Ochorenia močových ciest: Poradí si s nimi tento prírodný liek?

zlatobyľ obyčajná

Ochorenia močových ciest bývajú skutočne nepríjemné, neraz veľmi bolestivé a zároveň trápia veľké množstvo ľudí. Veľmi častý je napríklad zápal močových ciest, no mnohí bojujú aj s močovými kamienkami či pieskom. Tradičná ľudová medicína pozná viacero účinných prírodným pomocníkov na boj s chorobami močového ústrojenstva. Takýmto je aj bylinka zvaná zlatobyľ obyčajná, latinsky Solidago virgaurea. 

Známa je najmä svojím pozitívnym vplyvom na močové cesty človeka. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako zlatobyľ zužitkovať pre svoje zdravie. Aké účinky má zlatobyľ obyčajná? Pomôže s častými zápalmi močových ciest? Aký vplyv má na zdravie obličiek? Aké sú obsahové látky a možné nežiaduce účinky? Viac v článku!

Zlatobyľ obyčajná / Solidago virgaurea

Ľudovo sa jej hovorí aj zlatá byľ či zlatá metla. Ide o trvácu rastlinu z čeľade astrovité, ktorá dorastá do výšky okolo 60 až 100 centimetrov. Zlatobyľ je charakteristická priamou stonkou s vajcovitými listami v dolnej časti a kopijovitými listami v hornej časti rastliny. 

Kvety krásnej sýto žltej farby sú usporiadané do užšej metliny alebo strapca. Kvetné úbory sú prevažne v hornej rozvetvenej časti rastliny. Zlatobyľ je už oddávna využívaná ako rastlinná surovina na výrobu farbív na plátno či vlnu. Odoprieť sa jej však v prvom rade nedajú jej liečivé vlastnosti. 

Odporúčame: Kedy si uvariť valeriánový čaj? Je prírodným liekom na mnoho ťažkosti!

zlatobyľ obyčajná
Shutterstock®

Zber a sušenie zlatobyle obyčajnej

Na liečebné účely sa využíva kvitnúca vňať zlatobyle obyčajnej, pričom ideálne je vybrať sa na zber už v začiatku kvitnutia rastliny, čo je prevažne v mesiaci august. Zber je však možné podniknúť aj v priebehu septembra či októbra. Zlatobyľ nájdete na lúkach a pasienkoch, v svetlých lesoch a pri lesných cestách či na slnečných svahoch aj v okolí viníc. Rastie od nížin až po podhoria. Nazbieranú vňať je možné vysušiť v tieni či umelých podmienkach pri teplote do 40 °C a následne uskladniť do zásoby. Samozrejme, sušenú vňať je možné aj zakúpiť, a to v lekárňach či predajniach so zdravými potravinami aj na internete. 

Čaj zo zlatobyle obyčajnej

Na prípravu záparu zo zlatobyle vám postačí jedna lyžička sušenej vňate na pohár vriacej vody. Nápoj nechajte lúhovať do 15 minút a následne ho sceďte. Zlatobyľový čaj je pri akútnych ťažkostiach vhodné piť dva až tri razy denne. Pite ho ešte teplý a po menších dúškoch. 

Účinky zlatobyľového čaju

  • Podporuje zdravie a funkciu močových ciest.
  • Pomáha pri častých zápaloch močových ciest a močového mechúra.
  • Podporuje normálnu funkciu močovej sústavy.
  • Má mierne diuretické účinky, pomáha pri vylučovaní tekutín.
  • Užíva sa pri problémoch s obličkami, močovými kameňmi a dolnými močovými cestami.

Zloženie rastliny zlatobyľ – saponíny, vitamíny a iné obsahové látky

Sušená droga zo zlatobyle obyčajnej obsahuje saponíny, vitamín C, horčiny či fenolové kyseliny aj éterické oleje. Vňať je ďalej bohatá i na triesloviny či flavonoidy, a to napríklad kvercetínZlatobyľ obsahuje tiež rutín, ktorý podporuje zdravie ciev, a kumaríny, ktoré majú mierne antikoagulačné účinky. Okrem toho je rastlina bohatá na antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Pozri aj: TOP zaujímavosti o ľudských pľúcach: Koľko vzduchu dokážeme vdýchnuť?

účinky zlatobyle
Shutterstock®

Pozitívne účinky zlatobyle – pre zdravie obličiek, podpora močových ciest

Ako sme spomínali už vyššie, táto bylinka je známa svojím blahodarným vplyvom na močové cesty. Pôsobí detoxikačne, protizápalovo a diureticky, čiže močopudne. Môže tak byť skvelým podporným prostriedkom pri liečbe rozličných problémoch s močovým ústrojenstvom. Zápar zo zlatobyle sa od nepamäti využíva ako doplnková liečba pri silných zápaloch močového mechúra alebo obličiek a taktiež pri chronických ochoreniach orgánov vylučovacej sústavy.

Taktiež účinne podporuje rozpúšťanie a vyplavovanie močových kamienkov či piesku z tela a celkovo prispieva k ochrane a správnej funkcii obličiek i močového mechúra. Taktiež napomáha pri ťažkostiach s vylučovaním moču. Okrem toho podporuje i vylučovanie kyseliny močovej z organizmu. Pozitívne ovplyvňuje stav pacienta pri dne či reumatizme. 

Čaj zo zlatobyle má rovnako pozitívny vplyv na metabolizmus a dokonca môže pomôcť zmierniť veľmi silnú menštruáciu. Spoľahnúť sa naň môžu i osoby, ktoré trápi nadmerné zadržiavanie vody v organizme

Môže mať zlatobyľ nežiaduce účinky?

Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) je všeobecne považovaná za bezpečnú liečivú rastlinu, ale pri jej používaní sa môžu vyskytnúť určité nežiaduce účinky, najmä ak sa užíva v nadmerných dávkach alebo dlhodobo.

  • Podráždenie tráviaceho systému: U niektorých ľudí môže zlatobyľ spôsobiť podráždenie žalúdka, nevoľnosť, vracanie alebo hnačku. Tento účinok sa často objavuje pri vyšších dávkach alebo citlivosti na rastliny z čeľade astrovité (Asteraceae).
  • Alergické reakcie: Ľudia alergickí na rastliny z čeľade astrovité môžu po kontakte so zlatobyľou alebo po jej konzumácii zaznamenať kožné vyrážky, svrbenie, žihľavku alebo dýchacie ťažkosti. V prípade akýchkoľvek alergických prejavov by sa malo používanie ihneď ukončiť.
  • Interakcie s liekmi: Zlatobyľ môže interagovať s liekmi, najmä s diuretikami, liekmi na vysoký krvný tlak alebo liekmi na riedenie krvi. Ak užívate tieto lieky, je dôležité konzultovať použitie zlatobyle s lekárom.

Článok aktualizovaný 11.9.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE