TOP 5 dôvodov, prečo jesť bulgur: Oplatí sa ho zaradiť do jedálnička?

Bulgur predstavuje predvarenú a nalámanú celozrnnú pšenicu. Pochádza hlavne z oblastí Stredozemného mora, či už európskych, alebo aj tých ázijských. Reč je pritom o veľmi zdravej a výživnej surovine, ktorá by v našich jedálničkoch nemala chýbať.

Vedeli ste o tom, že príprava bulguru je rýchla a jednoduchá? Z bulguru sa dá pripraviť množstvo chutných zeleninových aj mäsových pokrmov, z ktorých naše telo získa veľmi veľa živín a potrebných látok.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na zopár dobrých dôvodov, pre ktoré by sme bulgur mali konzumovať pravidelne. Ako pripraviť bulgur? Pre koho je bulgur vhodný? Zistite viac!

Aké má bulgur benefity pre naše zdravie?

1. Bulgur obsahuje veľké množstvo bielkovín

Ako sme už načrtli v úvode, pšeničný bulgur je veľmi výživnou potravinou. Zaradiť ho môžeme medzi dobré rastlinné zdroje bielkovín. V stogramovej porcii nájdeme asi 12 gramov bielkovín, záleží od konkrétneho druhu. Tie pritom predstavujú jednu zo základných zložiek našej potravy.

Na nedostatok bielkovín v strave nás upozorní nadmerná únava či slabosť, neustály hlad aj problémy s kožou či vlasmi, taktiež ochabnutie svalstva. Bulgur je tiež zdrojom viacerých vitamínov skupiny B. Bulgur obsahuje horčík, železo, draslík či vápnik. Samozrejme, o to viac výživný je celozrnný bulgur.

Odporúčame: Ako používať Aloe vera? Tieto spôsoby využitia si ihneď zamilujete!

zdroje vlákniny Shutterstock®

2. Bulgur udržuje zdravé trávenie

Bulgur je známy aj vysoký obsahom vlákniny. V závislosti od druhu môže obsahovať až 10 gramov vlákniny v stogramovej porcii. Vďaka nej konzumáciou bulguru podporíme správnu činnosť tráviaceho traktu. Najmä pre naše črevá je vláknina nenahraditeľná.

Dostatok vlákniny zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie, výživu pre dôležité črevné baktérie a zároveň prispieva k zníženiu rizika rozvoja rakoviny hrubého čreva či iných zažívacích ťažkostí.

3. Bulgur vhodný pri chudnutí

Táto chutná obilnina je vítanou súčasťou jedálnička aj pri diétach a redukcii váhy. Nemá vysoký glykemický index a nemá negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Človeka poriadne zasýti a dodá mu energiu postupne a na dlhú dobu. Chráni tak pred pocitmi vlčieho hladu a chuťou na sladké.

Keďže navyše podporuje správne trávenie, má priaznivý vplyv na metabolizmus a je plný dôležitých živín, môže byť skvelou súčasťou jedálnička pri chudnutí aj udržiavaní si stabilnej váhy. Výborne nahradí menej zdravé prílohy.

4. Upokojuje nervový systém

Aké ďalšie má bulgur zdravotné výhody? Táto zdravá potravina obsahuje množstvo látok, najmä viacerých minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu nervového systému.

Bulgur naň pôsobí upokojujúco a je vítanou súčasťou stravy pri uponáhľanom životnom štýle, kedy je človek často pod stresom. Kombinácia živín v bulgure navyše podporí i zdravie srdca a ciev.

5. Dá sa pripraviť na mnoho spôsobov – tipy na použitie bulguru

Obrovskou výhodou bulguru je aj to, že je ho možné využiť na množstvo spôsobov. V prvom rade ním môžete nahradiť nie až tak výživné prílohy, ako sú napríklad pečené zemiaky, biela ryža či cestoviny z bielej múky. Skvelý je bulgur na spôsob rizota.

Stačí ním pri príprave nahradiť ryžu a chutný zeleninový, hubový, prípadne i mäsový pokrm je na svete. Bulgur tiež môžete využiť ako prísadu do fašírok, placiek alebo polievok, rovnako pri príprave plnky do pečenej zeleniny, napríklad plnených baklažánov alebo cukiet.

Taktiež je ho vhodné pridať do šalátu, pretože zvýši jeho výživovú hodnotu. Pripraviť si ho však môžete aj na sladký spôsob. Dá sa z neho uvariť chutná raňajková kaša s ovocím i orieškami.

Odporúčame: Prečo jesť tekvicové semená? Stačí zopár gramov a výsledky vás prekvapia!

príprava bulguru Shutterstock®

Základný spôsob prípravy bulguru

Potrebujeme:

  • 1 šálka bulguru

  • 2 šálky vody

  • 1/2 čajovej lyžičky soli

V menšom hrnci privedieme vodu spolu so soľou k varu. Keď voda vrie, pridáme bulgur. Pre varením bulgur prepláchneme po d tečúcou vodou. Zamiešame, aby sa zrnká bulguru neslepili. Znížime teplotu na nízku, prikryjeme hrniec a necháme variť približne 10-15 minút, alebo kým bulgur nie je mäkký a voda sa úplne nevstrebe.

Po uvarení bulgur odstavíme z tepla a necháme pár minút odstáť s pokrievkou. Potom bulgur premiešame vidličkou, aby sa celé zrná oddelili od seba. Bulgur je teraz pripravený na podávanie. Môžete ho ochutiť bylinkami, citrónovou šťavou alebo olivovým olejom pre extra chuť. 

Takto pripravený bulgur je vhodný napríklad na použitie do šalátov alebo ako príloha. Šálka vareného bulguru obsahuje pre telo množstvo energie a živín.

Bulgur v receptoch:

Článok aktualizovaný 10.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE