Je používanie alobalu škodlivé? Tu je celá pravda o hliníku!

Strieborná fólia, do ktorej často balíme jedlá a potraviny, sa nachádza azda v každej domácnosti. Alobal je naozaj všestranným pomocníkom v kuchyni a niektoré gazdinky si bez neho varenie a skladovanie jedla nevedia predstaviť.

Už dlhšiu dobu však počúvame len o tom, aký je alobal škodlivý a zlý pre zdravie človeka. Je teda používanie alobalu skutočne škodlivé?

Hliník je aj vo vzduchu - aké sú riziká hliníka?

Alobal je tenká hliníková fólia a hliník je jeden z najbohatších kovov na zemi.

Malé množstvá hliníka sa nachádzajú v pôde, vo vode, vo vzduchu a aj v jedle, vrátane ovocia a zeleniny, mäsa, rýb či mliečnych produktov a liekov.

 • Prijímaniu malého množstva hliníka do tela sa teda pravdepodobne nevyhnú ani tí najväčší odporcovia alobalu.
 • Prijímanie malého množstva hliníka do tela sa teda považuje za úplne bezpečné. 
 • Nie je preto potrebné lámať si nad tým hlavu, pretože nie všetok hliník, prijímaný do tela, je aj vstrebaný. Väčšina sa vylúči v moči.

Ako správne používať hliníkovú fóliu, aby bola bezpečná?

Prejdime teda k skutočnému kameňu úrazu - k hliníkovej fólii, ktorá je niektorými ospevovaná a inými zasa zatracovaná pre jej údajnú škodlivosť na ľudské zdravie. Kde je teda pravda?

Naozajstným a nevyvrátiteľným faktom je, že alobal a kuchynské pomôcky, vyrobené z tohto materiálu, naozaj môžu do jedla uvoľňovať hliník. To znamená, že denný príjem tohto kovu do tela sa tak môže zvýšiť. Množstvo uvoľňovania hliníka však závisí od niekoľkých premenných:

 • teploty - viac hliníka sa uvoľňuje pri vyšších teplotách,
 • ingrediencií - najviac sa ho uvoľňuje, keď varíte s kyslými potravinami, ako sú napríklad paradajky a pridávate koreniny, napríklad aj soľ, korenie či iné koreniny.

Neprehliadnite: Zdravé cviklové recepty: Zaraď červený poklad do svojho jedálnička

pomôcky z alobalu

Zdroj: Shutterstock®

Aký je hlavný problém alobalu?

Alobal má niekoľko hlavných problémov:

 • Životné prostredie - výroba alobalu vyžaduje veľké množstvo energie a prírodných zdrojov. Získavanie hliníka z rudy vyžaduje ťažbu a spracovanie, čo vedie k znečisteniu ovzdušia, vôd a pôdy. Okrem toho, recyklácia alobalu je náročná a len malé množstvo sa skutočne recykluje, čo vedie k veľkému odpadu.
 • Zdravotné riziká - alobal je bežne používaný pri balení potravín, ako aj pri varení. Avšak existujú obavy, že používanie alobalu pri varení a pečení môže uvoľňovať hliník do potravy, čo môže mať negatívny vplyv na ľudské zdravie. Prílišné množstvo hliníka v tele môže byť spojené s neurologickými ochoreniami, ako je napríklad Alzheimerova choroba.
 • Jednorazové použitie - veľa alobalu sa používa iba raz a potom sa zahadzuje. Tento jednorazový použitie prispieva k tvorbe obrovského množstva odpadu, ktorý sa ťažko recykluje. Znečisťuje životné prostredie a zvyšuje náklady na odstraňovanie odpadu.
 • Alternatívy - existuje niekoľko vhodných alternatív na alobal, ktoré môžu byť šetrnejšie k životnému prostrediu. Napríklad používanie dobre uzatvárateľných plastových alebo sklenených nádob môže byť udržateľnejšou voľbou.

Sumarizujúc, hlavným problémom alobalu je jeho negatívny vplyv na životné prostredie, potenciálne riziká pre zdravie a vysoký podiel jednorazového použitia a ťažko recyklovateľného odpadu.

Všetkého veľa škodí - pozor na zdravotné riziko

Aj pri bezpečnosti užívania hliníkovej fólie skončíme na starom známom porekadle, že všetko by sme mali do tela prijímať s mierou. Všetkého príliš veľa škodí a to aj hliníka.

