Viete, prečo jesť rebarboru? Ak nie je aj vo vašom jedálničku, zmeňte to!

Skúsené gazdinky dozaista poznajú najrozličnejšie recepty s rebarborou. Z tejto chutnej zeleniny, ktorá je často využívaná skôr ako ovocie, sa dajú pripraviť napríklad úžasné múčniky či dezerty. Dokonalá je jej kombinácia s jahodami. Čo je však dôležitejšie, táto potravina je veľmi zdravá a jej zaradenie do jedálnička sa skutočne vyplatí. 

Rebarboru dlanitú z čeľade stavikrvovité je však potrebné konzumovať v tepelne upravenom stave a primeranom množstve, pretože obsahuje vyšší podiel kyseliny šťavelovej. Keďže je jej teraz v obchodoch aj záhradách neúrekom, je ten správny čas si povedať, ako vplýva na naše zdravie.

1. Je bohatá na mnohé vitamíny aj minerály

Rebarbora je veľmi zdravá zelenina, ktorá obsahuje mnoho telu prospešných látok. Z vitamínov sú v nej zastúpené hlavne vitamíny C, E aj K a taktiež niektoré z vitamínov skupiny B. Rovnako vám doplní draslík, železo, selén, horčík aj fosfor. V tejto zelenine sa však skrývajú aj cenné flavonoidy, antioxidanty, triesloviny či silice. Rebarbora podporuje imunitný systém človeka a má antiseptické účinky.

Odporúčame: Ako si pripraviť hummus? Túto zdravú pochúťku máte hotovú raz-dva!

vývoj kostí

Zdroj: Shutterstock®

2. Podporuje správny vývoj kostí

Táto netradičná zelenina obsahuje viacero látok, ktoré majú blahodarný vplyv na stav a vývoj kostí, a to vrátane vápnika či vitamínu K. Rebarbora zabezpečuje správny vývoj kostí a podporuje ich pevnosť. Môže byť skvelým spôsobom prevencie osteoporózy. Okrem toho má tiež pozitívny vplyv na kĺby a zuby. Rovnako blahodarne pôsobí aj na nervový systém človeka, tvorbu krvi či kvalitu vlasov a nechtov.

3. Podporuje proces trávenia

Rebarbora je z vyše 90 percent tvorená len vodou. Okrem malého podielu bielkovín sa v nej ukrýva aj cenná vláknina, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu tráviaceho systému. Táto zelenina má laxatívny účinok, preto môže byť užitočná pri problémoch so zápchou. Taktiež bojuje s plynatosťou či kŕčmi v žalúdku. Rebarbora podporuje proces trávenia, vylučovanie žlče aj látkovú premenu. Je vítanou súčasťou jedálnička aj pri chudnutí.

vysoký krvný tlak

Zdroj: Shutterstock®

4. Znižuje vysoký krvný tlak

Rebarbora by mala byť aj súčasťou stravy ľudí, ktorých trápi vysoký krvný tlak. Rovnako môže mať vplyv na udržiavanie vhodnej hladiny dobrého HDL cholesterolu. Vďaka obsahu vlákniny dokáže prečisťovať cievy od nadbytočného škodlivého LDL cholesterolu. Rebarbora tak má blahodarný vplyv aj na celý kardiovaskulárny systém a predstavuje dobrú formu prevencie pred nebezpečnými problémami so srdcom a cievami.

5. Podporuje zdravie očí

Rebarbora nakoniec pozitívne ovplyvňuje aj stav našich očí. Okrem iného totiž obsahuje aj luteín, ktorý má antioxidačné účinky a prispieva k ochrane očí pred oxidačným poškodením. Toto prírodné žltooranžové farbivo patriace medzi karotenoidy sa nachádza v sietnici oka, a to konkrétne v makule, ktorá je centrom najostrejšieho videnia. Nedostatok tejto látky môže viesť k rôznych poruchám videnia. Okrem toho má rebarbora aj blahodarný vplyv na pokožku tela.

Rebarborová marmeláda

  • 1 kg rebarbory
  • 600 gramov želírovacieho cukru 
  • šťava z jedného citróna (môžete pridať aj šťavu z pomaranča)
  • podľa chuti a potreby med

Stopky rebarbory očistíte a odrežte konce. Následne rebarboru opláchnite a osušte. Nakrájajte ju na menšie kúsky a vložte do hrnca spolu so želírovacím cukrom. Do hrnca pridajte aj šťavu z citróna, poprípade z pomaranča a med podľa chuti. Zmes pomaly zahrievajte a dobre miešajte, kým sa cukor úplne nerozpustí. 

Akonáhle zmes privediete k varu, je vhodné nechať marmeládu prebublávať, kým nedocielite požadovanú konzistenciu. Samozrejme, marmeládu počas varenie nezabudnite premiešavať, aby sa nepripálila. 

Hotovú marmeládu stiahnite zo sporáka a nechajte aspoň 15 minút odstáť. Následne ju prelejte do pripravených pohárov, uzavrite viečkami a obráťte hore dnom. Takto nechajte vychladnúť do nasledujúceho dňa. 

Aktualizovaný článok: 2.5.2023

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE