcť predchádzať rakovine.
Vedeli ste, že...?
Čerešne obsahujú prirodzený melatonín, ktorý podporuje kvalitný spánok.
V ľudovom liečiteľstve sa čerešňové stonky používali na prípravu močopudného čaju.
Tmavšie odrody čerešní majú vyšší obsah antioxidantov než tie svetlé.
Už starí Rimania pestovali čerešne ako obľúbené ovocie cisárov.
V čínskej symbolike sú čerešne znakom ženskosti, plodnosti a šťastia.
Ako čerešne správne skladovať a koľko vydržia?
Čerešne patria medzi rýchlo sa kaziace ovocie, a preto je dôležité s nimi zaobchádzať opatrne. Ak ich plánujete zjesť do jedného dňa, môžete ich nechať pri izbovej teplote. Na dlhšie skladovanie ich však čo najskôr vložte do chladničky, ideálne v plytkej nádobe vystlanej papierovou utierkou.
Nikdy čerešne neumývajte pred uložením – vlhkosť podporuje plesne a urýchľuje skazu. Umývajte ich vždy až tesne pred konzumáciou. V chladničke vydržia čerstvé približne 2 až 3 dni, mrazené (odkôstkované) aj niekoľko mesiacov.
Ako využiť čerešne v kuchyni?
Čerešne sú neuveriteľne univerzálne a chutia rovnako dobre v sladkých aj slaných jedlách. Môžete ich pridať do dezertov, smoothie, šalátov aj omáčok.
Tipy na využitie čerešní:
Čerstvé do jogurtu alebo ovsených vločiek
Na čerešňový džem, kompót alebo koláče
Do smoothie s banánom a mandľovým mliekom
Ako omáčka k divine alebo grilovanému mäsu
Zamrazené na zimu – ideálne do zdravých dezertov
Čerešne nie sú len sladkým letným pokušením, ale aj výnimočným zdrojom antioxidantov, vitamínov a protizápalových látok. Pravidelná konzumácia tohto sezónneho ovocia môže priniesť množstvo zdravotných benefitov – od lepšieho spánku až po zdravie kĺbov a srdca. Zaradiť čerešne do jedálnička sa preto oplatí nielen pre ich chuť, ale aj pre ich vplyv na celkovú vitalitu.
Aktualizovaný článok: 15.06.2025