Ak sa teda bez alobalu neviete pri príprave určitých druhov jedál zaobísť, použite ho, no pre istotu si ho odoprite pri iných dobrotách, ktoré pripravujete najmä vo vysokých teplotách.

 • Alzheimerova choroba - príliš veľa hliníka v tele sa totiž spája s Alzheimerovou chorobou a s poruchami nervového systému, aj keď spojitosť týchto chorôb s hliníkom nebola dostatočne vedecky dokázaná.
 • Aj keď alobal zo svojho života úplne vyradiť nemusíte, odporúča sa jeho používanie minimalizovať - len pre istotu.

Odporúčame aj: Intenzívna tabata na spaľovanie tukov: Pomôže zhodiť prebytočné kilá!

hliník pri varení

Zdroj: Shutterstock®

Zabudnite na alobal - je to naozaj nevyhnutné?

Alobal je materiál, ktorý sa často používa na zabalenie potravín.

Napriek tomu, že môže byť veľmi užitočný, existujú určité nebezpečenstvá spojené s jeho používaním.

POZOR - pri vysokej teplote dochádza k uvoľňovaniu hliníka z alobalu do potravy. Hliník môže byť škodlivý a spája sa s mnohými zdravotnými problémami, ako sú napríklad ochorenia pečene, neurologické poruchy, osteoporóza a dokonca aj Alzheimerova choroba. Ak potraviny zabalíte do alobalu a vystavíte ich vysokým teplotám, môže to zvýšiť riziko prenosu hliníka do jedla.

Alobal navyše nie je ľahko recyklovateľný, pretože obsahuje kombináciu kovu a plastu. Jeho spracovanie je náročné a vyžaduje značné množstvo energie. Veľké množstvo alobalu končí na skládkach, kde sa rozkladá veľmi dlho a znečisťuje životné prostredie.

Potraviny a hliník

Pri používaní alobalu je dôležité dodržiavať nasledujúce opatrenia:

 • Nepoužívajte alobal pri varení potravín priamo obal ako improvizovanú nádobu.
 • Nepoužívajte alobal na kyslé potraviny, ako sú citróny alebo paradajky, pretože kyseliny môžu pomáhať uvoľňovať hliník z alobalu.
 • Pri balení jedál do alobalu sa snažte zabaliť ich tak, aby potraviny neprišli do priameho kontaktu s povrchom alobalu.
 • Ak je alobal poškodený alebo narušený, neodporúča sa ho používať.

Alternatívy alobalu

Existuje niekoľko alternatív, ktoré môžu nahradiť skladovanie potravín alobalom, ako napríklad:

 • Výrobky zo včelieho vosku - môžete použiť výrobky zo včelieho vosku, ako napríklad včelie voskové štítky alebo obaly na jedlo. Včelí vosk je prírodný a recyklovateľný materiál, ktorý dokáže nahradiť alobal pri balení jedla.
 • Silikónový obal - silikónové obaly sú ďalšou alternatívou alobalu. Sú pružné a dajú sa použiť na obalenie priamo na potraviny, ako sú dojčenské misky, misky na jedlo alebo misky na zvyšky jedla.
 • Papier na pečenie - papier na pečenie môžete použiť ako náhradu alobalu. Je biologický a recyklovateľný.
 • Sklenené nádoby s vekom - sklenené nádoby s vekom sú ďalšou možnosťou. Môžete si uložiť potraviny do sklenených nádob a uzavrieť ich viečkami. Sklo je ľahko recyklovateľné a viečka môžu byť vyrobené z plastov, ktoré sa dajú recyklovať.
 • Vrecúška z látky - vrecúška z látky sú tiež veľmi užitočnou alternatívou. Môžete ich použiť na uloženie čerstvého ovocia, zeleniny alebo občerstvenia. Sú vhodné aj na opakované použitie.

Aktualizované na 02.02.2024

2 komentárov
Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

24.11.2018 14:30

O škodlivosti hliníka som samozrejmé vedela. Akosi som ho vôbec nespajala s fóliou.Nuž, teraz sa ju už vynasnažím obmedziť pri používaní v kuchyni.Istota, je istota...

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

26.11.2018 21:44

Alobal veľmi nepoužívam , minule som na radu z internetu piekla koláč a nemala som papier na pečenie,dala som alobal a celý koláč sa mi nalepil k nemu...nepríjemné. Inak sa alobalu nebojím, aj keď je z hliníka

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE