Vertikálna záhrada je jedným z horúcich trendov tohto roku. Predstavuje ideálne a dizajnové riešenie pre malé záhrady, terasy alebo i balkóny.
Kto by nemiloval kvitnúce kvety, voňavé bylinky alebo pichľavé kaktusy? Mnohí z nás túžia po nádherných farebných záhonoch a chutných paradajkách z vlastnej záhrady. Keď sa však pozrieme na našu malú záhradku alebo panelákový balkón, tak sa naše predstavy stratia niekam do neznáma.
Vertikálna záhrada ako originálne dekoratívne riešenie
Nezúfajte. Nemusíte mať záhradu ako golfové ihrisko alebo terasu s plochou tridsať metrov štvorcových. Máme pre vás skvelé riešenie, ktoré splní vaše očakávania. Počuli ste už o vertikálnych záhradách?
Vertikálna záhrada - dekoratívne riešenie nielen pre malé záhrady
Vertikálna záhrada nielen pre malý priestor sa stáva čoraz populárnejším trendom v oblasti záhradného dizajnu, a to nielen pre obmedzené priestory, ako sú malé záhrady, balkóny a terasy, ale aj ako dekoratívne a funkčné riešenie pre väčšie plochy. Táto inovatívna forma záhradníčenia ponúka množstvo výhod a estetických predností, ktoré sú atraktívne pre široké spektrum záhradníkov.
Čo je vertikálna záhrada a ako vytvoriť vertikálnu záhradu?
Vertikálna záhrada, známa aj ako živá stena alebo zelená stena, je systém, ktorý umožňuje pestovať rastliny vertikálne, namiesto tradičného horizontálneho usporiadania v zemine. Tento koncept využíva rôzne materiály a technológie - od modulárnych panelov, cez okenné záhony, až po rôzne konštrukcie z dreva alebo kovu. Rastliny sú umiestnené v špeciálne navrhnutých nádobách alebo v substráte.
Výhody vertikálnych záhrad
Úspora priestoru: Vertikálne záhrady sú ideálnym riešením pre zelený koncept a pre oblasti s obmedzeným priestorom, ako sú mestské byty, balkóny alebo malé dvory či zelené priestory. Ponúkajú možnosť pestovania rastlín bez potreby veľkej plochy.
Estetika a dekorácia: Živé steny môžu byť nádhernou dekoráciou, ktorá oživí akýkoľvek priestor. Rôzne druhy rastlín môžu byť usporiadané tak, aby vytvorili krásne vzory a textúry, a pridať tak hodnotu celkovému dizajnu.
Zlepšenie kvality vzduchu: Rastliny vo vertikálnych záhradách pomáhajú čistiť vzduch, absorbuje CO2 a produkujú kyslík. Týmto spôsobom prispievajú nielen k zdravej atmosfére v interiéri, ale aj k zlepšeniu mikroklímy vonkajších priestorov.
Možnosť pestovania rôznych druhov rastlín: Vertikálne záhrady umožňujú pestovanie širokého spektra rastlín, vrátane byliniek, kvetov, ovocia a zeleniny. S dobre zvolenými rastlinami môžu poslúžiť aj na zabezpečenie čerstvých ingrediencií priamo z vašej záhrady.
Tepelná a zvuková izolácia: Vertikálne záhrady môžu pomôcť pri izolácii budov pred nepriaznivým počasím, znižovať teplým vzduchom a poskytovať zvukový štít pre hlučné prostredia.
Pozri aj: Nenáročné rastliny: Tieto sú vhodné aj pre „vrahov“ kvetov
Vkusné, priestorovo nenáročné, ekologické
Čo je to vertikálna záhrada? Ide o techniku používanú pri sadení rastlín nie klasickým spôsobom, ale na vertikálne zavesenom paneli. Tieto konštrukcie môžu byť pripevnené k stene alebo voľne stojace. Vertikálne záhrady nie sú len skvelým riešením pre malé záhrady alebo balkóny. Zdobia a spríjemňujú kancelárie, budovy v mestách, interiéry domácností.
Takéto záhrady vyzerajú veľmi krásne a štýlovo, ale sú takisto prospešné pre životné prostredie. Pomáhajú totiž znížiť uhlíkovú stopu vo veľkomestách, a to filtrovaním škodlivých látok zo vzduchu. Taktiež sú nápomocné pri znižovaní absorpcie tepla, čo môže viesť k výrazným úsporám energie v oblastiach, v ktorých sa ľudia počas teplejších častí roka spoliehajú na klimatizáciu. V neposlednom rade zlepšujú kvalitu vzduchu.
Vertikálne záhrady v mestách sú ekologickým plusom, architektonickým dielom a vytvárajú príjemné zelené prostredie v budovách, popri cestách, na uliciach.
Vertikálne záhradníctvo
Vertikálna záhrada predstavuje multifunkčné a dekoratívne riešenie pre každý typ priestoru. Či už sa jedná o malú záhradu na balkóne alebo rozsiahlu záhradu vo veľkom areáli, vertikálne pestovanie rastlín dokáže zmeniť vzhľad a atmosféru prostredia. Umožňuje nám nielen esteticky obohatiť naše bývanie, ale aj zlepšiť kvalitu života prostredníctvom ekologického a udržateľného prístupu k záhradníctvu. S vhodným plánovaním a starostlivosťou môžu vertikálne záhrady priniesť radosť a prínos na dlhé roky.
Odporúčame: 5 receptov na zdravé nátierky: Sú skvelé na raňajky aj olovrant!
Kde sa vzali?
Napriek tomu, že vertikálne záhrady sú horúcim trendom posledných rokov, nejde o žiadnu novinku. S nápadom umožniť mestám mať zelené plochy aj napriek hustému zastavaniu prišiel parížsky botanik Patric Blanc. Jeho prvý projekt vertikálnej záhrady sa datuje do roku 1994, keď prvýkrát predstavil svoju tvorbu na festivale International des jardins di Chaumont-sur-Loire. Jeho vynález vzbudil zvedavosť, nadšenie, vášeň a následne Jacqueline Nebout, ktorá bola v tom čase zodpovedná za záhrady v Paríži, požiadala Patrica o vertikálnu záhradu pre park Floral Bois de Vincennes. Od tej chvíle sa nezastavil a dnes stále pestuje vertikálne rastliny po celom svete. Dokonca i svojím vzhľadom vyjadruje svoju vášeň pre botaniku – niekoľko vlasov má sfarbených do zelena.
Patricove projekty nezahŕňajú iba parky, jeho šikovné ruky a nápady sa postarali o steny butikov, dôležité budovy ako Orangiere v Palais du Luxembourg a hotely.
Dnes má Patric šesťdesiatšesť rokov a stále sa venuje svojim milovaným rastlinám.
Neprehliadni: Zelená letná oáza: Ktoré kvety sú vhodné pre slnečný balkón?
Urob si sám
Vertikálnu záhradu môžete mať i vy. Či už vo vašej záhrade, v interiéri, na balkóne alebo terase. Na vytvorenie vám stačia drevené palety, kvetináče, poháre, ríny na dažďovú vodu, rám z obrazu, rebrík, dosky, špagáty. Jednoducho do nich nasaďte bylinky, okrasné rastliny alebo zeleninu vhodnú na pestovanie v črepníkoch. Pripevnite, oprite alebo zaveste váš výtvor na stenu.
Dúfame, že sme vás inšpirovali a s radosťou sa pustíte do zhotovenie svojej vlastnej vertikálnej záhrady.
Aktualizované na 01.08.2024
Aktualizovaný článok: 01.08.2024