Toto sú časté príčiny metličkových žiliek. Dajú sa odstrániť?

metličkové žilky

Metličkové žilky trápia veľké množstvo žien. Zvyčajne nespôsobujú nejaké väčšie zdravotné ťažkosti, i keď môžu byť akousi predzvesťou vážnych kŕčových žíl. Mnohé ženy sa však s nimi trápia hlavne z estetického hľadiska. Pravdou je, že leto sa blíži a nohy, ktoré sú pokryté červenkastými alebo fialovými mierne vystúpenými či len jasne viditeľnými cievkami sa snaží väčšina žien skôr skrývať, ako ukazovať v sukni či šatách. 

Aké sú vlastne príčiny metličkových žiliek? Prečo metličkové žilky na nohách u niekoho vznikajú a u niektorých nie? Sú metličkové žilky nebezpečné? Ako sa zbavíte metličkových žiliek? Na to všetko sa pozrieme v nasledujúcom článku!

Venektázia alebo metličkové žilky

Metličkové žilky, taktiež známe ako pavúčikovité cievky, odborne venektázie, predstavujú drobné rozšírené žilky, ktoré sa objavujú v blízkosti povrchu kože. Na pokožke vytvárajú akúsi viditeľnú sieť, ktorá je svojím vzhľadom často prirovnávaná k pavučine či konárom stromov. Tieto žilky majú zvyčajne červenú alebo fialovú až fialovomodrú farbu, teda na nohách sú viditeľné červené žilky alebo fialové žilky. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú práve na nohách, napríklad na lýtkach aj stehnách, no taktiež môže dôjsť k ich rozvoju v oblasti tváre alebo aj na iných častiach tela. 

Komplikácie metličkových žiliek – sú metličkové žilky nebezpečné?

Metličkové žilky často predstavujú najmä estetický problém (najmä ak je viditeľnosť metličkových žiliek vysoká), no niekedy sa môžu prejavovať i bolesťou a v prípade dolných končatín aj opuchmi nôh. Najčastejšou komplikáciou metličkových žiliek je ich viditeľnosť, čo môže byť pre niektorých ľudí esteticky nepríjemné. Ide o jemné fialové alebo červené žilky, ktoré sa môžu objavovať v rôznych tvaroch, najčastejšie vo forme sietí alebo hviezdic.

Niektorí ľudia môžu pociťovať bolesť alebo nepohodlie v oblasti metličkových žiliek, najmä ak sú spojené s kŕčovými žilami alebo hlbšou žilovou insuficienciou. V niektorých prípadoch môžu metličkové žilky signalizovať problém s krvnou cirkuláciou v dolných končatinách. Keď je cirkulácia oslabená, môže dochádzať k hromadeniu tekutín v nohách, čo vedie k opuchom. Objavujú sa ťažké nohy. 

Ak sa metličkové žilky neliečia, môžu sa zhoršovať a viesť k vzniku väčších kŕčových žíl. Tieto môžu spôsobovať vážnejšie zdravotné komplikácie, vrátane zápalu žíl (flebitída), tvorby krvných zrazenín (trombóza) alebo vredov na nohách.

Pozri aj: Ako predchádzať zlému dychu? Spoľahnite sa na týchto 5 potravín!

metličkové žilky
Shutterstock®

Patofyziológia vzniku metličkových žiliek – aké sú ich najčastejšie príčiny? 

Metličkové žilky sú podobné kŕčovým žilám, no sú oveľa tenšie a zväčša nie sú hmatateľné. Prečo vznikajú červené žilky na nohách? Tieto drobné žilky zvyčajne vznikajú ako následok oslabenia spojivového tkaniva. Na ich rozvoji sa môže podpísať celý rad rozličných ovplyvniteľných aj neovplyvniteľných faktorov. Jedným z nich je aj genetika. Jedinci, u ktorých sa toto ochorenie pravidelne vyskytuje v rodine, majú vyššie riziko vzniku menovaných problémov so žilami. 

Ďalším rizikovým faktorom sú hormonálne zmeny v tele. Hormóny ovplyvňujú v organizme mnohé veci, a to orgány aj rozličné procesy a cievna sústava nie je výnimkou. Náchylnejšie na vznik metličkových žiliek môžu byť ženy užívajúce antikoncepciu, tehotné ženy aj ženy v období prechodu. S metličkovými žilkami sa častejšie trápia práve ženy, no postihujú taktiež mužov.

Ďalším faktorom môže byť aj vyšší vek. Mnohé faktory spôsobujúce vznik venektázií sú však celkom dobre ovplyvniteľné. Ide napríklad o pohyb. Viac ohrozené sú osoby s nedostatkom pohybu a sedavým spôsobom života i jedinci s nadváhou. Taktiež sem spadajú osoby, ktoré napríklad v práci dlhé hodiny stoja. Ďalej sú v rizikovej skupine fajčiari. Podnietiť rozvoj metličkových žiliek môže vo všeobecnosti nezdravý životný štýl. 

Odporúčame: Čo môže spôsobovať sucho v ústach? Tu je 10 možných príčin xerostómie

liečba metličkových žiliek
Shutterstock®

Liečba metličkových žiliek – sklerotizácia adalšie možnosti, ako sa zbaviť metličkových žiliek

V súčasnej dobe existuje množstvo spôsobov, ako bojovať proti metličkovým žilkám. Metódy liečby pritom môžu závisieť napríklad od toho, ako veľmi sú žilky viditeľné, na akých miestach, koľko ich je a ako veľmi sa ich chce jedinec zbaviť. Postihnutý však môže prehodnotiť niekoľko možností a vybrať pre seba tú správnu. 

Dostupných je množstvo rozličných krémov, ktoré sú určené zväčša na masáž a prekrvenie zasiahnutých oblastí. Môžu prispieť k zmierneniu viditeľnosti metličkových žiliek. Mnohé z nich majú aj krycí efekt. Okrem toho sú tu aj trochu invazívnejšie metódy odstránenia metličkových žiliek, a to napríklad takzvaná sklerotizácia či laserové odstránenie. 

Pri sklerotizácii sú do žiliek vstrekované špeciálne roztoky, ktoré ich v konečnom dôsledku napomáhajú vyhladzovať. Pri laserovom odstránení metličkových žiliek dochádza k ich odstraňovaniu bez porušenia vrchnej vrstvy pokožky. Táto procedúra sa však niekedy musí aj opakovať, a to kvôli recidívam tohto zdravotného problému. Akékoľvek možnosti liečby je však vhodné prediskutovať v prvom rade s lekárom!

Odporúčame: Aké sú účinky kurkumy? Toto je 5 dôvodov, prečo jej povedať áno!

prevencia metličkových žiliek
Shutterstock®

Prevencia metličkových žiliek má význam!

Prevencia pred mnohými zdravotnými problémami jednoducho má význam. I keď rozvoj metličkových žiliek môže byť podnietený množstvom neovplyvniteľných faktorov, akým je napríklad práve genetika, nie je dôvod na to, aby sme pre svoje zdravie neurobili maximum. Ak sa teda nachádzate v rizikovej skupine, čo sa menovaného žilového problému týka, je vhodné myslieť i na prevenciu. 

Správnymi krokmi môžete vznik metličkových žiliek oddialiť alebo prípadne i zmierniť a celkovo zlepšiť ich vzhľad. Dôležitý je pritom v prvom rade dostatok pohybu. Nájdite preto vo svojom dennom harmonograme miesto na plávanie, beh či pravidelné dlhšie prechádzky. 

Ak je to potrebné, veľmi nápomocné môže byť zhodenie prebytočných kilogramov. Svojim nohám doprajte kvalitnú a pohodlnú obuv aj pravidelné masáže a, samozrejme, aj oddych. Naše žily, vrátane celého organizmu, ocenia i zdravšie stravovanie.  

Článok aktualizovaný 24.8.2024

Aktualizovaný článok: 25.08.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE