Poznáte éterický olej pačuli? Takto pôsobí na kožu či nervový systém!

Viete, čo je pačuli? Možno vám pri tomto slovku ako prvé prišli na um parfumy a skutočne sa nemýlite. Pačuli často vídame v zložení parfumov, či už v ich hlave, srdci alebo základe. Prináša do nich sladkú balzamovo drevitú vôňu exotiky. Pačuli sa tiež často využíva pri príprave vôní do rozličných výrobkov, napríklad vonných tyčiniek či osviežovačov vzduchu aj kozmetiky. Jednoducho povedané, nájde uplatnenie všade, kde treba vniesť trochu jedinečnej vône. Na trhu je však dostupný aj esenciálny, respektíve éterický pačulový olej. Ten má priaznivý vplyv na našu myseľ, taktiež však nájde využitie pri starostlivosti o krásu. Aké sú jeho účinky a ako ho používať?

Čo je pačuli?

Voňavá zložka do mnohých výrobkov sa pripravuje z tropickej byliny zvanej pačula obyčajná, latinsky Pogostemon cablin, ktorú radíme do čeľade hluchavkovité. Bežne je nazývaná a známa aj ako pačuli. Jej domovinou sú najmä tropické oblasti Ázie, kde je i dnes na mnohých miesta hojne pestovaná. Nájdeme ju v Číne, Indii, taktiež v Indonézii. Rastie však i na Madagaskare či v Brazílii. Ide v podstate o vždyzelený poloker, ktorý dorastá do výšky okolo 80 centimetrov, niekedy má však aj viac ako jeden meter. Kedže ide o tropickú rastlinu, preferuje hlavne slnečné stanovištia.

Voľne v prírode rastie na pustých miestach s piesčitou pôdou, nájsť je ju však možné aj na skalnatých úbočiach kopcov. Má štvorhrannú nedrevnatú stonku a listy vajcovitého tvaru, po okrajoch zúbkaté. Kvety sú drobné a majú svetloružovú či fialkovú farbu. Pačula obyčajná je výrazne aromatická, preto našla uplatnenie v parfumérskom aj kozmetickom priemysle, taktiež v aromaterapii. Konkrétne pačulový olej sa získava z vysušených a fermentovaných listov, a to lisovaním, destiláciou či extrakciou. Charakteristický je výraznou drevnatou až zemitou vôňou.

Odporúčame: Najzdravšie exotické ovocie: Ktoré to je a prečo doň investovať?

pačula obyčajná

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tohto éterického oleja?

Esenciálny olej pačuli má rôznorodé účinky na ľudský organizmus. Výrazný vplyv má najmä na nervový systém človeka. Má antidepresívne účinky a pôsobí ako sedatívum a upokojujúci prírodný prostriedok. Pomáha upokojiť emócie, nápomocný je aj pri stavoch letargie, depresiách či úzkostných stavoch. Olej pačuli radíme medzi účinné esenciálne oleje proti stresu. Pôsobí relaxačne, no zároveň dokáže človeka primerane povzbudiť. Posilňuje telo pri psychickom vyčerpaní. Zároveň môže dopomôcť k lepšiemu a pokojnejšiemu spánku či zmierniť nespavosť. Pačulový olej tiež stimuluje prúdenie krvi a uvoľňuje napäté svalstvo. 

Má i afrodiziakálne účinky a je považovaný za prírodný prostriedok na zvýšenie libida. Prebúdza zmysly, sexuálne posilňuje, zvyšuje túžbu a pomáha pri impotencii či frigidite. Je skvelým pomocníkom pri starostlivosti o pokožku tela. Kedže pôsobí protizápalovo, môže byť užitočný pri rozličných kožných problémoch, napríklad pri ekzémoch, psoriáze či kožných zápaloch. Má aj antiseptické účinky, prečisťuje rany, preventívne pôsobí proti infekciám a urýchľuje proces hojenia. 

difuzér

Zdroj: Shutterstock®

Ako olej pačuli využiť?

Pačulový olej je možné používať rozličnými spôsobmi. Tento olej, podobne ako iné esenciálne oleje, je možné inhalovať. Vhodná je priama inhalácia, no taktiež je možné nechať vôňu pačuli rozniesť po celej miestnosti pomocou aromalampy či difuzéra. Inhalácia pačuli oleja stimuluje nervový systém človeka a povzbudzuje libido. Zopár kvapiek tohto esenciálneho oleja tiež môžete pridať do kúpeľa. Stačia tri kvapky a príjemne teplá voda. Kúpeľ by mal trvať 20 minút. Pomôže upokojiť nervový systém a pôsobí relaxačne. Vhodné je dopriať si ho večer pred spánkom. Takýto kúpeľ má tiež priaznivý vplyv na pokožku. Prispeje k jej regenerácii a upokojí ju.

Pár kvapiek esenciálneho oleja je vhodné pridať aj do masážneho alebo akéhokoľvek rastlinného oleja. Takáto masáž dokonale uvoľní svalstvo a podporí cirkuláciu krvi. Pri starostlivosť o problematickú pleť zmiešajte 3 kvapky éterického oleja so 100 ml vody a touto pleťovou protizápalovou vodou ošetrite pokožku. Podobným spôsobom môžete zriedeným pačulovým olejom ošetriť i popálenú pokožku či štípance od hmyzu. Vodou zriedený pačulový olej je tiež možné votrieť do vlasov. Nechajte chvíľu pôsobiť a následne dôkladne opláchnite. Pomôže to pri lupinách či problémoch s nadmernou produkciou mazu vo vlasovej pokožke. 

Pozri aj: Najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami: Čo o nich musíme vedieť?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE