Mýty o výžive: Je tuk zabijak a raňajky najdôležitejšie jedlo dňa?!

mýty o výžive

Keď chceme začať žiť zdravšie, najčastejšie nám napadne, že nás zachráni len zdravá strava či striedmejšie stravovanie sa. Často slepo veríme i tomu, že keď vysadíme cukor a tuk, kilá pôjdu dole, takpovediac, samé. To však nie sú jediné zavádzajúce informácie, ktorým mylne veríme a riadime sa nimi. 

Mýty o výžive sú naozaj po celom internete, šíria sa i v časopisoch a v niektorých prípadoch dokonca aj medzi odborníkmi. Aj preto sme pre vás vyhľadali TOP mýty o výžive, ktoré by ste určite mali poznať, ak chcete vedieť ako na zdravší život

Nepravdy o výžive

Viesť zdravší životný štýl sa snažia mnohí z nás. Niektorí z nás chcú schudnúť nejaké to nadbytočné kilo, iných k vedeniu zdravšieho života dohnalo krívajúce zdravie. Aj preto je veľmi dôležité uviesť veci na pravú mieru a oddeliť tak od seba úplné nepravdy, ktoré nám v konečnom dôsledku môžu len a len ublížiť, zavádzajúce polopravdy a napokon tie skutočné fakty. Pozrieme sa pritom na to, čo hovorí veda opierajúca sa o relevantné a dlhoročné štúdie a tiež uznávaní odborníci. 

Odporúčame: Ideálna pracovná desiata diabetika: Čím v office zahnať hlad?

TOP 10 mýtov o výžive

1. Raňajky — najdôležitejšie jedlo dňa?

Aký je mýtus? Koľkokrát v živote ste počuli, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa? Podľa vedeckých poznatkov to tak nemusí byť. V každom prípade by raňajky nemali vynechávať deti vo vývoji.

Aký je fakt? Podľa odborníkov by ste nemali raňajky vynechávať, ak ste na ne zvyknutí a vyhovujú vám. Ak však nemáte vo zvyku raňajkovať a jete o niečo neskôr, nenúťte sa do nich.

2. Príjem verzus výdaj

Aký je mýtus? Niektorí ľudia (aj tréneri) chudnutie pripisujú jednému princípu, a síce, že kalorický výdaj musí prevyšovať príjem. Aj keď je na tom niečo pravdy, nie je to jediné pravidlo chudnutia, ako sa o ňom často hovorí. Do úvahy treba zobrať mnoho premenných, pretože chudnutie môže ovplyvniť aj porucha štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha či určité liečivá aj genetika.

Aký je fakt? Niektorí ľudia sa môžu snažiť koľko chcú a aj keď je ich kalorický výdaj vyšší než príjem, neschudnú.

Pozri aj: Osvedčené tipy výživových poradcov, ako schudnúť po štyridsiatke!

nízkotučné potraviny
Depositphotos

3. Nízkotučné je dobré

Aký je mýtus? Ďalší mýtus, ktorým sa vo svojom stravovaní riadi nespočetné množstvo ľudí. Kupujú len produkty s označením „low-fat", teda nízkotučné a myslia si, že robia dobre. Podobne je to aj s výrobkami s označením „light", teda ľahké či „diet", teda diétne. Tieto produkty však možno neobsahujú toľko tuku, no často si to vynahrádzajú na vysokom obsahu soli a cukru.

Aký je fakt? Väčšinou sa oplatí kupovať a konzumovať klasické výrobky, než tie, ktoré sa tvária ako zdravšia alternatíva. 

4. Sacharidy sú nezdravé

Aký je mýtus? Mýtus, ktorý má za dôsledok to, že sa mnohí ľudia úplne vyhýbajú sacharidom, pretože si myslia, že sú nezdravé a priberá sa z nich. Nuž, tu platí, že netreba hádzať všetky sacharidy alebo inak uhľohydráty do jedného vreca. Pravdou je, že zdravé sacharidy, ako napríklad koreňová zelenina alebo strukoviny, sú plné vlákniny, vitamínov a minerálov nevyhnutných pre zdravie organizmu. 

Aký je fakt? Zo zdravých sacharidov bude ľudské telo len a len benefitovať. Vyhýbať sa im preto nie je vôbec zdravé, práve naopak. 

5. Tuk ako úhlavný nepriateľ

Aký je mýtus? Veľké percento ľudí si myslí, že čosi také ako zdravé tuky neexistuje. Mýlia sa a je to opäť niečo podobné, ako so sacharidmi, o ktorých sme sa bavili v predchádzajúcom mýte. Zdravé jedlá s vysokým obsahom tuku by mali byť v jedálničku zastúpené tak, ako jedlá s obsahom zdravých sacharidov. Ukázalo sa dokonca i to, že ľudia, ktorí zo svojej stravy tuky vyradili úplne majú nábeh na mnoho ochorení.

Aký je fakt? Jesť zdravé tuky je pre zdravie človeka rovnako dôležité ako jesť zdravé sacharidy a bielkoviny. Ich zdrojom sú orechy, ryby, semienka. 

6. Chudý človek je zdravý človek

Aký je mýtus? Človek, ktorý je na pohľad chudý, teda nemá viditeľný prebytočný tuk je podľa mnohých automaticky aj zdravým človekom. Takto však zdravie nefunguje. Ak ešte nepoznáte pojem štíhla obezita, mali by ste si ho naštudovať. Pri tejto diagnóze môže byť i chudý človek chorý a môže trpieť mnohými ochoreniami podobne ako skutočne obézny človek.

Aký je fakt? Na to, aby ste boli zdravým človekom nemusíte byť nutne i človekom chudým. Aj na pohľad pribratejší človek, ktorý sa zdravo stravuje a vedie aktívny život, môže byť zdravý. Naopak, štíhla obezita sa stáva čoraz väčším strašiakom.

Odporúčame: Ako zahnať chuť na sladké? Daj šancu týmto osvedčeným radám

smoothies
Depositphotos

7. Smoothie a šťavy – kontroverzné zdravie v pohári

Aký je mýtus? Príprava smoothies a odšťavovanie môže človeku priniesť mnoho zdravotných benefitov, najmä dokáže poriadne zvýšiť príjem potrebných vitamínov a živín. To však len v prípade, že svoje smoothie a džús pripravujete správne. Pozor, hotové smoothies, ktoré kupujete v obchodoch sú často plné cukru. Podobne je to aj s džúsmi.

Aký je fakt? Nie všetky smoothies a džúsy sú zdravými náhradami jedla. Sporné bývajú najmä tie kupované v obchode, ktoré sú často plné kalórií a cukru.

8. Vajcia zvyšujú cholesterol a sú nezdravé

Aký je mýtus?  Mnohí sa stále domnievajú, že konzumácia vajec zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a mala by sa obmedziť.

Aký je fakt? Aktuálne výskumy ukazujú, že cholesterol z potravín, ako sú vajcia, má na hladinu cholesterolu v krvi menší vplyv, než sa kedysi predpokladalo. Vajcia sú bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálov a ich konzumácia v primeranom množstve je pre zdravých ľudí bezpečná.

9. Voda s citrónom ráno detoxikuje organizmus

Aký je mýtus?  Voda s citrónom je často prezentovaná ako zázračný nápoj na „detoxikáciu“ organizmu a zlepšenie trávenia.

Aký je fakt? Voda s citrónom môže byť osviežujúca a podporiť hydratáciu, ale nemá žiadne špeciálne detoxikačné účinky. Naše telo má vlastné detoxikačné mechanizmy – pečeň a obličky, ktoré nepotrebujú špeciálne nápoje na správne fungovanie.

10. Bezlepková strava je zdravšia pre každého

Aký je mýtus?  Stále viac ľudí sa domnieva, že bezlepková diéta je prospešná pre zdravie aj u osôb bez celiakie alebo citlivosti na lepok. Tento mýtus podporujú celebrity a rôzne trendy, ktoré tvrdia, že bezlepková strava zlepšuje trávenie či dokonca znižuje hmotnosť.

Aký je fakt? Bezlepková diéta je nevyhnutná pre ľudí s celiakiou alebo citlivosťou na lepok, ale pre ostatných môže obmedziť príjem niektorých vitamínov a minerálov, ktoré sa nachádzajú v obohatených obilninách. Ak nemáte diagnózu celiakie, nie je dôvod vynechávať lepok zo stravy.

Aktualizovaný článok: 25.10.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE