Máte ho dostatok? Takéto sú najčastejšie prejavy nedostatku zinku!

príznaky nedostatku zinku

Zinok má v našom tele veľké množstvo dôležitých funkcií. Je zodpovedný za normálnu funkciu nemalého počtu enzýmov a podieľa sa na správnej činnosti imunitného systému, pohlavných orgánov či nervov a rovnako prispieva k správnemu hojeniu rán či tvorbe svalovej hmoty. 

Deficit tejto dôležitej látky sa razom odzrkadlí na zdraví človeka. Známe sú pritom mnohé prejavy nedostatku zinku. Radíme medzi ne oslabenie obranyschopnosti aj kožné problémy. Zinok je pritom v mnohých potravinách veľmi dobre zastúpený. 

Medzi najlepšie zdroje zinku radíme vodné živočíchy, ako sú kraby či ustrice, taktiež hovädzie mäso, šošovicu, tekvicové semená či mnohé oriešky a dokonca i horkú čokoládu. A ako teda zistiť, či naše telo nebojuje s nedostatkom spomínaného minerálu? Čo sa stane, ak máme zinku príliš málo? 

Odporúčaná dávka zinku a zvýšená potreba zinku

Odporúčaná denná dávka zinku pre dospelú osobu je v rozmedzí 8 – 11 mg. Pre ženy je to približne 8 mg denne, zatiaľ čo pre mužov sa odporúča okolo 11 mg denne. Zvýšenú spotrebu zinku môžu mať tehotné a dojčiace ženy (11 – 12 mg denne), športovci, ľudia s vysokou fyzickou aktivitou či tí s oslabenou imunitou. Vegetariáni a vegáni môžu potrebovať o 50 % viac zinku kvôli horšiemu vstrebávaniu z rastlinných zdrojov, čo predstavuje 12 – 16 mg denne.

Príčiny nedostatku zinku

  • Nedostatočný príjem v strave – Vegánska alebo vegetariánska strava, ktorá neobsahuje dostatok živočíšnych zdrojov zinku.
  • Zlé vstrebávanie – Ochorenia tráviaceho traktu, ako je Crohnova choroba alebo celiakia, môžu brániť správnemu vstrebávaniu zinku.
  • Zvýšená potreba zinku – Tehotné a dojčiace ženy, športovci alebo ľudia s infekciami môžu potrebovať viac zinku, čo môže viesť k jeho nedostatku, ak sa potreby nekompenzujú stravou alebo doplnkami.
  • Konzumácia alkoholu – Alkohol znižuje vstrebávanie zinku a zvyšuje jeho vylučovanie močom.
  • Starší vek – U starších osôb môže byť znížená schopnosť absorbovať zinok, čo môže viesť k jeho nedostatku.

Odporúčame: Prírodné diuretiká: Toto sú najlepšie potraviny na odvodnenie organizmu!

vypadávanie vlasov
Shutterstock®

Ako sa prejavuje nedostatok zinku?

1. Kožné problémy, zhoršené zdravie pokožky

Nedostatok dôležitého zinku sa v mnohých prípadoch prejavuje najskôr na koži. U jedinca sa často vyskytuje problematická pleť, ktorá má sklon k tvorbe vyrážok a akné. Pokožka tiež môže byť veľmi suchá. Bežná je aj tvorba zápalov v koži. Ak človeka trápia nejaké dermatologické problémy, je vhodné v prvom rade zvýšiť v strave podiel zinku. Práve nedostatok tohto minerálu je totiž často príčinou takýchto ťažkostí.

2. Vypadávanie vlasov

Okrem pokožky sa nedostatok zinku podpíše aj na vlasoch. Deficit tejto minerálnej látky radíme medzi časté príčiny vypadávania vlasov a ich postupného rednutia. Taktiež môže dôjsť k celkovému zhoršeniu kvality vlasov. Zinok zohráva rolu v procese obnovy vlasových vlákien. Pre zdravie a krásu vlasov je jednoducho nevyhnutný.

3. Zhoršená kvalita nechtov

Ako sa ešte môže prejaviť nedostatok zinku? K zhoršenej kvalite pleti a zhoršenému stavu vlasov sa do tretice pridáva aj zhoršená kvalita nechtov. Nedostatok zinku sa môže prejaviť krehkými a lámavými nechtami aj ich pomalým rastom. Častá je aj tvorba bielych fliačikov na nechtoch. Ak vám teda problémy robia vaše nepekné nechty a neviete si s nimi dať rady, opäť vyskúšajte do jedálnička zaradiť viac zdrojov tohto cenného minerálu.

Bude vás zaujímať: Aké sú príčiny prasknutej žilky v oku? Môže to byť vážne?

slabá imunita
Shutterstock®

4. Zhoršená imunita

Nielen nedostatok vitamínu C, ale aj zinku vie nepríjemne oslabiť obranyschopnosť človeka. Dostatočná úroveň tohto minerálu v organizme podporuje prirodzenú imunitnú reakciu voči infekciám. Jeho deficit môže viesť k zhoršeniu funkcie imunitného systému, zvýšeniu náchylnosti na infekcie aj spomaleniu hojenia rán. 

U jedinca, ktorý trpí na nedostatok zinku, sa môže častejšie objavovať nachladnutie a stále sa opakujúce infekcie dýchacích ciest.

5. Hnačky

Ďalším prejavom nedostatku zinku je aj chronická hnačka. Za tú je často zodpovedná práve nedostatočná imunita, ktorá je spôsobená deficitom spomínaného minerálu. Telo sa totiž pri oslabení obranyschopnosti horšie bráni rozličným baktériám, ktoré môžu podnecovať rozvoj rozličných zdravotných problémov. Ku hnačke sa okrem toho môže pridať i nechutenstvo.

Odporúčame: Čo je helikobakter pylori? Upozorní naň zlé trávenie aj zápcha!

zlá nálada
Shutterstock®

6. Zlá nálada

Vedeli ste o tom, že nedostatok zinku sa môže prejavovať aj ako zlá nálada? Deficit zinku negatívne vplýva aj na nervový systém človeka a môže viesť k oslabeniu neurologických funkcií. Nedostatok sa môže prejavovať dlhodobo zlou náladou, neustálou nervozitou a podráždenosťou. Dôjsť môže i k zhoršeniu schopnosti sústrediť sa. Vo vážnejších prípadoch sa môžu objavovať až depresie či psychické poruchy.

7. Znížená reprodukčná schopnosť

Nedostatok spomínaného minerálu môže spôsobiť i zníženie reprodukčnej schopnosti u žien aj mužov. U žien sa môžu objaviť i poruchy ovulácie alebo silné menštruačné krvácanie. Výrazný deficit zinku v tele ženy tiež zvyšuje riziko spontánneho potratu. Mužov môže zase v dôsledku nedostatku minerálu trápiť zväčšenie prostaty, poruchy erekcie či zníženie libida.

Zinok v potravinách – aké sú najlepšie zdroje zinku?

  • Hovädzie a jahňacie mäso – Výborné zdroje zinku, hovädzie mäso obsahuje približne 6,5 mg zinku na 100 g.
  • Pečeň a vnútornosti – Bohaté na zinok, podobne ako iné vnútornosti.
  • Ustrice – Jeden z najlepších prírodných zdrojov zinku, obsahujú až 32 mg zinku na 100 g.
  • Kraby, homáre a krevety – Morské plody poskytujú dobré množstvo zinku.
  • Tekvicové semienka – Obsahujú približne 2,2 mg zinku na 30 g.
  • Kešu orechy a mandle – Dobrý rastlinný zdroj, obsahujú približne 1,6 mg zinku na 30 g.
  • Šošovica, cícer a fazuľa – Strukoviny, najmä pre vegetariánov, obsahujú zhruba 2,5 mg zinku na šálku.
  • Quinoa, ovsené vločky a hnedá ryža – Celozrnné potraviny s vyšším obsahom zinku.
  • Mlieko a syr – Mliečne výrobky poskytujú dobré množstvo zinku, 100 g syra môže obsahovať až 3,1 mg.
  • Vajcia – Obsahujú približne 1 mg zinku na jedno veľké vajce.
  • Tmavá čokoláda – Prekvapivo bohatý zdroj zinku, 100 g môže obsahovať až 3,3 mg.

Aktualizovaný článok: 21.10.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE