Hrozba mužskej neplodnosti: Čo je varikokéla?

varikokéla

V dnešnom článku sa pozrieme bližšie na ochorenie zvané varikokéla. Ide o zdravotný problém, ktorý sa dotýka mužskej časti populácie. Reč je totižto o poruche orgánov pohlavnej sústavy muža. Túto poruchu je pritom možné odstrániť viacerými spôsobmi, pričom náprava je skutočne nevyhnutná. Toto ochorenie totižto môže mať negatívny vplyv na plodnosť muža. 

Čo je varikokéla, aké sú typické prejavy tohto ochorenia? Čo pomáha na varikokélu? Aký je spôsob liečby? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku!

Čo je varikokéla?

Pod pojmom varikokéla rozumieme poruchu cievneho zásobenia semenníka. Pri tomto ochorení dochádza k rozšíreniu žíl v oblasti mieška, semenníka a nadsemenníka, ktoré majú za normálnych okolností odvádzať krv, respektíve zabezpečiť jej odtok späť do krvného obehu. Z dôvodu poruchy dochádza k spomalenému odtekaniu krvi a jej hromadeniu. 

Pri varikokéle býva spravidla postihnutý len jeden semenník, keďže každý z nich má vlastné cievne zásobovanie. Táto porucha sa pritom najčastejšie vyskytuje na ľavom semenníku, čo súvisí s jeho anatómiou. 

Príčiny varikokély – u koho varikokéla vznikne?

Príčiny rozvoja tejto poruchy môžu byť rozličné. Varikokéla sa môže rozvinúť z dôvodu narušenia funkcie žilových chlopní, ktoré majú brániť spätnému toku krvi. Tie môžu byť napríklad nedostatočne vyvinuté. Ďalej však môže byť príčinou i oslabenie cievnych stien, vrodené či získané, vonkajšie poškodenie semenníka či rastúci nádor, ktorý vyvíja tlak na danú oblasť. Vplyv majú v mnohých smeroch genetické predispozície.

Varikokéla je pomerne bežne sa vyskytujúci zdravotný problém, ktorý sa v mnohých prípadoch dotýka najmä mladších mužov.

Pozri aj: Ako sa zbaviť stresu? Tu je 7 jednoduchých a účinných tipov, ako na to!

prejavy varikokély
Shutterstock®

Symptómy varikokély

Varikokéla sa môže rozvíjať pomerne dlhú dobu a rovnako môže byť dlho bezpríznaková. Pacienta tak nemusia trápiť žiadne ťažkosti. Časom sa však môže objaviť bolesť, a to najmä bolesť vystreľujúca až do triesla. Ak nie je prítomná bolesť, postihnutého môžu trápiť akési pocity nepohodlia či tlaku a ťažkosti v danej oblasti. 

Popísané problémy sa pritom zvyknú zhoršovať pri sedení aj po fyzickej námahe. Naopak pri ľahu na chrbte problémy ustupujú. Okrem toho radíme medzi príznaky varikokély aj zväčšenie semenníka, respektíve na miešku viditeľné a hmatateľné zväčšené žily. Vyzerať môžu ako kŕčové žily na nohách. 

V dôsledku hromadenia krvi v semenníku dochádza i k jeho otepleniu, čo má negatívny vplyv na spermie. Pri varikokéle sa nakoniec z dlhodobého hľadiska môžu objaviť i poruchy erekcie a ejakulácie.

Následky varikokély – aký je vplyv varikokély na mužskú plodnosť?

Tento zdravotný problém nie je vhodné podceňovať, keďže môže pri ňom dôjsť k rozvoju viacerých komplikácií. Aké sú možné komplikácie? Ako sme spomenuli už vyššie, pri ochorení môže dochádzať k otepľovaniu postihnutého semenníka, čo pôsobí na spermie škodlivo. Tie totiž potrebujú pre správny vývoj chladnejšiu teplotu prostredia. 

Ak je produkcia spermií narušená, hrozia i problémy so sekréciou mužských hormónov. Z dlhodobého hľadiska tak pri neliečení môže mužovi hroziť aj neplodnosťVarikokéla môže tiež ovplyvniť hladinu testosterónu, čo môže mať vplyv na celkovú hormonálnu rovnováhu v tele. Prípadná chronická bolesť a nepohodlie u niektorých mužov môžu ovplyvniť kvalitu života a schopnosť vykonávať bežné denné aktivity.

Odporúčame: Ideálna pracovná desiata diabetika: Čím v office zahnať hlad?

liečba varikokély
Shutterstock®

Diagnostika varikokély

Podozrenie na varikokélu, respektíve akékoľvek problémy s danou oblasťou je preto nevyhnutné konzultovať s lekárom. Po potvrdení je dôležité hľadať i príčiny tohto problému, keďže dôvodom môže byť i vážne ochorenie, napríklad nádor, ktorý je potrebné odstrániť. 

Uplatňujú sa viaceré vyšetrovacie a diagnostické metódy, počnúc odberom anamnézy, sledovaním klinických príznakov a fyzikálnym vyšetrením. Potrebná môže byť ultrasonografia (dopplerovská ultrasonografie), spermiogram, vyšetrenie hladín hormónov, prípadne magnetická rezonancia

Laparoskopická liečba varikokély a iné metódy liečby

Ako prebieha liečba varikokély? Liečbu stanovuje lekár podľa zdravotného stavu konkrétneho pacienta, ak je diagnóza varikokély jasne stanovená. Nezávažné stavy môžu zostať iba dlhodobo sledované. Avšak, v mnohých prípadoch sa pristupuje najmä k operačným zákrokom rôzneho druhu, ako je laparoskopia, sklerotizácia, mikrochirurgická varikokelektómia. Úlohou zákroku je obnoviť normálnu funkciu žíl semenníka. Operovaná varikokéla sa však môže opäť vrátiť.

Prevencia varikokély

Varikokéla je stav, ktorému nie je vždy možné úplne predísť, pretože jeho presná príčina nie je úplne známa a často súvisí s genetickými a anatomickými faktormi. Napriek tomu existujú určité opatrenia, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko jej vzniku alebo zmierniť jej príznaky. Radíme sem pravidelné cvičenie a zdravú stravu, ktoré majú zásadný vplyv na obehový systém a cievy. Pomáha vyhýbanie sa nadváhe, nedostatočnému pitnému režimu a tesnému oblečeniu, čo sú faktory, ktoré zhoršujú krvný obeh. 

Článok aktualizovaný 3.7.2024

Aktualizovaný článok: 03.07.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE