Ako predchádzať artróze? Osvojte si základné pravidlá prevencie!

Pod pojmom artróza, tiež osteoartróza, rozumieme nezápalové ochorenie charakteristické degeneratívnymi zmenami na kĺboch. Dochádza pri nej k postupnej degenerácii kĺbovej chrupky, kĺbového púzdra aj kĺbových štruktúr v okolí postihnutého miesta. Najčastejšie bývajú postihnuté drobné kĺby rúk, taktiež chrbtica a rovnako aj kolenné a bedrové kĺby. K rozvoju artrózy pritom prispieva množstvo rozličných faktorov. Veľkú rolu hrá vek. K postupnému opotrebovávaniu kĺbov môže dochádzať už od 20. či 30. roku života. Okrem prirodzeného procesu starnutia radíme medzi rizikové faktory obezitu či zlé stravovanie.

Vplyv môže mať genetika, vrodené vývojové chyby, metabolické či hormonálne faktory aj úrazy, ktoré jedinec prekonal. A ako sa môže artróza prejavovať? Medzi typické príznaky radíme bolesť kĺbov a postupné obmedzenie ich pohyblivosti. Kĺby môžu byť po dlhšom oddychu či spánku zatuhnuté. Objavuje sa tŕpnutie či pocity mravčenia, opuch v postihnutej oblasti alebo začervenanie kože nad daným kĺbom, neskôr i deformácie. Artrózu však radíme medzi ochorenia, pri ktorých má prevencia veľký význam. V nasledujúcom článku vám predstavíme základné pravidlá prevencie artrózy, ktoré vám pomôžu znížiť riziko vzniku tohto zdravotného problému.

Odporúčame: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

1. Zdravo sa stravovať

Zdravá a vyvážená strava je v rámci prevencie artrózy veľmi dôležitá a dokonca dokáže zlepšiť stav pacientov, u ktorých k rozvoju ochorenia už došlo. Je nevyhnutné svoje kĺby dostatočne vyživovať. Telu a pohybovému aparátu by sme mali dopriať dostatok vitamínov E aj D, omega-3 mastných nenasýtených kyselín aj minerálov, ako sú zinok, mangán či vápnik. Naše kĺby tiež potrebujú kolagén, čo je bielkovina a zároveň základná stavebná jednotka spojivových tkanív ľudského tela. Ten je možné dopĺňať bežnou stravou aj výživovými doplnkami. Naše telo si ho tiež samo vytvára, no jeho produkcia stúpajúcim vekom klesá. Okrem toho je telu potrebné dopriať aj dostatok vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre syntézu kolagénových vlákien. Samozrejme, zabúdať by sme nemali na dostatočný pitný režim.

2. Udržiavať si vhodnú hmotnosť

Výrazným rizikovým faktorom obávanej artrózy je okrem stúpajúceho veku aj nadváha a obezita. Nadmerná hmotnosť totiž predstavuje pre kĺby celého tela obrovskú záťaž. Navyše, nadváha môže výrazne skracovať život človeka a rovnako prispieva k rozvoju mnohých ďalších ochorení, akými sú napríklad aj cukrovka 2. typu či rôzne kardiovaskulárne choroby. V rámci prevencie artrózy aj mnohých iných zdravotných komplikácií je preto nevyhnutné udržiavať si stabilnú a vhodnú váhu. To sa dá ľahšie docieliť práve s pomocou spomínanej zdravej stravy. 

dostatok pohybu

Zdroj: Shutterstock®

3. Telu dopriať dostatok pohybu

So zdravou stravou ide vždy ruka v ruke práve dostatok pohybu, ktorý napomáha udržiavať telo v kondícii a chráni pred neželaným priberaním na váhe. Kĺby sa nám síce postupne opotrebovávajú, to však neznamená, že by sme ich nemali používať. Sedavý spôsob života má na naše telo škodlivý vplyv, a to nielen na pohybový aparát. Vďaka pravidelnej fyzickej aktivite je celé telo prekrvované a svalstvo posilnené. Ak je svalstvo naopak ochabnuté, nedokáže tak podporovať zaťažované kĺby, čo rovnako zvyšuje riziko výskytu problémov s kĺbmi. 

4. Dopriať si oddych a nepreťažovať kĺby

I keď je dôležité vyhýbať sa sedavému spôsobu života a pravidelne sa venovať nejakej fyzickej aktivite, zároveň je nevyhnutné, aby sme telu dopriali aj dostatok oddychu. Jednoducho povedané, je prínosné nájsť rovnováhu medzi fyzickou činnosťou a poriadnym oddychom. Oddýchnuť by si pritom vždy malo nielen telo, ale aj myseľ. Okrem toho ešte musíme spomenúť, že je vhodné vyhýbať sa nadmernému jednostrannému preťažovaniu kĺbov a chrbtice. K tomu môže viesť dlhé státie aj sedenie, opakovanie nejakej činnosti či niektoré športové aktivity. Skvelou formou pohybu je napríklad plávanie.

Odporúčame: Ako si vybrať zdravé müsli? Týmto sa v obchode oblúkom vyhnite!

nevhodná obuv

Zdroj: Shutterstock®

5. Nosiť vhodnú obuv

V rámci prevencie artrózy môžeme spomenúť ešte zopár pravidiel, ktoré je vhodné mať na pamäti. Dôležité je napríklad nosenie vhodnej obuvi, ktorá by mala byť v prvom rade pohodlná. Nosením nevhodných topánok môžu trpieť naše chodidlá, chrbtica a celý pohybový aparát. Veľkú záťaž pre kĺby a chrupavky predstavujú napríklad mnohými ženami obľúbené topánky na vysokom podpätku. Preto je ich vhodné nosiť skôr príležitostne. Okrem toho má v rámci prevencie artrózy význam aj správne držanie tela, čo prispieva k ochrane kĺbov. Zároveň by sme sa mali chrániť pred úrazmi a zlomeninami, ktoré vo vyššom veku opäť zvyšujú riziko vzniku spomínaného ochorenia.

Odporúčame: Doplnia živiny i podporia trávenie. Aké sú účinky ľanových semien?

Artróza a kolagén

Ako sa hovorí, artróza si nevyberá. Môžete mať 20 rokov a problém zdvihnúť sa z postele. No môžete mať aj 40 a vôbec nemusíte mať problém spraviť mostík (obrazne povedané). Pokiaľ sa teda jedna o artrózu, tak je označovaná za najčastejšiu príčinu bolesti kĺbov, kde dôvodom je opotrebovanie kĺbovej chrupavky. Môžete byť vrcholovým športovcom, môžete byť aktívny a stále sa hýbať a aj tak môžete vo vyššom veku pocítiť bolesť kĺbov. A rovnako môžete byť pasívny a celý deň sedieť pri počítači a rovnako môžete mať problémy s bolesťou kĺbov. Dôležité je, aby ste sa o svoje kĺby starali. Ako uvádza ortopéd MUDr. Vladimír Holoubek: „o kĺby sa treba starať celý život. Súvisí to so štruktúrami, ktoré tieto kĺby tvoria – kosti, väzy, svaly a kĺbové puzdra. Hlavnou súčasťou kĺbových štruktúr je kolagén, preto netreba zabúdať na jeho dopĺňanie do organizmu.“

Kolagén je totižto základnou štrukturálnou zložkou kĺbovej chrupavky, šliach a väzov. Je to bielkovina mladosti, ale aj zdravých kĺbov. Okrem iného zaisťuje pevnosť chrupaviek, ale tiež aj pružnosť kostí, väzov a šliach. Hovoríte si, že v ľudskom tele sa nachádza mnoho bielkovín, tak prečo by ste si mali dopĺňať práve kolagén? Kolagén sa od ostatných bielkovín, totižto, líši svojou štruktúrou, ale aj zastúpením aminokyselín. Z nich obsahuje predovšetkým lyzín, prolín, glycín a hydroxyprolín. Práve tieto aminokyseliny podporujú hojivé a regeneračné procesy v tele a tým zmierňujú aj bolesť spôsobenú degeneratívnymi zmenami na kĺboch.

Pokiaľ ide o kolagén a jeho dopĺňanie, tak poznáme viac ako 27 rôznych typov kolagénu. Zo všetkých je v najhojnejšom množstve v ľudskom tele zastúpený práve kolagén typu I. Tvorí štruktúru kože, kostí, šliach, vláknitej chrupavky a zubov. V prípade kĺbov je vhodné zvoliť predovšetkým kolagén typu II, ktorý sa nachádza v elastickej chrupavke. Tá má za úlohu tlmiť nárazy v kĺboch.

Ak chcete zlepšiť svoju pohyblivosť a zároveň zmierniť bolesť kĺbov, tak je vhodné siahnuť po kolagéne Inca Collagen. Ide o hydrolyzovaný 100 % morský kolagén, v ktorom sú zastúpené predovšetkým tri typy kolagénu potrebné pre náš organizmus. Tento bio-aktívny kolagén dokáže naše telo využiť v maximálnej možnej miere.

Ak by ste radi Inca Collahen vyskúšali, tak s kódom „KZK“ získate na e-shope Inca Collagen 5 € zľavu z každej krabičky zakúpeného kolagénu.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE