Toto sú najlepšie zdroje betakaroténu: Sú počas leta aj vo vašom jedálničku?

V dnešnom článku sa pozrieme na najlepšie zdroje betakaroténu. A o akú látku vlastne ide? Betakarotén radíme medzi karotenoidy, čiže prírodné farbivá, ktoré sa vyskytujú v rastlinách, hubách či mikroorganizmoch. Človek ich prijíma v strave, pričom pôsobia antioxidačne a chránia jeho telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Práve betakarotén môžeme zaradiť medzi najznámejšie karotenoidy. 

V našom tele sa z neho vytvára vitamín A, pričom z jedinej molekuly betakaroténu vznikajú až dve molekuly spomínaného vitamínu, ktorý je nevyhnutný pre naše oči. Okrem toho betakarotén preventívne pôsobí proti mnohým druhom rakoviny, chráni srdce aj cievy a podporuje dobrý stav pokožky. Nedostatok tejto látky môže negatívne ovplyvniť zdravie jedinca. A ako telu zabezpečiť dostatok betakaroténu, čo predstavuje množstvo medzi 6 až 15 mg denne? No predsa pomocou pestrej stravy! Jeho zdrojom sú viaceré druhy ovocia aj zeleniny. Poďte sa na ne pozrieť!

Pozri aj: Poznáte účinky probiotík? Dokážu vyriešiť všetky tieto problémy!

sladké zemiaky

Zdroj: Shutterstock®

1. Sladké zemiaky

Nádherne oranžové sladké zemiaky, známe aj ako batáty, sú často súčasťou jedálnička iba u jedincov, ktorý dbajú na zdravú stravu. To je však veľká škoda! Sú predsa nielen veľmi zdravé, ale aj skutočne chutné. Ak ste ešte neochutnali pečené batátové hranolky, mali by ste to rozhodne napraviť. A čo sa týka betakaroténu, tak tieto sladučké zemiaky môžu na 100 gramovú porciu obsahovať cez 5 mg spomínaného karotenoidu.

2. Mrkva

Medzi najznámejšie a najlepšie zdroje betakaroténu radíme aj mrkvu. Na 100 gramov totiž obsahuje až do 8 miligramov tohto karotenoidu. V tomto momente je potrebné zmieniť, že betakarotén sa oveľa ľahšie a vo väčšom množstve uvoľňuje z potravín až po ich tepelnom spracovaní. Hoci je teda chrumkanie surovej mrkvy určite zdravé, vaše telo sa o niečo viac poteší jej varenému dvojčaťu.

3. Melón kantalup

Skvelým zdrojom betakaroténu je aj vynikajú melón kantalup, alebo tiež cantaloupe. Obsahuje okolo 2 mg daného karotenoidu na stogramovú porciu. Tento melón ponúka ľahké letné osvieženie a okrem toho vám doplní aj množstvo ďalších dôležitých látok, a to vrátane vitamínu C či draslíka. Neváhajte si ho nakrájať do chutného ovocného šalátu.

špenát

Zdroj: Shutterstock®

4. Špenát

Zdrojom spomínaného karoteoidu je nielen oranžovo sfarbená zelenina a ovocie, ale aj zelená listová zelenina. V stogramovej porcii špenátu sa skrýva cez 6 mg betakaroténu. Okrem toho nájdeme v tejto porcii aj železo, fosfor, draslík, vitamíny C aj E a slušnú dávku bielkovín či vlákniny. Táto chutná listová zelenina okrem toho napomáha znižovať vysoký cholesterol.

5. Šalát

Okrem špenátu sa môžete spoľahnúť aj na ďalšie druhy listovej zeleniny. Stogramová porcia hlávkového šalátu dokáže telu zabezpečiť cez 5 mg betakaroténu. A čo ešte môžeme zaradiť do jedálnička? Neváhajte pri varení použiť kel, mangold alebo aj listy repy. Dozaista z nich dokáže pripraviť množstvo rozličných chutných jedál.

marhule

Zdroj: Shutterstock®

6. Marhule

Aj spomedzi ovocných druhov môžeme spomenúť dobré zdroje betakaroténu. Výborné sú najmä chutné marhule, ktoré v sebe ukrývajú pokojne okolo 1 mg daného karotenoidu na stogramovú porciu. Tie sú okrem toho známe aj obsahom železa, vápnika, draslíka či vitamínu K. Do jedálnička sa však oplatí zaradiť aj ďalšie druhy ovocia, a to najmä ružový grep, mango či guave.

7. Brokolica

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na brokolicu, ktorá môže obsahovať necelý miligram betakaroténu na 100 gramovú porciu. Túto zeleninu sa však oplatí do jedálnička zaradiť z viacerých dôvodov. Znižuje totiž cholesterol, zlepšuje trávenie, detoxikuje organizmus, podporuje tvorbu krvi aj upokojuje nervový systém. Rovnako vám doplní vitamín E či vitamíny skupiny B.

Pozri aj: Poznáte tieto účinky čaju z dúšky materinej? Vyberte sa na jej zber už teraz!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE