Neviete, čo s teplotou? Poradíme vám, čo robiť krok za krokom

zvýšená teplota

Cítite sa pod psa, tečie vám z nosa, kýchate či kašlete. Prejavy chrípky či prechladnutia dokáže nepríjemne umocniť už len jedno – čísielka na digitálnom teplomere stúpajúce smerom nahor. Neviete, čo s teplotou? My vám poradíme, ako pri nej postupovať krok za krokom a ako sa jej zbaviť čo najrýchlejšie. Ako znížiť teplotu správne? Kedy zvýšená teplota ešte nie je problém? Čo je vhodné na zvýšenú teplotu? Zistite všetko dôležité!

Do 38 nepanikárte, na znižovanie teploty zabudnite

Rozumieme, že keď sa jednoducho necítite dobre, teplomer sa stane vaším dôverným priateľom. Ak však v okienku teplomera svieti 37,5, nepanikárte. Mnohí ľudia totiž už v tomto bode vezmú nohy na ramená a utekajú k lekárovi do čakárne plnej chorých ľudí. Odborníci upozorňujú, že odchýlka jedného stupňa hore-dole je úplne normálna. Kým nemáte teplotu 38 a vyššie, niet sa čoho obávať. Ani pri teplote 38 a viac sa však nemusíte k obvodnému príliš ponáhľať. Dajte tomu čas a skúste teplotu zahnať svojpomocne.

Znižovanie teploty tela až po prekročení 38 °C je založené na medicínskom a biologickom pochopení toho, ako teplota tela funguje pri infekciách a iných zdravotných stavoch. Horúčka je prirodzenou obrannou reakciou tela na infekciu. Vyššia telesná teplota môže pomôcť imunitnému systému efektívnejšie bojovať proti patogénom, ako sú baktérie a vírusy. Teplota okolo 38 °C zvyšuje aktivitu bielych krviniek a produkciu protilátok.

Pozri aj: TOP bylinky na kašeľ: Ktoré z nich najlepšie zatočia s rôznymi druhmi kašľa?

triky ako zahnať horúčku
Shutterstock®

Pitný režim a chuť do jedla

Keď človeka prepadne choroba, nič sa mu nechce, nič mu nechutí a z myšlienky o pití množstva  tekutín sa mu zdvíha žalúdok. Nuž, tu sa budeme musieť prekonať aj ako maródi. Mať v tele dostatok tekutín je totiž kľúčový bod vedúci k vyliečeniu. Keďže choroba pôsobí dehydrujúco, musíte tekutiny pravidelne dopĺňať, inak sa budete cítiť ešte horšie. Čaj, voda, minerálka či domáci vývar, to všetko vám pomôže postaviť sa na nohy. 

Čo sa zníženého apetítu týka, lekári radia sa do jedla za žiadnych okolností nenútiť. Ak do seba neviete nič dostať, skúste aspoň tanier teplej kuracej polievky. Vývar má totiž podľa výskumov liečivé účinky.

Pohodlie a oddych

Chodiť s teplotou do práce jednoducho nie je dobrý nápad. Hrozí tak, že chorobu síce možno „prechodíte”, no čoskoro udrie znova a v ešte silnejšej intenzite. Vezmite si preto voľno, doprajte si dostatok spánku a oddychu. V spánku sa telo rýchlejšie zotavuje, a to aj zo zvýšenej teploty. Čím viac odpočinku si doprajete, tým rýchlejšie váš imunitný systém získa vaše telo pod kontrolu. 

A ak ste sa rozhodli horúčku z tela vypudiť zababušením sa do perín a „vypotením” choroby, radšej s tým rýchlo prestaňte. Odborníci tvrdia, že neexistuje dôkaz o tom, že by sa potením z tela choroba vypudila. Počas horúčky skôr odporúčajú studené zábaly v oblasti čela, krku a podpazušia.

Lieky na zníženie horúčky – paracetamol, ibuprofén, kyselina acetylsalicylová

Na zmiernenie horúčky a jej sprievodných symptómov sa často používajú antipyretiká. Medzi najčastejšie používané lieky patrí paracetamol, ibuprofén a kyselina acetylsalicylová.

  • Paracetamol pôsobí na centrálny nervový systém, kde znižuje syntézu prostaglandínov, čím znižuje teplotu a zmierňuje bolesť. Je efektívny na zníženie horúčky a úľavu od miernej až stredne silnej bolesti, ako sú bolesti hlavy, svalové bolesti a menštruačné bolesti.

  • Ibuprofén patrí medzi nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Blokuje enzým cyklooxygenázu (COX), čo vedie k zníženiu produkcie prostaglandínov, ktoré spôsobujú zápal, bolesť a horúčku. Používa sa na zníženie horúčky, úľavu od miernej až stredne silnej bolesti, ako aj na zmiernenie zápalu.

  • Kyselina acetylsalicylová je ďalší NSAID, ktorý blokuje COX enzýmy a znižuje produkciu prostaglandínov. Okrem znižovania horúčky a úľavy od bolesti je známa aj svojimi protizápalovými účinkami a používa sa na zníženie rizika srdcových infarktov a mozgových príhod u niektorých pacientov.

Zábaly na zníženie horúčky bez liekov

Zábaly sú tradičnou metódou používanou na zníženie horúčky a zlepšenie pohodlia pacienta. Princíp tejto metódy spočíva v ochladzovaní povrchu tela, čím sa dosahuje celkové zníženie telesnej teploty. Zábaly sa najčastejšie aplikujú na čelo, zápästia, lýtka a trup. Pri ich príprave sa používa vlažná voda, aby nedošlo k príliš rýchlemu ochladeniu tela, ktoré by mohlo spôsobiť nepríjemné pocity alebo šok. 

Zábal sa udržuje na mieste po dobu 10-15 minút a môže sa opakovať podľa potreby, pričom je dôležité sledovať reakciu tela a komfort pacienta. Použitie zábalov je obzvlášť vhodné u malých detí, tehotných žien a starších ľudí, kde je potrebné byť opatrný pri podávaní liekov na zníženie horúčky. Okrem fyzického ochladenia majú zábaly aj upokojujúci účinok, čo môže prispieť k lepšiemu spánku a celkovému pohodliu pacienta. 

Dôležité je však kombinovať zábaly s dostatočnou hydratáciou, aby sa predišlo dehydratácii, ktorá môže byť spôsobená zvýšeným potením pri horúčke. Vždy je vhodné konzultovať použitie zábalov s lekárom, najmä pri vážnych alebo pretrvávajúcich horúčkach.

Inšpiruj sa: Chrípkové obdobie je tu! Aká je najlepšia prevencia pred chrípkou?

vysoká teplota u bábätka
Shutterstock®

Čas na lekára

Posledné, čo môže dospelý človek urobiť, aby horúčku pokoril, je vziať si liek na zníženie teploty. Ak však nezaberá ani to a vaše teploty dosahujú vyššie hodnoty ako 39,5 stupňa Celzia, navštívte lekára. Minimálne v telefonickom kontakte by ste mali byť aj s vaším pediatrom v prípade, keď horúčky trápia vaše dojča a dosahujú hodnoty nad 38 stupňov Celzia. 

U detí vo veku 1 až 5 rokov sa musí teplota tiež starostlivo sledovať. Nikdy ju nepodceňujte a ak siaha nad 39 stupňov Celzia, riešte ju s odborníkom. Na pozore sa majte najmä vtedy, ak sa horúčka zhoršuje a neustupuje ani po dvoch dňoch.

Pozor na febrilné kŕče

Febrilné kŕče sú záchvaty, ktoré sa vyskytujú u detí v dôsledku rýchleho nárastu telesnej teploty, zvyčajne pri horúčke nad 38 °C. Najčastejšie postihujú deti vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov. Tieto kŕče sú často krátkodobé a trvajú menej ako 15 minút, pričom môžu zahŕňať stratu vedomia a nekontrolované svalové zášklby. Aj keď môžu byť pre rodičov veľmi desivé, vo väčšine prípadov febrilné kŕče nie sú znakom vážneho zdravotného problému a nespôsobujú dlhodobé poškodenie mozgu.

Pri výskyte febrilných kŕčov je dôležité zachovať pokoj a zabezpečiť bezpečné prostredie pre dieťa, aby sa predišlo zraneniu. Dieťa by malo byť položené na boku, aby sa zabránilo vdýchnutiu slín alebo zvratkov, a nemalo by sa do úst vkladať nič. Po skončení kŕčov je potrebné dieťa vyšetriť lekárom, aby sa vylúčili iné príčiny záchvatov. 

Na prevenciu febrilných kŕčov je dôležité včasné znižovanie horúčky pri ochoreniach, ktoré spôsobujú vysokú teplotu, napríklad pomocou antipyretík alebo zábalov. Konzultácia s pediatrom môže pomôcť rodičom lepšie pochopiť a zvládať situácie súvisiace s febrilnými kŕčmi.

Anketa: Už vás tento rok potrápila horúčka?

Odpovedalo 70 ľudí

64%
36%

Článok aktualizovaný 7.8.2024

Aktualizovaný článok: 07.08.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE