Teplovzdušná fritéza je malý zázrak. Prvýkrát ju zapnete s očakávaním a trochu nedôverou – veď ako by sa mohla len tak horúcim vzduchom pripraviť chrumkavá večera? No po prvých pokusoch sa stane nenahraditeľnou súčasťou kuchyne.
Najprv ju vytiahnete na hranolčeky, potom skúsite zeleninu, mäso, sladké koláčiky... a zrazu ju čistíte každý druhý deň. Lebo funguje. A preto sa oplatí poznať triky, ktoré z nej spravia verného pomocníka na úrovni dobrej panvice či ostrého noža.
1. Predohrev teplovzdušnej fritézy a dôvod, prečo naň nezabúdať
Napríklad taký predohrev. Mnohé modely teplovzdušných fritéz majú tlačidlo „Preheat“, niektoré ho nemajú vôbec. Ale oplatí sa túto fázu nepreskakovať. Nahrievanie pred vložením jedla má význam – pomáha rovnomernému prepečeniu, najmä ak pripravujete mäso, ryby alebo pečivo, ktoré má byť chrumkavé. Takže áno, aj keď sa ponáhľate, dajte jej 2 – 3 minútky navyše. Odmení sa vám.
2. Čím vystlať nádobu v teplovzdušnej fritéze
V debate „papier na pečenie verzus alobal“ vedie opatrnosť. Teplovzdušná fritéza totiž pracuje na princípe cirkulácie horúceho vzduchu, a preto je dôležité, aby nič nebránilo tomuto prúdeniu.
Papier na pečenie sa môže použiť, najmä keď pripravujete niečo lepkavé alebo šťavnaté, ale pozor – len ak je zaťažený jedlom. Ak ho tam necháte voľne a pustíte teplý vzduch, ľahko sa rozvíri a prilepí sa na výhrevné teleso.
Alobal je ošemetnejší – niektorí výrobcovia ho neodporúčajú vôbec, najmä kvôli prúdeniu horúceho vzduchu. Ak ho aj použijete, treba ho umiestniť tak, aby nezakrýval celú spodnú časť koša. Prílišné „obalenie“ jedla totiž znižuje účinnosť celej technológie.
3. Nádoby do teplovzdušnej fritézy? Prečo nie!
Áno, niekedy je vhodné vložiť do teplovzdušnej fritézy aj odolnú sklenenú alebo keramickú misku – ideálne pri gratinovaných jedlách, zapečených dezertoch či menších zapekacích pokusoch. Dôležité je, aby riad bol určený na vysoké teploty a nezaberal celý priestor – opäť ide o vzduch.
Ak zablokujete prúdenie, jedlo sa nebude piecť rovnomerne. Fajn sú aj silikónové formičky, ktoré sa ľahko čistia a dajú sa využiť na muffiny, vajíčka či sladké suflé.
Depositphotos4. Používanie oleja v teplovzdušnej fritéze
Olej? Áno aj nie. Hoci sa teplovzdušná fritéza chváli tým, že varí „bez oleja“, pravda je trochu iná – malá lyžička oleja robí divy. Ak pripravujete hranolčeky, pečenú zeleninu, tofu alebo mäso, ľahké postriekanie olejom zabezpečí zlatistý výsledok a lepšiu chuť. Ale zasa – nemá z toho byť fritéza v bazéne. Všetko s mierou.
Dôležité je olej naniesť rovnomerne – ideálne pomocou rozprašovača. A aký typ oleja použiť? Najlepší je olej s vyšším bodom zadymenia – teda napríklad repkový, slnečnicový, avokádový či rafinovaný olivový olej (extra panenský sa pri vysokých teplotách neodporúča). Na sladké recepty sa niekedy hodí aj kokosový olej – najmä pri pečení banánových koláčikov či jablkových taštičiek.
5. Chlieb na mastnotu vo fritéze? Geniálne jednoduché
Ďalší trik, ktorý sa oplatí poznať: ak pripravujete niečo mastnejšie, napríklad slaninu či mastné kúsky mäsa, dajte na dno zásuvky (nie do koša!) krajec staršieho chleba. Nasaje prebytočný tuk a zabráni jeho striekaniu či dymeniu. A ešte si pri tom aj trochu nostalgicky pripomeniete raňajky u starej mamy.
6. Čistenie teplovzdušnej fritézy
Ach, to je tá menej zábavná časť, však? Ale verte, že pravidelným čistením si nielen uľahčíte život, ale aj predĺžite životnosť fritézy a vyhnete sa... no, jemne povedané – podivným vôňam. Ak nechcete, aby teplovzdušná fritéza páchla ako spálený syr alebo ryba z minulého týždňa, venujte jej lásku aj po výkone. Po každom použití umyte kôš aj zásuvku – ideálne vlažnou vodou so saponátom. Mnohé modely sú vhodné aj do umývačky.
Raz za čas skontrolujte výhrevné teleso fritézy a utrite ho jemnou vlhkou handričkou – samozrejme, po vychladnutí. Ak sa objaví zápach, skúste dať do fritézy ohňovzdornú nádobu s citrónovou vodou alebo sódou a „pustiť ju naprázdno“. Stačí pár minút a znovu vonia ako nová.
7. Neprepĺňajte fritézu
Teplovzdušná fritéza dokáže premeniť zemiaky na chrumkavé hranolčeky, mrkvu na karamelizované kúsky a tofu na zlatisté kocky s dokonalým povrchom. Finta pre začiatočníkov – nenapchávajte fritézu ako kufor na dovolenku.
Príliš veľa jedla naraz = málo priestoru na prúdenie horúceho vzduchu = nedopečené a nevábne výsledky. Lepšie je robiť jedlo po menších dávkach. Aj keď máte doma teenagera, ktorý zvládne zjesť polkilový tanier hranolčekov.
Čo všetko sa dá pripraviť v teplovzdušnej fritéze
A čo sa v teplovzdušnej fritéze vlastne dá pripraviť? Klasika ako hranolčeky, kuracie nugetky alebo zeleninové hranolčeky, to už zrejme nikoho neprekvapí. Ale skúste v nej upiecť croissanty z lístkového cesta, mini pizze, tofu marinované v sójovej omáčke, slaninu na chrumkavo alebo dokonca „vysušiť“ chlieb na domáce krutóny.
Alebo chrumkavé kuracie krídelká, lososa s bylinkami, mozzarellové tyčinky, karfiolové „krídelká“, ale aj sladké dezerty – napríklad muffiny, jablkové koláčiky či zapekaný ovocný crumble. Áno, teplovzdušná fritéza je malý kuchynský MacGyver.
A čo robiť, keď vás fritéza prekvapí zvláštnym zápachom hneď po prvých použitiach? Netreba sa zľaknúť – nové spotrebiče si občas musia „sadnúť“. Pomôže niekoľko cyklov naprázdno (napríklad len s troškou citrónovej šťavy alebo vody so sódou v ohňovzdornej miske). A bude ako nová.
Ak ešte váhate, či teplovzdušnú fritézu vytiahnuť zo skrine alebo kúpiť, vedzte, že okrem toho, že šetrí olejom aj časom, ešte šetrí aj vaše nervy. Stačí pár správnych trikov a máte doma pomocníka, ktorý vás už len tak neopustí. Možno vám dokonca bude taký sympatický, že si preň vymyslíte aj meno.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos