Ako sa zbaviť stresu? Tu je 7 jednoduchých a účinných tipov, ako na to!

Pod pojmom stres rozumieme nešpecifickú obrannú reakciu organizmu. Vďaka pociťovaniu stresu môžeme pri riešení rozličných situácií mobilizovať všetky svoje sily. Môže nám to pomôcť k zlepšeniu výkonu a budovaniu tvorivosti. Pozitívny stres tiež ľudia pociťujú v kladne emocionálne nabitých udalostiach. Častejšie sa však hovorí najmä o negatívnych účinkoch stresu na náš organizmus, čo z dlhodobého hľadiska môže mať výrazne škodlivý vplyv na zdravie človeka. Medzi časté fyzické prejavy stresu môžeme zaradiť oslabenie imunitného systému aj tráviace ťažkosti či kožné problémy. Dôležité je preto vyhýbať sa negatívnym stresovým situáciám, respektíve sa naučiť lepšie zvládať takéto situácie. V nasledujúcom článku sme si pre vás pripravili zopár tipov, ako stres vo svojom živote aspoň sčasti eliminovať.

1. Pohyb

Zoznam bojovníkov proti stresu sa nedá začať ničím iným ako pohybom. Ukazuje sa, že pohybovo málo aktívni jedinci pociťujú stres a úzkosť oveľa intenzívnejšie. Výborné je napríklad praktizovanie jogy, ktorá môže pomôcť človeku zlepšiť náladu a rovnako i zlepšiť psychický stav pri depresiách. I beh je skvelou pohybovou aktivitou, pretože si pri ňom poriadne prevetráte a vyčistíte hlavu.

Odporúčame: Dajte zbohom prepoteným tričkám! Takto si vyrobíte šetrný prírodný dezodorant

smiech

Zdroj: Shutterstock®

2. Smiech

I smiech je skvelým liekom na stres a úzkosť. Napomáha uvoľňovať telo, zväčšuje príjem kyslíka a zvyšuje produkciu endorfínov. Pustite si obľúbený komediálny film či seriál, alebo sa niekam vyberte s priateľmi. Pri konverzácii a trávení času s blízkymi osobami svoju myseľ zrelaxujete a dozaista prídu na rad aj nejaké vtipné momenty, počas ktorých sa nebude dať neusmiať sa.

3. Hudba

Ak máte za sebou deň v škole či práci plný stresu, tak si po návrate domov neváhajte pustiť obľúbenú hudbu. Keď budete vnímať melódiu, rytmus a text piesní, svoju myseľ dostatočne zamestnáte a nebudete myslieť na negatívne situácie, v ktorých ste sa počas dňa ocitli. Úroveň stresu postupne klesne. Údajne má veľmi upokojujúce účinky napríklad klasická hudba.

spánok

Zdroj: Shutterstock®

4. Spánok

Vaše telo a myseľ budú lepšie zvládať psychickú záťaž, ak budú dostatočne oddýchnuté. Každý deň si preto doprajte dostatok spánku. Vo všeobecnosti sa hovorí aspoň o 6 až 8 hodinách kvalitného spánku denne. Nedostatok spánku môže navyše viesť k rozvoju ďalších zdravotných problémov, napríklad zvyšuje i riziko srdcových ochorení. Nezabúdajte na to, že čo nenaspíte počas týždňa, cez víkend už nedoženiete!

5. Žuvačky

Môže sa to zdať zvláštne, no i obyčajné žutie žuvačiek môže prispieť k redukcii úrovne stresu a pocitov úzkosti. Počas prežúvania žuvačky sa totiž zvyšuje prietok krvi do mozgu, čo podľa mnohých odborníkov môže byť v stresových situáciách nápomocné. Majte ich preto vždy poruke. Bonusom pre vás bude navyše svieži dych.

Odporúčame: Hľadáte prírodný liek na ženské problémy? Skúste čaj z tejto buriny!

pobyt v prírode

Zdroj: Shutterstock®

6. Pobyt v prírode

Ktoré miesto vám poskytne lepší priestor na zrelaxovanie mysle a únik od stresu ako príroda? Známe sú mnohé pozitívne účinky prechádzok. Pravidelné prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu v obklopení stromov osviežuje myseľ, eliminuje stres, znižuje krvný tlak a zvyšuje koncentráciu. Neváhajte pravidelne podnikať výlety do prírody s rodinou či priateľmi a ak máte chuť, tak i osamote na vlastnú päsť.

7. Vypnutie telefónu

Ak pravidelne pociťujete stres, napätie či úzkosť, skúste sa každodenne aspoň na nejaký čas vyhnúť používaniu rozličných elektronických zariadení, ktoré vašu myseľ len zbytočne zahlcujú informáciami, často veľmi stresujúcimi. Odložte mobil a vypnite počítať, a to najmä vo večerných hodinách, napríklad jednu až dve hodiny pred spánkom. Nájdite si radšej iné záľuby, ktorým sa budete venovať. Čítajte knihy, píšte, štrikujte či maľujte.

Odporúčame: Krôčik k životu bez odpadu: Naučte sa, ako kompostovať hoci aj doma
 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE