Aká je prevencia kŕčových žíl? Toto môžete urobiť pre svoje zdravie!

prevencia kŕčových žíl

Kŕčové žily predstavujú veľmi častý zdravotný problém, ktorý trápi množstvo jedincov. I keď sa vo vyššej miere vyskytuje u žien, neobchádza ani mužskú populáciu. Neraz sú kŕčové žily považované za kozmetický problém, no je potrebné si uvedomiť, že ide o rozšírené civilizačné ochorenie žíl, ktorého liečbu nie je vhodné podceniť. 

V opačnom prípade to môže viesť ku vzniku ďalších zdravotných problémov. Prečo však kŕčové žily vznikajú? Rizikových faktorov ochorenia je mnoho, no výrazný vplyv má v prvom rade dedičnosť i stúpajúci vek. S tým sa síce bojovať nedá, no to neznamená, že prevencia tohto problému nemá význam. 

Práve naopak! Tými správnymi opatreniami je možné eliminovať niektoré rizikové faktory či spomaliť rozvoj kŕčových žíl. Čo všetko môžete spraviť pre svoje zdravie?

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Prečo sa tvoria kŕčové žily? Aké sú príčiny vzniku kŕčových žíl? Kŕčové žily vznikajú v dôsledku oslabenej alebo poškodené chlopne v žilách, ktoré vedú k zhoršenej cirkulácii krvi. Medzi hlavné príčiny patrí genetika, kedy sa dedí sklon k oslabeniu žilových stien a chlopní, a vek, pretože s pribúdajúcimi rokmi strácajú žily pružnosť a chlopne môžu prestať fungovať správne. 

Pohlavie tiež zohráva rolu, keďže ženy sú náchylnejšie na kŕčové žily kvôli hormonálnym zmenám počas tehotenstva, menštruácie a menopauzy. Tehotenstvo je významným faktorom, keďže zvýšený objem krvi a tlak rastúceho plodu na žily môžu viesť k ich rozšíreniu a poškodeniu. Nadváha prispieva k vzniku kŕčových žíl tým, že vytvára zvýšený tlak na žily v nohách, čo zvyšuje tlak na chlopne. 

Taktiež, stávanie alebo sedenie na dlhé obdobia môže spôsobiť hromadenie krvi v dolných končatinách a narušiť správnu cirkuláciu, čo vedie k rozvoju kŕčových žíl. Nedostatok pohybu je ďalším rizikovým faktorom, keďže nedostatok fyzickej aktivity vedie k slabému svalovému tonusu, ktorý je dôležitý pre pumpovanie krvi z nôh späť do srdca. A aké sú príznaky kŕčových žíl?

Príznaky kŕčových žíl:

 • Viditeľné tmavomodré alebo fialové žily
 • Opuchnuté, skrútené žily na povrchu kože
 • Bolesti a ťažkosti v nohách
 • Pocit pálenia alebo pulzovania v nohách
 • Svrbenie okolo žíl
 • Opuchnuté nohy a členky
 • Kŕče v nohách, najmä v noci
 • Zmena farby kože okolo postihnutých žíl
 • Vredy alebo otvorené rany na koži, najmä v blízkosti členkov

Bude vás zaujímať: TOP zaujímavosti o ľudských črevách: Aké sú vlastne dlhé?

kompresívne pančuchy Shutterstock®

Prevencia vzniku kŕčových žíl:

1. Hýbte sa

Ako predchádzať tvorbe kŕčových žíl? Prvé, čo môžete pre zdravie svojich žíl spraviť, je dostatočne sa hýbať. Pravidelný pohyb totiž okrem iného podporuje aj správnu činnosť cievneho systému. Doprajte si prechádzky, venujte sa turistike, bicyklovaniu či plávaniu. Na dostatok fyzickej aktivity by mali myslieť i ženy v tehotenstve. 

Práve v tomto období môžu mať s týmto zdravotným problémom väčšie starosti. Okrem toho je potrebné vyhýbať sa preťažovaniu dolných končatín dlhým státím. To výrazne zhoršuje krvný obeh. 

2. Doprajte nohám oddych

Naše nohy by mali byť nielen v pohybe, ale rovnako by sme im mali dopriať aj oddych. Neváhajte si po dlhom dni v práci vyložiť nohy do zvýšenej polohy, a to aspoň na 10 až 15 minút. Pokojne si i doprajte masáž. Použite nejaké prírodné oleje, mnohé z nich majú skvelé účinky. 

Ak máte vrodený predpoklad ku vzniku tohto zdravotného problému, môžu vám v rámci prevencie pomôcť i kompresívne pančuchy. Tie zlepšujú tok krvi v žilách, pôsobia tiež proti opuchom i bolestiam v dolných končatinách a eliminujú pocity ťažkých nôh.

3. Skúste studenú sprchu

Našim žilám veľmi neprospievajú výrazne horúce kúpele. Negatívny vplyv na ne môžu mať i dlhé pobyty na slnku či v saune. Naopak, studená sprcha má mnohé benefity a okrem iného aj zlepšuje krvný obeh. 

Dopriať ju pritom môžete len svojim nohám. V ideálnom prípade nohy pravidelne sprchujte striedavo teplou a studenou vodou, pričom vždy sprchovanie zakončite studenou vodou.

Odporúčame: Zdravé čučoriedkové muffiny zo špaldovej múky

zdravá strava Shutterstock®

4. Doprajte telu vyváženú stravu

Vyvážená strava predstavuje formu prevencie mnohých ochorení. V jednoduchosti povedané, aby sme si držali pevné zdravie do vysokého veku, musíme v prvom rade dopriať svojmu telu dostatočnú výživu. K zdravým cievam napríklad prispieva dostatok vitamínu C v strave. 

Jeho deficit môže naopak viesť k zníženiu pevnosti cievnych stien. V jedálničku by sa malo nachádzať veľa zeleniny, zdrojov vlákniny aj zdravých tukov. Telu škodí nadmerný príjem soli, cukrov či spracovaných potravín. Samozrejme, zabudnúť nemôžeme ani na dostatočný pitný režim.

5. Udržujte si primeranú hmotnosť

Rizikovým faktorom kŕčových žíl je aj nadváha a obezita. Udržovaním si vhodnej telesnej hmotnosti pritom prispejete k prevencii mnohých závažných zdravotných problémov. Ak je to potrebné, pokojne zopár kíl zhoďte. Zmenší sa tak tlak a záťaž na vnútorné orgány i cievy. 

Stabilnú váhu si ľahšie udržíte kombináciou pohybovej aktivity a zdravého spôsobu stravovania. To je ideálna cesta, ako svoje telo udržať v dobre forme i kondícii a uchovať si zdravie do vysokého veku. Ak vás trápia začínajúce kŕčové žily a máte nadváhu, optimalizácia hmotnosti môže významne podporiť zdravie žíl. 

Odporúčame: 5 dôvodov, prečo jesť bôb: Chýba táto strukovina v jedálničku aj vám?

pohodlná obuv Shutterstock®

6. Dajte prednosť pohodlnému oblečeniu a obuvi

V rámci prevencie kŕčových žíl sa odporúča nosiť pohodlnú obuv a oblečenie. Veľmi úzke oblečenie či tesná spodná bielizeň môžu zhoršovať krvný obeh a brániť prúdeniu krvi. Vhodnejší je primerane voľný odev. Čo sa týka topánok, tu platí, že je vhodné striedať výšku podpätkov. 

Obuv s veľmi vysokými podpätkami by mala žena zo šatníka vyberať skutočne len príležitostne. Ideálne však nie sú ani topánky, ktoré žiaden opätok nemajú. Optimálne je, aby bola obuv takto vyvýšená aspoň o 3 či 4 centimetre.

7. Nefajčite

K zvyšovaniu rizika rozvoja kŕčových žíl prispieva aj fajčenie. Cigarety sú skutočne škodlivým zlozvykom, ktorý má na zdravie človeka výrazne negatívny vplyv. 

Je pritom množstvo dôvodov, prečo nadobro skoncovať s fajčením. Okrem iného ide o rizikový faktor mnohých ochorení srdca a ciev. Ak je u vás zvýšené riziko vzniku kŕčových žíl, od cigariet by ste mali dať ruky preč.

Liečba kŕčových žíl

 • Konzervatívna liečba: kompresné pančuchy, zmena životného štýlu (zvýšená fyzická aktivita, zdravá strava, udržovanie zdravej hmotnosti), vyhýbanie sa dlhodobému státiu alebo sedeniu, zdvíhanie nôh na zmiernenie tlaku
 • Medikamentózna liečba: používanie krémov a gélov na zmiernenie symptómov, užitie liekov na zlepšenie cirkulácie krvi a posilnenie žilových stien
 • Minimálne invazívne procedúry: skleroterapia (injekcia roztoku do žíl, ktoré spôsobí ich zatvorenie), laserová terapia, laserové odstránenie (použitie laserového svetla na uzavretie postihnutých žíl)
 • Chirurgické zákroky: napr. ambulatórna flebektómia (chirurgické odstránenie malých žíl cez malé rezy)
 • Alternatívne terapie: akupunktúra, používanie bylinných prípravkov (napr. výťažok z gaštana pomáha na kŕčové žily)

Článok aktualizovaný 24.6.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE