Je toto najzdravšia náhrada mäsa? Vegetariáni a vegáni, zbystrite!

V poslednom čase sa aj na slovenských pultoch roztrhlo vrece s exotickými plodmi. Sú zaujímavé, chutné a častokrát obsahujú toľko vitamínov a minerálov, že až. Podobne je na tom aj exotický plod menom jackfruit, ktorý si po našom našiel pomenovanie chlebovník. Ukázalo sa, že okrem skvelej chuti mu holdujú aj ľudia, ktorí sa vzdali mäsa! Je chlebovník najzdravšia náhrada mäsa, aká existuje?

Ovocie s textúrou mäsa

Chlebovník pochádza z juhu Indie, takže aby sa dostal na náš trh, musí prejsť veľmi dlhú cestu. Patrí do rovnakej rastlinnej rodiny ako populárne figy či moruše. Rastie na strome a je zvláštny svojou abnormálnou veľkosťou plodu (môže dosahovať 15 až 30 kilogramov). A čo sa z neho konzumuje? Najmä dužina a potom struky. Samotná dužina veľmi pripomína textúru mäsa, preto ju často namiesto tohto živočíšneho produktu konzumujú vegetariáni a vegáni. Chuť však mäso nepripomína, je sladkastá a ovocná a ľudia ju opisujú ako kombináciu chutí viacerých ovocí – jablka, manga, banánu a ananásu.

Pozri aj: Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B12? Týchto 7 prejavov neignorujte!

 
plody chlebovníka

Zdroj: Shutterstock®

Výhodný pre zdravie

Zaradiť jackfruit do svojho bežného jedálnička znamená to, že obohatíte telo o množstvo vitamínov a minerálov, pričom sa nemusíte obávať o prijímanie príliš veľa kalórií ani tuku. Nájdete v ňom vitamíny A a C, vlákninu a minerály ako horčík, mangán, meď či draslík. Toto bohaté zloženie, ktorým sa chlebovník môže pochváliť, pôsobí pozitívne na ľudský organizmus nasledovne.

  • Pre svoj nízky glykemický index môže pomôcť s reguláciou cukru v krvi. Cukrovkári by sa však o pravidelnom jedení chlebovníka mali poradiť s diabetológom.
  • Vďaka vysokému obsahu antioxidantov je chlebovník prírodným bojovníkom proti zápalu v tele, čo vedie k znižovaniu rizika výskytu najrôznejších ochorení. S tým súvisí aj posilnenie imunity, čo je jeho ďalšia dobrá vlastnosť.
  • Kombinácia obsahu antioxidantov, draslíka a vlákniny môže znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
  • Z vysokého výskytu vitamínov A a C a tiež antioxidantov môže benefitovať vaša pokožka, ktorá by mala vďaka chlebovníku starnúť pomalšie.

Pravidelné jedenie chlebovníka je veľmi zdravé, v ojedinelých prípadoch však môže spôsobiť neplechu, a to najmä pre pacientov s diabetom, ktorí by sa o jeho pravidelnom užívaní mali poradiť s lekárom. Okrem diabetikov môžu byť niektorí ľudia na jackfruit alergickí, a to obzvlášť pacienti trpiaci alergiou na peľ z brezy. 

 

recepty z chlebovníka

Zdroj: Shutterstock®

Do hamburgeru aj smoothie

Jackfruit je tropickým ovocím a na Slovensku ho nemusí byť ľahké v čerstvom stave zohnať len tak hocikde. Existujú však produkty z chlebovníka, ktoré sú dostupnejšie v rôznych bio-obchodoch. Populárny je napríklad chlebovník v konzerve alebo sušený chlebovník či chlebovníkový sirup. A ako toto ovocie konzumovať? Ako už bolo povedané vyššie, vegetariáni a vegáni ho pre mäsovú textúru využívajú ako náhradu mäsa v jedlách, napríklad v hamburgeroch alebo tacos. Dá sa konzumovať aj čerstvý, napríklad s jogurtom a cereáliami na raňajky či ako prísada do vášho smoothie. Z chlebovníka však môžete robiť aj šaláty a aj ho pridávať do exotických receptov, napríklad polievok či omáčok.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE