Tipy na použitie majoránu: S ktorými neduhmi vám pomôže táto korenina?

použitie majoránu

Bez majoránu si varenie gulášu ani nevieme predstaviť. Táto bylinka, ľudovo nazývaná aj majoránka, je v sušenom stave bežne využívaná ako korenina. Majorán záhradný (Origanum majorana) radíme do čeľade hluchavkovité. Pochádza zo Stredomoria, je aromatický a dorastá do výšky až 30 centimetrov. 

Nie je náročný na pestovateľské podmienky a bez problémov si ho vypestujete i doma v črepníku. Vedeli ste však o tom, že táto bylina má i liečivé účinky? Je zdrojom vlákniny, vitamínov C aj K a minerálnych látok, ako sú napríklad fosfor, zinok, železo či mangán. 

Má antiseptické účinky, potláča plynatosť a telo zbavuje nadbytočnej vody. A dokáže toho ešte oveľa viac. V článku sme si pre vás pripravili tipy na použitie majoránu, ktoré rozhodne musíte poznať! 

Liečivé účinky majoránu:

  • Tráviace zdravie: Majoránka podporuje trávenie, znižuje nadúvanie a plynatosť, a môže pomôcť pri liečbe tráviacich problémov, ako sú žalúdočné kŕče.
  • Protizápalové vlastnosti: Obsahuje antioxidanty a protizápalové zlúčeniny, ktoré môžu zmierniť zápaly v tele a podporiť celkové zdravie.
  • Podpora imunitného systému: Majorán má antimikrobiálne a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť pred infekciami.
  • Upokojujúce účinky: Má relaxačné a upokojujúce účinky, čo môže pomôcť pri zmierňovaní stresu, úzkosti a nespavosti.

Odporúčame: Trápia ťa vyrážky a akné? Skús tieto domáce masky na aknóznu pleť!

majoránový čaj Shutterstock®

1. Majoránkový čaj

Z majoránky si v prvom rade môžete veľmi ľahko a rýchlo pripraviť úžasný čaj s liečivými účinkami. Možno nebude tak lahodný ako zázvorový, mätový či s lesným ovocím, no dôležité je to, že si dokáže poradiť s mnohými zdravotnými problémami. V šálke zalejte jednu čajovú lyžičku sušenej majoránky 2 dcl vriacej vody. Nápoj nechajte lúhovať aspoň 10 minút a následne ho sceďte. Nechajte ho chvíľku ochladnúť a ešte za tepla ho po dúškoch vypite.

Prečo piť majoránový čaj? Čaj z majoránu záhradného je veľmi nápomocný pri nádche či chrípke. Určite si ho pripravte, ak vás trápia hlieny. Rovnako je však účinný pri tráviacich ťažkostiach. Napomáha eliminovať bolesti brucha a podporuje proces trávenia. V prípade zdravotných ťažkostí si môžete šálku čaju z majoránu dopriať 2 až 3 razy denne.

Odporúčame: Zbavte sa únavy z tváre pomocou týchto 10 TOP tipov!

majoránový olej Shutterstock®

2. Olej z majoránu

Ak si doma pestujete čerstvý majorán, neváhajte si z neho pripraviť olej, ktorý sa vám zíde hneď pri niekoľkých zdravotných problémoch. Budete naň potrebovať okolo 30 gramov majoránu a pol litra kvalitného olivového oleja. Vňať čerstvej byliny nadrobno nakrájajte a v dobre uzatvárateľnej nádobe ju zalejte olejom. Zmes nechajte odležať na tmavom mieste po dobu aspoň 2 či 3 týždňov. Z času na čas môžete nádobu pretrepať.

Olej nakoniec sceďte cez látku či kus gázy, aby ste sa zbavili všetkých pevných častí. Tento olej je veľmi účinný pri bolestiach viacerých častí tela. Vyskúšať s ním môžete premasírovať bolestivé kĺby či chrbticu. Majoránový olej môže predstavovať veľkú pomoc pre ľudí trpiacich reumou.

Pozri aj: Ako odkysliť organizmus? Do jedálnička zaraďte tieto potraviny!

masť z majoránu Shutterstock®

3. Majoránková masť

Čerstvý majorán záhradný je možné využiť i na prípravu liečivej masti. Ako pripraviť majoránovú masť? Jeho listy rozdrvte a vymiešajte ich v pomere 1:1 s kvalitnou masťou. Zmes nechajte cez noc odstáť a ráno ju nad miernym ohňom rozpustite. Následne ju pretlačte cez husté plátno a uskladnite v nádobe. Do zelenkastej masti môžete pridať ešte zopár kvapiek nejakého esenciálneho oleja, napríklad borovicového, borievkového alebo pokojne i majoránového.

Na 100 g masti vám pritom postačí jedna kvapka éterického oleja. Majoránovou masťou si môžete natierať opuchnuté či pomliaždené miesta na tele. Ak vás trápi zápal prínosných dutín a s tým spojená i nádcha či bolesť hlavy, natrite si touto masťou pokožku pod nosom. Prípadne môžete do nosa opatrne zaviesť i vatový tampón namočený v majoránovej masti.

Článok aktualizovaný 11.7.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE